Turecko Turecko

 • Místní kuchyně

  Turecká kuchyně patří bezesporu mezi nejzajímavější evropské kuchyně. Díky vysokému obsahu zeleniny a ovoce a vyváženému podílu masa s přílohami, se řadí mezi nejzdravější světové kuchyně vůbec. Není příliš kořeněná, nabízí přiměřené porce a z hygienického pohledu se není čeho obávat.

  Masové hody

  Nejoblíbenější speciality můžeme v počeštěném podání ochutnat už u nás. Vzpomínáte si jistě na vynikající šťavnatý kebab! Pokud vám tento pojem nic neříká, vězte, že kebab je typická turecká pochoutka z na plátky nakrájeného silně kořeněného masa. Maso se opéká na rožni, postupně se odkrajuje a podává se s nejrůznějšími omáčkami, dresingy a světlým pečivem. Z masitých jídel rozhodně ochutnejte mleté maso zabalené ve vinných listech nebo vynikající plněné papriky s rajskou omáčkou. Pokud si říkáte, že podobná jídla vidíte často i na vlastním jídelníčku, nezoufejte. Chuť bude díky originálním recepturám a prvotřídním ingrediencí nezapomenutelná. Slané palačinky, neboli gozleme, najdete na každém rohu. Nejoblíbenější jsou špenátové, sýrové nebo plněné bramborami.

  Sladká tečka

  Turecké dezerty a sladkosti vůbec jsou opravdovou laskominkou. Nemusíte si na talíř nakládat hory dortů a zákusků. Naopak vám bude stačit jenom drobný kousek pro uspokojení vašich chuťových buněk. Nejčastější sladkostí je chalva, tedy sezamová pasta, která se může podávat samotná nebo jako součást jiného pokrmu.

  Turecká káva a čaj

  Představa o skvělé turecké kávě pochází ještě z dob Osmanské říše, která měla obrovské provincie, ve kterých se káva pěstovala. V dnešní době kávu začíná vytlačovat silný slazený čaj. Nezáleží, jestli je černý, zelený nebo ovocný. Kupodivu v letních parných měsících nejlépe zažene žízeň.

  Typickým tureckým nápojem je Ayran ? tedy nakyslý jogurtovomléčný nápoj. Jestliže nejste zvyklí na podobné experimenty, nepokoušejte svůj žaludek.

  Alkohol

  I když je Turecko přísně muslimská země, alkohol zde není úplné tabu. Dalo by se říci, že někteří Turci mají pocit, že v určitých hodinách Alláh pod střechu a za zdi nevidí. Kromě ne příliš chutného piva, či skvělého vína zde seženete speciality jako anýzová pálenka.