Portugalsko Portugalsko

 • Zajímavá místa

  Alantejo

  Jedna z pěti portugalských oblastí, zabírající třetinu území. Za římské doby to byla obilnice celé říše, nyní má toto území spíše stepní ráz, kde je vybudováno velké množství přehrad a nádrží. Vesničky si zde stále uchovávají původní středověký ráz. Najdeme tady i několik chráněných oblastí nebo pár pozoruhodných megalitických staveb - např. neolitický Cromleque dos Almendres postavený z 96 kamenů.

  Estremoz

  Vnitrozemské historické městečko ležící v oblasti Alantejo. Je známé díky svým ručně vyráběným hliněným soškám, které jsou oblíbenými suvenýry. Historické části města jsou chráněny rozsáhlým opevněním ? tzv. horní město, kde se rozkládá hradní komplex s nádhernou mramorovou věží.

  Odemira

  Spadá rovněž pod území Alantejo. Toto městečko je známé díky hudebnímu festivalu Sudoeste. Okouzlí nás však i svou krásnou přírodou, která je chráněnou krajinou oblastí.

  Beiras

  V tomto městě najdeme velké množství prastarých hradů, pevností a honosných zámků jako je Leiria, Ourém nebo Pombal. Za pozornost stojí kláštery Batalha a Alcobaca, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Pokud nás zajímá historie a chceme toto město poznat co nejlépe, musíme bezpodmínečně navštívit místa jako tzv. mariánské poutní místo Fátimu, středověké Coimbru a především město Aveiro - tzv. portugalské Benátky.

  Porto

  Město ležící v severní části země, ve vinařské oblasti, je druhé největší v Portugalsku a patří na seznam UNESCO. Na první pohled působí moderně, ale najdeme zde i starobylé památky či malebná zákoutí. Původní historické centrum je chráněno hradbami z 13. století. Mezi nejvýznamnější a neobdivovanější stavby patří Burzovní palác s mramorovou výzdobou, Torre dos Clérigos nebo-li Věž kleriků, řada muzeí (muzeum dějin lékařství nebo muzeum námořní zoologie) a v neposlední řadě i románský kostel sv. Františka a kostel Carmo, který je zdobený typickými barevnými kachlíky azulejos. Milovníci přírody jistě ocení návštěvu portské botanické zahrady.

  Lisabon

  Od 13 století hlavní a zároveň největší město Portugalska, leží v západní části na řece Tejo. Bylo založeno zřejmě Féničany ve 12. stol.př.K. Jednou z nejpozoruhodnějších staveb tohoto města je klášter řádu sv. Jeronýma z 16. století, postavený v tzv. manuelském stylu. Nachází se ve čtvrti Belém a jsou zde pohřbeni slavní mořeplavci Vasco da Gama a Louis de Camoes. Ve stejném slohu je postavená i Belémská věž, vojenská pevnost u břehů řeky Tejo. Zdejší dominantou je však románský hrad Castelo de Sao Jorge, který je obklopený středověkými uličkami. Toto město žlutých tramvají a fotbalu rozhodně stojí za naší pozornost.

  Algarve

  Portugalská provincie táhnoucí se podél jižního pobřeží. Najdeme zde stále patrný vliv arabské civilizace, která zde vládla ve středověku. Zdejší pláže Lagoa a Luze patří mezi nejlepší pláže světa.

  Alvor

  Původně římský přístav, kterého se zmocnili Arabové. Dnes menší živé středisko s dlouholetou rybářskou tradicí. Hlavní památkou Alvoru je unikátní maurský chrám Divino Salvador s cennou reliéfní výzdobou, pocházející z doby římské. Dalším cílem výprav za poznáním bývají římské ruiny Abicada.

  Carvoeiro

  Nedávno ospalá rybářská vesnička se dnes probouzí k životu. Díky rozmanité přírodě, jeskyním nebo bizardním skalním útvarům Algar Seco je to velmi oblíbená destinace.

  Lagos

  Poměrně větší rušné město, které jako přístav sehrálo důležitou roli ve středověku. Sídlil zde proslulý guvernér Jindřich Mořeplavec. Pokud nás zajímá historie, za prohlídku rozhodně stojí pevnosti Forte da Ponta da Bandeira, archeologické muzeum nebo kostel Igreja de Santa António.