Turecko Turecko

 • Možnosti cestování a dopravy

  Netrváte - li na dopravě takzvaně po vlastních, doporučíme vám pár možností, jak se na vysněnou dovolenou dostavit. Každá má svá pro a proti a záleží už jen na vás, kterou zvolíte jako nejvýhodnější.

  Letem světem

  Asi vás nepřekvapí, když na první příčku v dopravě postavíme leteckou dopravu. Cenově vyjde možná o něco dráž než kolegyně autobusová doprava, ale časově je rozdíl k nezaplacení. Pravidelné lety do Istanbulu, Antalye, Izmiru a dalších tureckých letovisek poskytuje hned několik leteckých společností. Cena zpáteční letenky do Istanbulu začíná už na čtyřech tisících za dospělou osobu včetně příplatků. Za vyšší ceny můžete cestovat přímým letem s ČSA nebo Tureckými Aeroliniemi. Kromě toho můžete v sezóně využít charterové lety nebo v současnosti oblíbené lowcosty. Doba letu závisí na přestupech, ale pohybuje se mezi 3-6 hodinami.

  Autobusem

  Do Istanbulu jezdí nejenom v sezóně pravidelné linky společnosti Eurotours. Cena zpáteční jízdenky přes Sofii se pohybuje kolem 3500,- Kč. Lze využít také ostatní sezónní spoje přímo do Istanbulu nebo Sofie. Z tohoto bulharského hlavního města se dostanete do Istanbulu bez větších problémů zhruba za cenu do 20 EUR. Doba cesty Praha-Istanbul je necelých 35 hodin.

  Do Turecka po železnici

  Časově je cesta vlakem do Turecka jednou z nejnáročnějších.Využít můžete mezinárodní spoj z Prahy přes Budapešť a Beograd. Cesta vám zabere bezmála 40 hodin a cenově se vyšplhá na závratné částky. Pokud opravdu toužíte po cestě vlakem, informujte se o nabízených slevách a cenových zvýhodněních.

  Autem

  Chcete-li provětrat svého čtyřkolového miláčka a vyrazit s ním na dovolenou do Turecka, bude pro vás nejlepší cesta z Prahy na Slovensko, Maďarsko, Bulharsko až do vysněného cíle. Nejkratší cesta z Prahy do Istanbulu se pohybuje kolem 2000 km. Kromě nákladů na benzín nezapomeňte připočítat nezbytné mýtné a další silniční poplatky. Vaše auto bude v Turecku a Bulharsku zaregistrováno do pasu řidiče na dobu maximálně 6-ti měsíců a řidič bez auta nesmí opustit zemi.

  Doprava v zemi

  Co se samotné dopravy po zemi týká, nečekejte velké zázraky. Cestování vlakem je oproti Čechám opravdu science-fiction. Ať už máte na tuzemské vlaky názor jakýkoliv, v Turecku se vám budou zdát české vlaky jako luxusní a dochvilný způsob dopravy. Vlaková síť v Turecku není hustá, vozový park zastaralý a zpoždění je na denním pořádku. Nemusíte se ale obávat nečistoty, hluku nebo zakouřených vagónů. Kromě toho se často setkáte s prodejem nápojů a drobných svačinek, což v teplém dni opravdu potěší.

  Autobusová doprava v Turecku jednoznačně vede. Autobusem se dostanete snad kamkoliv budete potřebovat. Autobusy jsou moderní, často klimatizované. V některých se bohužel smí kouřit. Jízdenky zakoupíte přímo na autobusovém nádraží nebo u řidiče. Kromě klasické dopravy můžete vyzkoušet i tvz. dolmuš ? minubusové taxi. Jako kdekoliv v podobných zemích musíte hlídat taxametr nebo alespoň dohodnout cenu předem. Jako turisté totiž budete mít vyšší ceny než domácí.