Turecko Turecko

 • Zdraví

  Jak přežít dovolenou ve zdraví

  Obecně vzato nemusíte v Turecku očekávat žádné zákeřné choroby nebo velké nebezpečí. Je však dobré mít se před některými věcmi na pozoru, abyste si svou dovolenou náležitě užili. Česká republika nemá s Tureckem dohodu o bezplatném poskytnutí zdravotní péče pro své občany, a proto je nutné, abyste se na pobyt v zahraničí připojistili. Cestující ze zemí EU jsou kryti národním pojištěním a případné výlohy za lékařskou péči vám budou na základě účtů proplaceny.

  Soukromá lékařská péče v Turecku je na velmi vysoké úrovni. Zdravotnická zařízení bývají otevřená od 9. do 21. hodiny. V případě onemocnění se raději obraťte na delegáta nebo na hotelovou recepci. Spoluúčast pacienta na zdravotní péči je podle ustanovení EU 25% na lécích a 6,5 YTL za lékařské ošetření. Nezapomeňte tedy přibalit evropský průkaz zdravotního pojištění a vyžádat si od své pojišťovny potvrzení na formuláři CZ/TR 111.

  Voda a jídlo

  Na hotelích je voda hygienicky nezávadná, ale silně chlorovaná. Doporučujeme tedy pít vodu balenou v lahvích. Chcete-li se vyvarovat střevním potížím, vyhněte se i ledu v nápojích a zmrzlině. Ovoce a zeleninu dobře omyjte nebo oloupejte. Jestliže chcete vyzkoušet místní speciality, dávejte pozor na ostrost a složení jídla.

  Očkování

  Pro dovolenou v Turecku nejsou povinná žádná speciální očkování. Mezi případná nebezpečí patří uštknutí hadem, škorpionem nebo štípnutí hmyzem. V takovém případě vyhledejte lékařskou pomoc. Dovolenou v Turecku v horkých letních měsících by měly zvážit osoby trpící vysokým tlakem, srdečním onemocněním nebo lidé špatně snášející horko.

  Opalování

  Platí zde obvyklé pravidlo, že opalování přes poledne je škodlivé. Používejte opalovací prostředky s co nejvyšším ochranným faktorem a myslete na to, že se opálíte i při koupání nebo ve stínu. Pokud se i přesto spálíte, mějte po ruce Panthenol nebo alespoň bílý jogurt, který umí s citlivou pokožkou zázraky. Dodržujte také správný pitný režim, který je v horkém počasí vyšší než 3,5 litru.

  Dovoz léků

  Dovoz léků, zdravotních potřeb atp. lze bezcelně dovážet pouze pro vlastní potřebu. Doporučujeme přibalit mastičky na zklidnění štípnutí hmyzem, krém na spáleniny, léky na bolest hlavy a léky, které běžně užíváte. Léky koupíte přímo na místě v lékárnách.