Turecko Turecko

 • Zajímavá místa

  Křížem krážem po Turecku

  Turecko je okouzlujícím místem, kde si každý člověk najde to své. Milovník historie pozůstatky prastarých civilizací, turista stovky horských upravených stezek, sportovec divoké řeky obklopené nedotčenou přírodou. Je nemožné vyjmenovat vše, co stojí za zhlédnutí. Přijměte tedy tento skromný návod pro Vaši cestu.

  Konya

  Konya je jedno z nejstarších měst v Turecku, na kterém se podepsalo míšení kultur jako málokde jinde. Ve středověku zde byl založen dervišský řád a stal se lákadlem pro turisty celého světa.

  Ankara

  Hlavní město Turecka se nechlubí hlubokou minulostí, ale je to naopak moderní metropole plná kontrastů. Pokud do Ankary zavítáte, navštivte Chetitské muzeum a Ankarskou citadelu. Ve městě najdete také Atatürkovo mausoleum s audiovizuální show.

  Trója

  Světově proslulé místo láká ročně tisíce turistů, kteří chtějí být nadosah romantickému eposu. Kromě přístupných vykopávek tu najdete také historické muzeum a maketu Trojského koně.

  Efes

  Milovníky historie nadchne nejrozsáhlejší a nejzachovalejší antické město Efes. Nechybí tu amfiteátr, několik chrámů a největší lákadlo, Celsova knihovna. Na druhé straně kopce si můžete prohlédnout Hrob čtyř bratří.

  Alanya

  Město opředené pirátskou historií turisty láká hlavně nehostinně vyhlížející pevností, z jejíž věže je úchvatný výhled na moře a městečko samotné. Z nedalekého rybářského přístavu můžete pokračovat plavbou na prohlídku vodopádů Manavgat.

  Istanbul

  Město, které spojuje dva kontinenty, se chlubí opravdu pestrou historií a možná právě proto bylo označováno jako Nový Řím. Při návštěvě Istanbulu nesmíte opomenout návštěvu Modré mešity, která se stala synonymem Turecka. V historickém centru města najdete druhou nejvýznamnější památku Istanbulu, mešitu Haghia Sofia. Nákupy obstaráte v několika ?bazarech?, z nichž ten největší, Capali Carsi, může sloužit doslova jako bludiště.

  Aksaray - Nigde

  Uprostřed Antolie nedaleko města Iznik hledejte monumentální skalní komplex. Ve výšce 900 metrů nad mořem se rozpínají skalní chrámy, klobouky nebo podzemní města.

  Termal

  Bezmála 200 km od Istanbulu leží překrásné historické lázně Termal. Můžete si tu prohlédnout sultánovy lázně obklopené překrásnými zelenými zahradami, anebo sami navštívit veřejné lázně.

  Pamukkale

  Místo, které doslova oslní vaše oči, najdete v západní Antolyi. Komplex sněhově bílých vápencových teras s křišťálově modrými jezírky vytvořila příroda a kvůli lidské chamtivosti o něj svět málem přišel. Naštěstí se vše podařilo zachránit, a tak si ho můžete vychutnat i vy. Bohužel není možné koupat se ve všech jezírcích s léčivou vodou, ale stále zůstalo několik speciálně upravených. Takže plavky s sebou!

  Antalaya

  Historické město na svazu skály je centrem turecké středomořské riviéry. Ozdobou města je jednoznačně růžovými minaret Yivli. Nedaleko Antalaye se nacházejí proslulé Dudenské vodopády s propracovaným jeskynním systémem.

  Mareymana

  Na tomto místě nacházejícím se nedaleko Selčuku údajně zemřela Panna Marie. Je to posvátné místo s malou kapličkou a léčivou vodou.

  Národní park Köprülü

  Milovníky přírody potěší jistě tato nedotčená subtropická krása. Skalní kaňon s divokou řekou a barevnou květenou poznejte raději s profesionálním průvodcem. V tomto místě si můžete užít i divoký rafting.