Maďarsko - Maďarské termální lázně Maďarsko

 • Popis

  Maďarsko se může pyšnit jedním z nejbohatších zdrojů termální a pramenité vody na světě. Není proto divu, že tradice lázeňské kultury v Maďarsku trvá již po 2 000 let. Sílu a moc těchto vzácných pramenů totiž objevili a využívali již samotní Římané. V současné době slouží k lázeňské rekreaci přibližně 300 termálních vřídel, minerálních a léčivých pramenů je registrováno celkem 500, přičemž téměř polovina patří k hlavnímu městu Maďarska, Budapešti.

  Zadunají

  Většinu místních sídel proslavila právě činnost termálních lázní a výskyt léčivých pramenů. Působení zadunajských termálních pramenů má zpravidla hned několik faktorů – kromě klasické příjemné teploty a vřídelní síly jsou to také speciální chemické účinky ve vodě rozpuštěných látek. Vzhledem k tomu, že značná část těchto užitečných látek proniká do těla kůží, používají se zdejší prameny především k léčebným koupelím. Nejznámějšími lázeňskými centry oblasti Zadunají jsou lázně Balf, Bükfürdö, Györ, Kehida, Harkány, Pápa, Mosonmagyaróvár, Sárvár a Zalakaros. Zaměřují se především na léčbu onemocnění pohybového ústrojí, gynekologické a dermatologické potíže.

  Balaton

  Rozvoj lázeňského života v dnešní podobě začal v okolí největšího jezera střední Evropy na konci 19. století. Dnes patří Balaton mezi nejrušnější turistická centra Maďarska. První prameny, kterým byly připsány léčebné účinky, se nacházejí ve městě Balatonfüred, kde se lázeňská tradice začala rozvíjet již kolem roku 1700. První lázeňský dům tu byl vybudován v 19. století. Severní pobřeží Balatonu bylo z velké části zformováno sopečnou činností, což je příčinnou výskytu sirných a uhličitých pramenů v těchto místech. Tyto mírně radioaktivní prameny přitékají i do jezera Hévíz. Známým lázeňským centrem při Balatonu je Tapolca, kde se pod hřebenem hory Szent Gyorgy ukrývá jeskyně s jezírkem naplněným krasovou vodou. Do této oblasti se nejčastěji léčí jezdit onemocnění dýchacích cest, chronické degenerativní choroby kostí a kloubů, a revmatismus.

  Severní Maďarsko

  Tento region nabízí až neskutečně širokou škálu možností sportovního a kulturního vyžití, můžete poznávat zdejší historii v podobě mnoha zámků, hradů a kostelů, lidové tradice v nejrůznějších ukázkách folklóru, navštěvovat známá i méně známá muzea, provozovat tradiční i méně tradiční sporty. Lázeňské procedury jsou zde záležitostí tak spíše vysloveně relaxační a také příjemným doplňkem k jiným aktivitám. Mezi lázeňskými středisky Severního Maďarska vynikají Eger, který je nejnavštěvovanějšími lázněmi Maďarska s radonovou vodou, Egerszalók se solným kopcem, po němž stéká horká minerální voda, jeskynní lázně Miskolctapolca a Mezökövesd s vřídlem, jehož voda má vzácné protizánětlivé účinky díky obsahu hořčíku, vápníku a hydro-karbonátu.

  Jezero Tisza

  Tisza je druhým největším maďarským jezerem a jeho typickým znakem je nenarušená příroda a jedinečně dochovaná původní fauna i flóra. V okolí jezera se například vyskytuje neuvěřitelných 200 druhů ptáků. Termální voda v této oblasti vystřikuje z hloubky 1 000 metrů pod zemským povrchem a nejčastěji se využívá k léčbě gynekologických problémů, kožních chorob a revmatických a kloubních potíží. Pocit úlevy se dostavuje velmi rychle a při správné aplikaci léčebných procedur je dosažený efekt zlepšení dlouhodobý. Nejvyhledávanějšími centry lázeňské rekreace u jezera Tisza jsou Berekfürdö a Tiszaújváros. Kromě osvědčených léčebných postupů poskytují účinné formy celkové relaxace a regenerace organismu včetně blahodárného vlivu na nervovou soustavu člověka.

  Velká maďarská nížina

  Velká maďarská nížina si dlouhodobě udržuje prvenství v počtu hodin slunečního svitu za rok a dá se říci, že místní léčebné prameny navazují jeden na druhý – tato oblast Maďarska je jimi doslova protkána. Jakýmsi srdcem lázeňství je v oblasti Velké maďarské nížiny městečko Hajdúszoboszló s parkem lázní o rozloze 30 ha. Jedná se o největší lázeňský komplex v Maďarsku. K parku patří jezero, plavecký bazén a aquapark, obří skluzavky a další bazény s umělým vlnobitím – pro milovníky vodních radovánek je to učiněný ráj. K tomu můžete vyzkoušet 50 různých termálních lázeňských procedur. Nezapomenutelné zážitky slibují svým návštěvníkům také mediteránní zážitkové lázně Aquaticum v Debrecenu, hradní lázně Gyula se zcela novým wellness-centrem a léčebné lázně Orosháza, které bývají díky širokému spektru nabízených služeb nazývány ,,Perlou Velké nížiny“. Lázeňští hosté si do oblasti Velké maďarské nížiny jezdí léčit především gynekologické obtíže, problémy pohybového ústrojí a kožní choroby.


  Většinu zdejších léčivých pramenů ocení především pacienti, které trápí problémy spojené s funkcí pohybového aparátu a lidé trpící revmatickými potížemi. Účinnou pomoc ale maďarské termální prameny poskytují také na potíže gynekologické a kožní, problémy s látkovou výměnou, ledvinami a žaludkem. Procedury a další speciální ozdravné kúry probíhají v lázních, léčebných a wellness hotelech a sanatoriích, kde na jejich průběh dohlíží vysoce odborný a kvalifikovaný personál. Samozřejmostí je rovněž vysoká úroveň všech dalších služeb, jež lázeňské komplexy poskytují tak, aby svým návštěvníkům mohly nabídnout dokonalý komfort pro jejich relaxaci.

  Toho mnohá zařízení dosáhla nedávnou rozsáhlou rekonstrukcí, která dala vzniknout špičkovým moderním lázeňských areálům. Najdete zde obsáhlou nabídku mnoha dalších aktivit, kromě pěší turistiky například vodní radovánky v aquaparku, cyklistiku, jízdu na koni, tenis, golf nebo rybaření. Maďarské lázeňství lze rozdělit do několika geografických oblastí, z nichž každá je připravena, poskytnout svým hostům trochu jiný charakter služeb. Tak si každý potencionální návštěvník může vybrat lázeňské středisko přesně podle svých potřeb a přání. Hlavními lázeňskými oblastmi Maďarska jsou Budapešť, Zadunají, Balaton, Severní Maďarsko, Jezero Tisza a Velká maďarská nížina.

Nejnovější recenze Maďarsko - Maďarské termální lázně

Celkem: 2 Vybrala jsem termín a cenu, bylo mi řečeno, že musím připlatit 1000,- Kč na osobu, abych dostala termín, který požaduji. Po příjezdu do...

 • 2 Cena

Celkové shrnutí
Vybrala jsem termín a cenu, bylo mi řečeno, že musím připlatit 1000,- Kč na osobu, abych dostala termín, který požaduji. Po příjezdu do hotelu jsem zjistila, že hotel byl na půl prázdný a ještě nefungoval bazén s léčivou vodou(největší a byl v rekonstrukci).

Bylo to pro nás velké zklamání. Ostatní cestovní kanceláře na to upozornily a klienti dostávali jednu noc zdarma. Nevím tedy, proč nám naopak účtovali 1000,- Kč navíc. Naše ubytování bylo ze všech nejdražší. Zobrazit celou recenzi

Marie Horejšová, 20.09.2021, Datum pobytu: 13.9. - 16.9.2021
Oblast: Maďarsko Maďarsko, Maďarské termální lázně, Hotel: Park Inn by Radisson Sárvár Resort & Spa

Byla tato recenze užitečná? Ano (2) Ne (0)

Celkem: 9,2 Se zájezdem jsme byly spokojeny až na dopravu autobusem na určené místo. Neměly jsme předem informaci o tom, že cesta tam i zpět bude...

 • 9 Ubytování
 • 10 Strava
 • 9 Okolí
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
Se zájezdem jsme byly spokojeny až na dopravu autobusem na určené místo. Neměly jsme předem informaci o tom, že cesta tam i zpět bude trvat 10 hodit, což bylo zapříčiněno mnoha zastávkami pro další zúčastněné klienty. Jsme toho názoru, že pokud by při svozu klientů bylo určeno méně zastávek byla by cesta snesitelnější. Tento způsob dopravy již nebudeme opakovat a rozhodně nedoporučujeme. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
bez připomínek-spokojenost

Strava
bez připomínek-spokojenost

Služby hotelu
bez připomínek-spokojenost

Pláž
Termální lázně se nám moc líbily, jen jsme postrádaly 2 bazény které byly právě v rekonstrukci.

Jaroslava Rambousková, 20.09.2021, Datum pobytu: 12.9. - 16.9.2021
Oblast: Maďarsko Maďarsko, Maďarské termální lázně, Hotel: Park Inn by Radisson Sárvár Resort & Spa

Byla tato recenze užitečná? Ano (1) Ne (0)

Celkem: 10 Dobrý večer, byli jsme v Pirosce již po třetí. Nabízí tam výborné služby za rozumný peníz, zase se tam brzy podíváme.

 • 10 Ubytování
 • 10 Strava
 • 10 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Dobrý večer, byli jsme v Pirosce již po třetí. Nabízí tam výborné služby za rozumný peníz, zase se tam brzy podíváme. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytování bylo velmi pěkné, hlavně čisté.

Strava
Vaří tam velmi dobře, personál je mladý a příjemný. Vůbec nic bych tomu nevytkla.

Služby hotelu
Služby jsme nevyužili, proto nemohu soudit.

Marta Malinová, 18.09.2021, Datum pobytu: 11.9. - 13.9.2021
Oblast: Maďarsko Maďarsko, Maďarské termální lázně, Hotel: Piroska

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 9,8 Velmi dobrý dojem a celková spokojenost .

 • 10 Ubytování
 • 10 Strava
 • 10 Okolí
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
Velmi dobrý dojem a celková spokojenost . Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Pokoje prostorné a čisté .

Strava
Jídlo naprosto úžasné ,každý si vybere ..

Hana Z., 17.09.2021, Datum pobytu: 6.9. - 12.9.2021
Oblast: Maďarsko Maďarsko, Maďarské termální lázně, Hotel: Hertelendy House

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 9 Pobyt se líbil i manželce, která dokáže být někdy náročná. Nejeli jsme tam jen na výlet, ale manželka potřebovala léčebnou terapii.

 • 9 Ubytování
 • 10 Strava
 • 8 Okolí
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
Pobyt se líbil i manželce, která dokáže být někdy náročná. Nejeli jsme tam jen na výlet, ale manželka potřebovala léčebnou terapii. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
S ubytováním jsme byli naprosto spokojeni. Už jsme se dříve ubytovali v hotelech Radisson a už první pobyt nás inspiroval . Připojení na Wi-Fi bylo v pořádku. Snad jenom by to chtělo více zásuvek pro lidi, kteří mají více elektronických zařízení. Dvojlůžko dostatečně velké a pohodlné. Osvětlení lůžka je dokonalé. Zvláště malá lampička ( možnost volby svítilny) ve velikosti baterky, která v noci nerušila manželku. Koupelna se líbila. Sprcha velmi praktická. Balkon je dobře funkčně provedený. Není zde nijak grandiózní výhled, ale v této lokalitě a městě se nic lepšího nedá očekávat.

Strava
Strava byla naprosto nad očekáváním. Velká rozmanitost jídel velmi chutných. Dokonce se daly tvořit na talíři velmi neobvyklé kombinace. Vše v naprosto dokonalé kvalitě a v typickém regionálním maďarském stylu. Je zde hodně českých návštěvníků a dokonce jsem viděl někoho, jak si pořizuje video na výdejních stolech a přesně popisuje všechny ty dobroty. Jídla bohužel nedokážu přesně popsat svými názvy, ale prošla žaludkem k naprosté spokojenosti mé manželky, mé, i našich známých. Doporučuji all inclusive.

Služby hotelu
Viděl jsem, že hotel nabízí kola i koloběžky. K hotelu přijíždí vláček.

Pláž
Koupali jsme se v několika bazénech. Do lázní měli přístup i návštěvníci se vstupenkou, ale hotel měl výhodu v tom, že má vlastní lehátkovou pláž.

Lubomir, 16.09.2021, Datum pobytu: 6.9. - 10.9.2021
Oblast: Maďarsko Maďarsko, Maďarské termální lázně, Hotel: Park Inn by Radisson Sárvár Resort & Spa

Byla tato recenze užitečná? Ano (1) Ne (0)

Všechny recenze Maďarsko - Maďarské termální lázně