Turecko Turecko

 • Svátky a události

  V Turecku se slaví státní svátky tak živě jako v málokteré části Evropy. Města zaplaví národní vlajky, ikony a mávátka. Všude vyhrává hudba a úřady, banky a obchody jsou nekompromisně uzavřené.

  21. března - Nevruz - oslavování příchodu jara hlavně Kurdy
  23. dubna - Den nezávislosti
  19. května - Den mládeže a sportu
  30. srpna - Den vítězství - nad řeckou invazí během války o nezávislost
  29. října - Den republiky, kterou v roce 1923 vyhlásil Mustafa Kemal Atatürk
  10. listopadu - úmrtí Atatürka, které je uctíváno minutou ticha vždy v 9:05 ráno

  Kromě státních svátků se samozřejmě dodržují mnohé další. Mezi nejzajímavější patří muslimské slavnosti Kurban Bayrami, neboli svátek obětování, na začátku jara a Seker Bayram na počátku zimy. Řídí se podle lunárního kalendáře, takže datum konání je pohyblivé.

  Slavnosti a festivaly

  Kavkazský festival

  Jedna z nejočekávanějších slavností v Turecku se koná každý rok ke konci června nad městečkem Artvin nedaleko gruzínských hranic. Festival trvá několik dní a nocí. Tančí se národní tance, vyprávějí staré bajky a vystupují lidoví umělci. Veškeré dění vyvrcholí posledním dnem býčími zápasy.

  Istanbulský mezinárodní filmový festival

  Letošní ročník se koná od 5. do 20. dubna a je již 27. ročníkem. Kromě filmových projekcí se připravují koncerty, taneční večery a spousta doprovodných akcí.

  Festival tulipánů

  Nejenom Holandsko je zemí tulipánů. Byla to hlavně oblíbená květina Osmanské říše a odtud ji do Nizozemí, kde rozpoutala doslova tulipománii, dovezl botanik Clusius. Největší oslavy této barevné květiny se odehrávají ke konci dubna v Istanbulu.

  Festival v Selčuku

  Začátkem května se lidé sjíždějí do toho městečka nedaleko Izmiru, kde probíhá festival umění a turecké kultury. Kromě koncertů, tanečních zábav a výstav jsou připraveny ukázky tradičních umění.

  Jachtařské závody Bodrum Cup

  Každý třetí týden v říjnu už od roku 1998 se v Bodrunu odehrávají oslavy závěru jachtařské sezóny.

  Znovuoživená Trója

  Začátkem srpna v tajemství opředené Tróji ožívají Homérovy verše a hledá se nová antická královna.

  Mezinárodní jazzový festival

  Istanbul hostí prvních čtrnáct dní v červenci každoroční dlouho očekávanou hudební událost. Bohatý program nabídne koncerty hvězd světového formátu jako např. Norah Johnes, Led Zeppelin nebo Robina Gibba.

  Sv. Mikuláš

  Svátek sv. Mikuláše je známý hlavně díky tančícím dervišům a slaví se od 6. do 8. prosince.
  V turistické sezóně probíhá na území Turecka nespočet menších hudebních a uměleckých festivalů. Za zmínku stojí Festival v Marmamisu, anebo country festivaly na severu Turecka ke konci června.