Maďarsko Maďarsko

 • Svátky a události

  Kromě státních svátků, které jsou podobné jako u nás v České republice, nabízí Maďarsko nespočet událostí a akcí. Ty nejzajímavější slavnosti můžete zažít v hlavním městě Maďarska Budapešti, mezi kulturní města patří však i mnohá další. Během roku se koná celá řada zájmových festivalů, léto ovládají zábavné akce určené především turistům.

  Každý rok začíná novoročním koncertem ve Státní opeře v Budapešti. Koná se 1. ledna.

  V únoru hostí Moháč největší maďarský karneval. Neodmyslitelně k němu patří pestrobarevný maškarní průvod a bohatý jarmark. V březnu se koná v Budapešti vyhlášený Jarní festival hudby, jehož součástí jsou představení baletu, opery a operety. Chcete – li poznat tradiční maďarské Velikonoce, určitě zamiřte do vesničky Hollokö, kde získáte jedinečnou příležitost, poznat místní lidové zvyky, hudbu a řemesla.

  Letní sezónu u Balatonu tradičně zahajuje Balatonský festival v Keszthely. Během nejrůznějších výstav a koncertů se nad jezerem slavnostně vztyčí stojany s vlajkami. Už 70 let se slavnostní zahájení sezóny v podobě Slavnosti rozvinutí plachet koná také v Balatonfüredu. V květnu probíhají rovněž Hortobágyské jezdecké dny s přehlídkou jezdeckého umění pastevců, s jízdami koňských spřežení a dalšími soutěžemi. Červen v Maďarsku potěší především milovníky hudby.

  Na zámku Brunswick probíhají Beethovenovy večery mladých filharmoniků a v Miskolci Operní festival. Do fascinující atmosféry středověku se ponoří celé město Visegrád během známého Hradního festivalu. Nejvýznamnější událostí tohoto období je Segedínský festival pod širým nebem, který zahrnuje poutavá divadelní představení, koncerty klasické, rockové i lidové hudby, a veselé pouliční oslavy.

  Na srpen připadají Jazzové dny v Debrecínu, což je nejstarší jazzový festival v Maďarsku. Akcí obrovitých rozměrů je Sziget Festival, každoročně pořádaný nedaleko Budapešti. Tradičně statisíce diváků přiláká Velká cena MS ve vozech formule 1, spjatá se slavným závodním okruhem Hungaroring. Povedenou obdobou celosvětově proslulé berlínské Love Parade je Budapest Parade, která sice zatím není akcí tak vyhlášenou, nicméně rozhodně má účastníkům co nabídnout. Nádhernou podívanou skýtá přehlídka květinami nazdobených vozů v rámci Debrecínského květinového festivalu. Každý rok přesně 20. srpna rozzáří oblohu nad maďarskou metropolí Budapeští nádherný ohňostroj na počest oslav Svátku sv. Štěpána. Podívat se na ohňostroj míří k Dunaji velká část obyvatel města, kteří této události tradičně přikládají značný význam. Oslavy menšího rozsahu se v tento den konají i na jiných místech v Maďarsku.

  Velkou atrakcí maďarského podzimu je Podzimní festival současného experimentálního umění v Budapešti, který nabídne divákům pohled na zase trochu jiný rozměr kultury. Po Vánocích v duchu tradičních lidových tradic přichází 30. prosince na řadu událost skutečně velkolepých rozměrů – koncert cikánského orchestru, který má úctyhodných 100 členů a dokáže zprostředkovat tak silný hudební zážitek, že na něj budete jistě ještě dlouho s trochou nostalgie vzpomínat. Ostatně podobné pocity budete mít pravděpodobně snad ze všech velkých maďarských oslav, které jsou plné barev, hudby, emocí a neopakovatelné atmosféry.