Portugalsko Portugalsko

 • Možnosti cestování a dopravy

  Portugalsko je turisticky vyhledávanou zemí a tomu je přizpůsobena doprava jak do země, tak i doprava místní, která je na kvalitní úrovni.

  Vnitrostátní leteckou dopravu zajišťují dvě letecké společnosti Tap a Portugalia. Hlavní spoje jsou mezi městy Lisabon - Porto a Lisabon - Faro. Společnost TAP zajišťuje přepravu i na Madeiru a Azorské ostrovy.

  Autobusová doprava je tu na vysoké úrovni, její síť je hustá a funkční. Autobusové nádraží se nazývá Terminal Rodoviário. Oproti vlaku je autobus o trochu dražší. Nejznámější je autobusová doprava Rodoviaria Nacional. Autobusové služby se v Portugalsku dělí na rychlé (expressos), oblastní autobusy (rápidas) a pomalé autobusy (carreiras). Nejlepší super třídou je alta qualidade. Cesta mezi Lisabonem a Portem trvá za dobrých podmínek asi 5 hodin.

  Státní železniční doprava se nazývá Caminhos de Ferro Portuguesses a je rozdělená na tři části. Regionální jízdní řády (označené R), interregionální (IR), dále rápido a intercidáde (IC). Nejrychlejší je vlak IC Alfa mezi Lisabonem a Portem.

  Cesta do Portugalska je nejpohodlnější letadlem. Mezistátních leteckých společností létajících do Portugalska je dostatek. Některé létají z Česka přímo, to jsou lety do hlavního města či Fara, jiné létají přes Lisabon nebo Franfurkt. Letenka do Lisabonu se dá pořídit od 4000Kč.

  Autem je cesta dost náročná a hlavně daleká. Řidiči by předem neměli zapomenout na dálniční známky, které jsou v současnosti téměř všude a na další poplatky za průjezdy tunely apod. Autem se jezdí přes Španělsko.

  Cestovat do Portugalska je možno také vlakem. Vlaky jezdí přes Madrid i Paříž.