Polsko Polsko

 • Svátky a události

  Pokud se vydáte do Polska během státního svátku , mějte na mysli, že se můžete na veřejnosti setkat s některými omezeními, jak už ve veřejném životě, nebo například v dopravě. Mějte také na paměti, že během státních svátků nefungují úřady, banky ani státní instituce. Velké a většinou i malé obchody mají zavřeno. Naopak čerpací stanice pohonných hmot mají ve větších městech otevřeno i ve svátky. Počítejte i s faktem, že se jízdní řády autobusů nebo vlaků mohou během svátku změnit. Informační turistická centra mají většinou přes svátky také zavřeno.

  Stručný přehled některých svátků :
  1. ledna – Nový rok
  6. ledna – Tři králové
  1. května – Svátek práce
  3. května – Svátek ústavy (prohlášení ústavy 3. května 1791)
  15. srpna – Nanebevzetí Panny Marie, Den polské armády
  1. listopadu – Svátek Všech svatých
  11. listopadu – Den nezávislosti Polska (znovuzískání nezávislosti v r 1918)
  25. prosince – První svátek vánoční
  26. prosince – Druhý svátek vánoční

  Pohyblivé státní svátky:
  Velikonoční neděle
  Velikonoční pondělí
  Svatodušní neděle
  Boží tělo

  Státní svátky v Polsku a některé zajímavosti

  Státní svátek, který Polsko slaví 6. ledna, tedy Tři Králové byl obnoven v roce 2011. Předtím jej v roce 1960 zrušila komunistická vláda. Tento den mají Poláci podle polského episkopátu věnovat duchovní očistě, modlitbám, návštěvám kostelů. V tento den jsou slouženy mše.

  15. srpna je pro Polsko slavný den a to Den Nanebevzetí Panny Marie. Slaví se zejména v místech, kde jsou kostely Nanebevzetí zasvěceny. Neznámějším místem, kde se poutníci z celého Polska sjíždějí je na Jasné Hoře u Częstochowe. Někteří poutníci vykonávají pěší pouť a to i po veřejných komunikacích, proto dbejte zvýšené opatrnosti.