Rakousko Rakousko

 • Možnosti cestování a dopravy

  Rakousko je pro Čechy dostupnou destinací, kterou nejčastěji navštěvujeme autem. Pokud se tak rozhodnete, dbejte na dodržování všech dopravních přepisů. Za jejich porušování se platí nemalé pokuty. Při překročení rychlosti se platí od 40eur do 2000eur, za špatné parkování 150eur a pokud budete řídit s více než 0,5promile alkoholu v krvi, hrozí vám pokuta až do výše 3600eur. Od 0,5promile v krvi jste totiž považování za osobu pod vlivem alkoholu. V autě musí být bezpečnostními pásy připoutány všechny osoby, jednostopá motorová vozidla musí svítit neustále, u aut je povinnost svítit v tunelech. Na dálnici mohou jezdit vozidla s minimální rychlostí 40km/hod. Pokud si v Rakousku hodláte půjčit auto, musíte vlastnit řidičský průkaz déle než jeden rok. Minimální věk řidiče je buď 18 nebo 21 let. Nezapomeňte si také koupit dálniční známku (vignette), která se dá koupit na benzinových stanicích. Auta nad 3,5t musí zaplatit mýtné.

  Další možností cestování je autobus. Do Rakouska jezdí pravidelné linky, například z Brna do Vídně se jezdí několikrát denně a cena se pohybuje okolo 300Kč. Přímé spoje do Rakouska jsou i v dalších větších městech jako jsou České Budějovice, Olomouc, Ostrava a samozřejmě Praha. Autobusovou dopravu můžete využít k samotné přepravě po Rakousku. Je zde vytvořena kvalitní autobusová infrastruktura, kterou provozuje stát i soukromí dopravci. Z rekreačních center se pravidelně pořádají výlety do okolí. Autobusem se dostanete i do vysokých horských oblastí.

  Ani letadlem to do sousedního Rakouska není problém. Pravidelně sem létají Austrian Airlines, ČSA nebo Air Ostrava. Většina letů je vedena přes Vídeň a dále potom do Innsbrucku, Salcburku či Lince.Vídeňské letiště Schwechat leží 18km za Vídní, ale vlaky i autobusové linky jezdí na letiště a zpět kyvadlově po celý den. Spolehnout se můžete také na taxislužby.

  Další možnost dopravy je po Dunaji. Po něm se dopravíte z Vídně do Bratislavy nebo Budapeště. Kromě trajektů, které jezdí podle jízdních řádů, je možno si objednat soukromou lodní dopravu.

  Cestování po Rakousku i do Rakouska je možno také vlakem. Z Česka tam jezdí několik rychlíků denně. Rakouské železnice jsou dlouhé bezmála 6000km, jsou bezpečné a snadno dostupné.

  Těm, co v Rakousku nějakou dobu pobudou, se vyplatí pořídit si spolkovou síťovou jízdenku, která je platná po dobu jednoho měsíce a umožňuje levnější vlaky i slevy na lodní dopravu. Dále v Rakousku fungují skupinové slevy, slevy pro děti či důchodce.