Polsko Polsko

 • Možnosti cestování a dopravy

  Do Polska se dá pohodlně dostat automobilem. Řidičské průkazy vydané členskými zeměmi jsou uznávané v Polsku a mají platnost dle vyznačení v daném dokumentu. Řidič je povinen mít při sobě osvědčení o technickém průkazu a doklad o zaplaceném povinném pojištění.

  Řidiči i všechny další osoby ve vozidle musí využít bezpečnostních pásů (na předních i zadních sedadlech), dítě do 12 let a do 150 cm výšky musí sedět v dětské sedačce s atestem, je zakázáno používat za jízdy mobilní telefon (to neplatí, je-li instalována "hands free" sada).

  Od začátku října do konce února následujícího roku je řidič povinen mít rozsvícena světla i ve dne. Rovněž doporučujeme, aby se řidiči seznámili s poplatky za užívání některých silnic a dálnic. V Polské republice je povolen maximální obsah alkoholu v krvi do 0,2 promile.

  Upozorňujme na neukázněnost polských řidičů a nedodržování základních pravidel silničního provozu. Odlišné jsou i některé zvyklosti, odbočování přes střední dělicí pás čtyřproudových vozovek, dodržování pravidla přednosti pro chodce, který vstoupil na přechod, odlišná je úprava značení na kruhových objezdech. Na silnicích jsou často vyjeté hluboké koleje ztěžující jízdu, zejména při dešti jsou velmi nebezpečné.

  Pokud si však chcete užít cestování, je možné zvolit cestu vlakem. Z Prahy do Varšavy jezdí dva přímé vlaky denně, z Ostravy je to dokonce vlaků šest. Cesta vlakem z Prahy trvá něco přes 7 hodin, z Ostravy jsou to 4 hodiny jízdy.

  V Polsku je také možné, stejně jako u nás, cestovat veřejnou dopravou. Cestování vlakem v Polsku je určeno hlavně pro ty, kteří si chtějí vychutnat pohled z okna na okolí. Nejenže se můžete svést různými dobovými soupravami, ale můžete také projíždět velkým, zarůstajícím skanzenem, který stojí za to vidět. Určitě si spoje vyhledejte s předstihem, někdy se stane, že vlaky mají zpoždění a na nádraží nejsou většinou elektronické informační tabule.

  Autobusy v Polsku jsou velmi vytížené. Autobusová síť je natolik hustá, že můžete procestovat Polsko skrz na skrz. S jízdím řádem platí to stejné, co pro vlakový jízdní řád. Někdy odjíždí velký počet autobusů z jednoho místa, proto musíte být obezřetní a opravdu si zjistit, zda jede autobus do vašeho cílového místa.

  Možná také v Polsku využijete lanovou dráhu, nebo případně trajekt.