Turecko Turecko

Oficiální název: Turecká republika
Hlavní město: Ankara
Státní zřízení: demokratická republika
Náboženství: zastoupen je islám a křesťanství
Úřední jazyk: Oficiálním jazykem je turečtina, můžete použít ale i angličtinu a němčinu
Časový posun: + 1 hodina

Turecko - zájezdy od 4 980 Kč

O TURECKUTurecko leží na dvou kontinentech

Díky své rozloze je podnebí v Turecku velice rozmanité. Klima převládá většinou subtropické s horkými léty a mírnějšími zimami. Výjimkou je východ země, který má v průběhu celého roku nižší teploty. Pobřeží Turecka lemují vody Středozemního moře na jihu, Černého moře na severu, na západě země moře Egejského a na severozápadě moře Marmanského. Celková délka tureckého pobřeží dosahuje 7 200 km.

Dvě odlišné turecké části - Anatolie a Thrákie

Turecko můžeme rozdělit na dvě části. Menší z nich, Thrákie, leží jako jediná na Evropském kontinentě. Její povrch je podobný přímořským oblastem Balkánu a oproti zbytku země je poměrně nížinatý. Pobřeží Středozemního a Egejského moře je proslulé díky zeleným údolíčkům a mírně se zdvihajícím pahorkatinám. Podnebí je teplejší s horkým létem a vlhkými zimami. Teplota vzduchu se v Istanbulu pohybuje kolem 30° C, na pobřežích Středozemního moře vyšplhá rtuť i ke 40°C. V zimě se ručička na teploměru pohybuje kolem 0°C. Černomořské pobřeží je oblastí s největším množstvím srážek v roce a díky tomu patří i mezi nejúrodnější části Turecka. Má mírné klima a vyšší vlhkost vzduchu než je obvyklé v ostatních oblastech.

Asijská část země je rozdělena na střední a východní Antolii. Střední Antolii tvoří hlavně náhorní plošiny. Mezi ty nejznámější patří pohoří Taurus, které se rozpíná po celém jejím jižním okraji. Sníh se na svazích hor udrží přes celý rok. Typická jsou zde horká a suchá léta s teplotami kolem 40°C. Zimy bývají kruté s teplotou vzduchu i -25°C.

Západní Antolie je místem zdánlivě nehostinným se spoustou kamenitých hor a pustých oblastí. Je to oblast vhodná pro milovníky divoké přírody a horské turistiky. U hranic s Arménií se v Arménském pohoří do výšky 5165m tyčí bájná hora Ararat. Počasí je tu v průběhu celého roku chladnější než v ostatních částech Turecka. V létě se teploty vyšplhají mnohdy i k 35°C, v zimě může být v nejvyšších oblastech i -48°C.

Turecké lázně

Turecké lázně hamam jsou proslulé po celém světě. Patří k velmi navštěvovaným turistickým atrakcím každého tureckého města, proto byste si jejich návštěvu rozhodně neměli nechat ujít. Lázeňské procedury jsou vždy rozložené do několika místností, z nichž každá plní přesně jeden konkrétní účel. Výsledné komplexní ošetření má blahodárné relaxační a revitalizační účinky nejen na unavené tělo, ale i na každodenním stresem zatěžkanou mysl.

Omamné vodní dýmky

Turecké vodní dýmky jsou produktem dalekosáhlé tradice a patří mezi ty nejčastější suvenýry z dovolené v Turecku. K dostání jsou dýmky nejrůznějších tvarů, barev i velikostí a vybírat si můžete i z provedení v několika různých materiálech. Při koupi se neunáhlete a určitě nezapomeňte ani na kvalitní turecký tabák. Nabídka jeho vůní a příchutí je až nepřeberně široká.

Turecko - zájezdy od 4 980 Kč

Nejnovější recenze Turecko

Celkem: 8,6 Úžasná dovolená za nízkou cenu! Doporučuji kupovat pouze ze cenu LM, která je o polovinu nižší než původní :). Byli jsme celkově...

 • 8,5 Ubytování
 • 7 Strava
 • 9 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Úžasná dovolená za nízkou cenu! Doporučuji kupovat pouze ze cenu LM, která je o polovinu nižší než původní :). Byli jsme celkově spokojení. Samozřejmě pokud někdo očekává velký luxus tak musí hledat jiný hotel, ale také za jinou cenu. Pro normálního člověka je tento hotel dostačující a určitě zde bude spokojený, jak s lokalitou, která je rušnější tak i s jídlem a ubytováním. Bohužel, v této době je zde méně turistů a to udělá svoje. Pláže jsou sice poloprázdné, takže je zde dostatek místa,ale v centru města turisté chybí... Jinak je to krásné místo, doporučuji se podívat k přístavu, kde jsou nádherné velké lodě. Výlet s takovou lodí vám krásně spestří den :-). Jinak v Turecku nezapomínejte hlavně smlouvat, ikdyž je to s Turkama hodně složité, ale když budete šikovní dovezete si krásné značkové věci za pár korun jen to chce pevné nervy. Je lepší podívat se do více obchodů ceny se u každého obchodníka lišší tak se nenechte zmást. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Jednoduché, ale dostačující :). Měli jsme pokoj s bočním výhledem na moře.

Strava
Velké množství čerstvého ovoce i zeleniny. Zákusky jsou zde velmi sladké, ale doporučuji ochutnat jejich pudink. Na snídani jsme mívali spoustu sýrů, pečiva, šunky, marmelád občas vajíčka na více způsobů. Na oběd a večeři většinou výběr ze dvou hlavních jídel + dvou polévek k tomu samozřejmě ovoce pečivo sýry atd. Vždy bylo vše k snědku. Neočekávejte žádný velký luxus, ale to za tak nízkou cenu ani nejde. Myslím, že člověk co neočekává zázraky se zde určitě dobře i zdravě nají.

Nápoje: Káva, čaje, přeslazené"džusy", pivo, víno, sprite, cola, fanta, základní tvrdší alkohol (vodka)

Služby hotelu
Ochotný usměvavý personál. Pokoj uklizečky každý den vzorně uklízeli. Žádný problém jsme neměli, takže nevím jak hotel řeší případné problémy...

Pláž
Krásná pláž kousek od hotelu, konkrétně se mě líbila část pláže, které patřila k našemu hotelu. Čisté moře. Pro neplavce to ale moc není jsou zde větší vlny. :-)

Anonym, 16.01.2017, Datum pobytu: 6.6. - 13.6.2016
Oblast: Turecko Turecko, Alanya, Hotel:Kleopatra Güngör

Byla tato recenze užitečná? Ano (2) Ne (0)

výhled na moře 3 fotografie

Kleopatra Güngör, Alanya, Turecko Anonym 2017-01-16 8.6 1 10 Kleopatra Güngör

Celkem: 5,2 Krásný areál, zahrada i pláž. Tragédie - rusky hovořící návštěvníci, opravdu dokázali otrávit pobyt svoji neskutečnou neurvalostí,...

 • 6 Ubytování
 • 2 Strava
 • 8 Okolí
 • 4 Cena

Celkové shrnutí
Krásný areál, zahrada i pláž. Tragédie - rusky hovořící návštěvníci, opravdu dokázali otrávit pobyt svoji neskutečnou neurvalostí, drzostí, nevychovaností, viděla jsem již dost, ale toto už byla zvěř. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Velmi dobré, jen na úklidu by mohli mnoho vylepšit, vše je o lidech a vedení. Škoda, že u tak pěkného hotelu je ubohý servis.

Strava
Každý den opravdu stejná, každý den něco chybělo - máslo ke snídani, shnilé ovoce, zmrzlina, hranolky, citrony, každý den něco došlo. Najíte se dosyta, ale nejde o gurmánský zážitek (podprůměrná závodka). Fronty, fronty, fronty a když už na vás přijde řada, tak jídlo dojde:).

Služby hotelu
Velmi špatný, neochotný, nekvalifikovaný personál. Obsluha restaurace - katastrofa:), už jsme se museli smát. Lehátka obsazena od večera ručníky, velmi těžko se hledá místo pokud vstanete později.

Pláž
Krásná. Místo nádherné, ale vybrat jiný hotel v této lokalitě.

Petra V., 12.01.2017, Datum pobytu: 15.7. - 29.7.2016
Oblast: Turecko Turecko, Kemer, Hotel:Marti Myra

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Marti Myra, Kemer, Turecko Petra V. 2017-01-12 5.2 1 10 Marti Myra

Celkem: 8,8 Super dovolená.

 • 8 Ubytování
 • 9 Strava
 • 9 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Super dovolená. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Zařízení pokoje zánovní, až na plast. židle na balkoně, ze kterých se odlupovala barva. Pokoje prostorné s výhledem na moře, pravidelný úklid. Výtah občas vydával divné zvuky, ale jinak ok.

Strava
Strava byla pestrá, hodně ovoce, každý den výborné ryby. Sladké mě moc nenadchlo,menší výběr, zvláštní chutě - zažili jsme v Turecku podstatně lepší dobroty.. Zato zase dělali výborný bulgur. Bylo možno vybrat i z dalších druhů příloh, zeleniny..

Služby hotelu
Ze služeb jsme využili pouze turecké lázně hamman a masáž. Super zážitek, určitě stojí za vyzkoušení.

Pláž
Pláž je hned vedle hotelu, místo na koupání není velké, nicméně dostačující. Je bez skalek a mořských ježků. Všude jinde, kde se dá koupat, je to však mimo ohraničení pro turisty, jsou skalky i s ježky. Zvláště na levé straně pláže u útesů jich je spousta, jsou vidět hned od břehu. Určitě doporučuji potápěčské brýle, podmořský svět je zde opravdu pestrý a nádherný. Pláž je čistá. Dopoledne je moře klidné ideální k potápění, odpoledne fouká silný vítr a jsou obrovské vlny - super na vydovádění se hned u břehu. Voda čistá, akorát studenější moře oproti třeba turecké riviéře.

Kateřina, 10.01.2017, Datum pobytu: 14.8. - 24.8.2016
Oblast: Turecko Turecko, Egejská Riviéra, Hotel:Maxima Bay

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Maxima Bay, Egejská Riviéra, Turecko Kateřina 2017-01-10 8.8 1 10 MAXIMA BAY

Celkem: 8 Fantastická dovolenka v príjemnom hotely so skvelým vybavením, službami a milým personálom. Určite by som si dovolenku v tomto hoteli...

 • 9 Ubytování
 • 6 Strava
 • 8 Okolí
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
Fantastická dovolenka v príjemnom hotely so skvelým vybavením, službami a milým personálom. Určite by som si dovolenku v tomto hoteli zopakovala :)

Malá nevýhoda polohy: Ako už bolo spomínané v niektorých recenziách, cesta z letiska v Antalyi dlhá, asi také 3 hodiny. Autobusy našťastie klimatizované a 1x za cestu 15-20 minútová prestávka pri pumpe s nákupnými možnosťami. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Vcelku hotel veľmi pekný, moderný.

Recepcia veľká a priestranná (akurát okolo 8-9tej hodiny večer takmer plná a všetci na internete) + wifi na recepcii zadarmo (ale my sme bývali na druhom poschodí a niekedy nám šlo aj na izbe), napriek veľkosti hotela výťahy počas dňa v pohode, avšak v čase večere celkom plno - treba nejakých tých 5 minút počkať.

Izba skvelá, boli sme 2ja a dostali sme veľkú 3jku dokonca aj s kreslom, taktiež balkón, veľká kúpelňa s vaňou; klimatizácia bez problémov, krásny výhľad na bazén a more. Izby sú na kartičky (treba si dávať pozor a podľa možnosti kartu nenechávať v blízkosti mobilu, ale ak sa vám náhodou pokazí, na recepcii bez problémov bezplatne vymenia). Izby naozaj velké, nič typu "otvorím dvere a som v posteli". S izbou teda maximálna spokojnosť.

Hlavný bazén naozaj veľký, ďalej bazén pre detičky so šmýkalkou, bazén s tobogánmi a vnútorný bazén. Lehátok pri bazéne dostatok.

Hrací kútik + detské ihrisko k dispozícii, odporúčam pre rodiny s deťmi.

Nákupné možnosti v okolí hotela bohaté. Hotel sa nachádza ozaj len nejakých tých 250m od centra Mahmutlaru, kde nájdete v podstate všetko (my sme v centre Alanye neboli ani raz). Oplatí sa ale počkať na bazaar, kde majú ceny zvyčajne nižšie než v kamenných obchodoch a navyše - dajú sa ešte zjednávať. Priamo za hotelom býva bazár v soboty, v centre Mahmutlaru v utorky a neďaleko pri hoteli Ideal Beach v piatky. My sme teda boli aj na tom bazári v piatok, išli sme miestnou komunikáciou - dolmušmi: zastavia vám priamo pred hotelom, stačí prejsť cez cestu. Nám tesne pred nosom jeden ušiel ale to nebol veľký problém, do 10 minút prišiel ďalší. Vodič ohľaduplný, dostali sme sa aj s kočiarom, navyše veľmi lacno, za 3 dospelých + 2 deti len nejaké 1-2€, čakali sme viac. Turci veľmi milí, pohostinní, cestou späť sme opäť čakali nejakých 5 minút a zatiaľ nás v jednom stánku prichýlil milý pán, aby sme teda mohli počkať v tieni, a hneď nám aj ponúkal zadarmo vodu, čaj.

Ak ste v Turecku poprvýkrát, ženy, určite nechodte nikam samé v noci :)

Strava
Niesom vyberavý typ, ale nemôžem povedať aby bola strava taká, akú som očakávala. Na raňajky ako obyčajné pečivo, tak hrianky, vajíčka, syr, šunka, saláma, zelenina a cereálie + turecké želé a nejaké keksíky. Kľudne by som si tu vedela predstaviť aspoň pár krát do týždňa nejakú obmenu, niečo sladké, napríklad lievance, palacinky, ako zvyknú byť v nejakých hoteloch. Na obed a večeru rozmanitosť zeleniny a šalátov veľká, 2 druhy mäsa to áno, ale deťom napríklad chýbali hranolky alebo nejaká pizza; a po niekoľkých dňoch sa vám zdá, že jete stále dookola to isté. Koláče taktiež to isté. Pár druhov ovocia.

Pri bazéne teta piekla turecké placky, odporúčam. Na pláži taktiež jedlo zdarma, nejaké mäso, zelenina, hranolky. Z mäsa naríklad aj nugetky avšak nemyslím si, že boli s kuracím mäsom.

Za mňa veľké plus reštaurácii na streche. Možnosť jesť aj na otvorenej terase s výhľadom na more, bazény a mesto. Ozaj niečo, čo človek nemá každý deň.

Niesom si celkom istá pravdivosťou informácie v popise hotela, ktorá hovorí o skutočnosti, že v hoteli sa nachádza okrem hlavnej reštaurácie aj 1x turecká a 1x stredomorská. Stredomorskú sme videli, raz za pobyt vstup zdarma. Avšak vraj tam podávajú len ryby. Rezervovať treba aspoň deň vopred na recepcii. Akurát raz keď sme chceli ísť v sobotu, bolo nám povedané, že majú zatvorené kôli nejakému špeciálnemu večeru. My sme si vstup do tejto reštaurácie nechávali na posledný večer a nakoniec sme sa tam kôli tomu ani nedostali - rezervujte si teda stôl čím skôr. A teda spomínanú druhú reštauráciu, tureckú, sme ani nevideli.

Služby hotelu
Služby naozaj dobré, niet čo vytknúť. Chyžné chodili tuším každý deň, dodávali čo chýbalo. Prekvapili nás aj krásnymi labuťami pripravenými z uterákov. Zabezpečia čo si poviete, známi si od jednej popýtali mlieko pre malého a ona im ho doniesla z kuchyne. Veľmi ústretové a milé :) Nie všetky však rozumejú anglicky, rusky, rukami nohami to ale nejako ide.

Animátori sa nezastavili, celý deň sa tuším niečo niekde robilo. Tanec pri bazéne, hry pri bazéne, vodný aerobik, vodné pólo, šípky, plážový volejbal,.. Pre deti maľovanie na tričká a iné. Večerný program taktiež každý deň, mini diskotéka pre maličkých + normálny program. Normálna diskotéka pod hotelom spojená s nejakou penovou párty alebo možnosť ísť do Alanye.

Avšak, musím poznamenať, že ako animátori, tak recepčná - veľmi SLABO hovoria po ANGLICKY. Niektorí aj vedia, ale anglicky sa väčšinou s vami porozprávajú súkromne. Programy zvyknú byť turecky a rusky, avšak aj úplný neznalec v celku pochopí o čo ide. Nedá sa ale povedať, žeby nebrali ohľad aj na ostatné národnosti. S recepčnou to taktiež nejako rukami nohami šlo.

Praktická rada: veľa ľudí sa tam nechávalo tetovať a ja som nebola výnimkou. K dispozícii tetovanie v hoteli (pri bazéne) aj v salóne v Mahmutlari. Pozor, človek by ani nepovedal, ale v hoteli to je lacnejšie! Treba sa však s dotyčným dohodnúť na čase, pretože je v stánku premenlivo. Ja som si to nechala na posledný deň a just vtedy tam nebol. Tak som teda bola v salóne (kde to mimochodom stálo asi dvoj až trojnásobok než v hoteli). Pozor ale, tvrdia, že tetovanie vydrží 3-4 týždne. To ale nieje pravda, mne vydržalo asi len 1 týždeň!!! A to som si ho dala v posledný deň, teda som sa ani po tom veľmi nekúpala.. Robia to ako keby s takou farbou na obočie, po pár dňoch je z čiernej hnedá až úplne vybledne. Preto si radšej premyslite či si ho dáte a koľko peňazí ste zaň ochotní dať..

Pláž
Pláž naozaj priamo pri hoteli, krásna, čistá, piesočnatá. Na noc sa vstup zatvára. Vstup do mora nie je vhodný pre malé deti a pre neplavcov, po celej dĺžke sú hladké kamenné pláty, v niektoré dni sme mali aj celkom velké vlny - hotel to má ale vyriešené super a k dispozícii má mólo, ktoré sme využili. More inak čisté, taktiež bez medúz a pod.

Ako som už spomínala na pláži bar s jedlom a pitím, veľmi pekné posedenie a lehátok taktiež dostatok.

Anonym, 02.01.2017, Datum pobytu: 28.8. - 3.9.2016
Oblast: Turecko Turecko, Alanya, Hotel:Grand Santana

Byla tato recenze užitečná? Ano (1) Ne (0)

Grand Santana, Alanya, Turecko Anonym 2017-01-02 8 1 10 Grand Santana

Celkem: 9,6 Doporučuji

 • 10 Ubytování
 • 10 Strava
 • 8 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Doporučuji Zobrazit celou recenzi

Tomáš, 22.12.2016, Datum pobytu: 16.9. - 23.9.2016
Oblast: Turecko Turecko, Side, Hotel:Sea World Resort & Spa

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (2)

Sea World Resort & Spa, Side, Turecko Tomáš 2016-12-22 9.6 1 10 Sea World Resort & Spa

Všechny recenze Turecko

Potřebujete poradit?

Po-Ne 7-22 hod 226 000 622