Turecko Turecko

 • Flóra

  Botanická zahrada Evropy

  Díky rozmanitému podnebí se v Turecku setkáte se stejně rozmanitým rostlinstvem. Na jihu země uvidíte nejčastěji palmy, olivovníky, ibišek, myrtu, vavříny nebo javory. Jedlíky jistě potěší banánovníky, fíkovníky nebo jedné kaštany. Písčité pláže zastiňují stovky pomerančovníků a borovicové háje. Ze stromů ve vnitrozemí jsou nejčastější platany, javory a kaštany. Hlavně na jihu země je silně zakotvené zemědělství. Kromě brambor, luštěnin nebo cukrové řepy se zde daří slunečnicím, hroznovému vínu a citrusovým plodům. Stále více se pěstují také pistácie, lískové oříšky a sultánky, které jsou významným vývozním artiklem.

  Voňavá krása

  Ačkoliv je tulipány proslulé hlavně Holandsko, pochází tato květina právě ze slunného Turecka. Byla vypěstována na počátku 15.století a odtud se dostala do střední Evropy, konkrétně do Rakouska. Tulipány jsou v Turecku stále populární a dá se říci, že i národní květinou. V letních měsících se k pestrým tulipánům přidají rozkvetlé červené máky, hořce a další okrasné květy.

  Drsná horská příroda

  Nejenom mořem a palmami je známé Turecko. Horské oblasti se pyšní neporušenou přírodou s pestrou škálou rostlin a zvířat. V Antonii navíc najdete dvě vyhaslé sopky a oblasti vhodné pro treking nebo horolezectví. Naopak horské východní svahy přilehlé k moři nabízí malá terasovitá políčka a keře s čajem. Ve vysokých polohách kvetou žlutě a bíle pěnišníky a luční květiny.

  Podmořský svět

  Nejenom na souši se můžete kochat krásou Turecka. Pestrobarevná fauna a flóra pod hladinou moře přinese jistě nemálo nezapomenutelných zážitků. Díky mnoha profesionálním centrům se nemusíte obávat vrhnout i do hlubších vod, ať už jste začátečníci anebo zkušení potápěči. Jedním z nejoblíbenějších středisek pro potápění je městečko Kas v pohoří Taurus.

  Ať už jste milovníkem exotických rostlin nebo romantik toužící po lučních květinách a stinných borových hájích, v Turecku si najdete svou stranu mince.