Rakousko Rakousko

  • Zajímavá místa

    Pokud jste milovníci přírody, rozhodně se vydejte na nějakou horskou túru. V posledních letech obliba vysokohorské turistiky stoupá, protože je vhodná pro každého. Takže se zdokonalují turistické trasy i značení. I když Alpy lákají hlavně díky zimním sportům, daří se zde vysokohorské turistice a v létě také cyklistice.

    Pokud chcete spíše obdivovat památky a pozůstatky z dob minulých, vydejte se navštívit nějaký zámek. Oblíbeným místem je zámek Ambra, který leží nedaleko Innsbrucku, z nějž na zámek jezdí pravidelné autobusové linky. Za návštěvu rozhodně stojí i hrad Hardegg. Leží v Podyjí, takže je lehce dostupný ze Znojma. Další hrad ležící v Dolním Rakousku je Artstetten. Původně byl postaven v gotickém stylu, ale postupem času byl přestavěn na zámek. Charakterizují ho cibulové věže. Další památkou vhodnou ke zhlédnutí je vodní hrad Heidenreichstein ležící také v Dolním Rakousku. Oblíbený je také hrad Hohenwerfen.

    Protože lesů díky těžbě dřeva ubývá, snaží se je rakouská vláda chránit. To je případ např. rakouské části Šumavy. Za národní park byla prohlášena oblast Českých Velenic a Gmündu, kde se nachází žulové skály. Od roku 1996 je za národní park považován také park Thayatal v Podyjí. Chráněnou oblastí je pohoří Dachtstein, kde jsou jeskyně Mammuthöhle a Rieseneihöhle. Ve Vysokých Taurách se nachází národní park Hohe Tauern. Kromě národních parků a chráněných oblastí Rakousko také střeží svá jezera.

    K nejstarším rakouským památkám, které sahají až do doby kamenné, patří nálezy z oblasti Willendorfu, konkrétně je to Willendorfská Venuše. Kromě kultury willendorfské je známá také kultura halštatská. Ve městě Hallstatt jsou vykopávky k vidění v tamním muzeu, další část byla převezena do muzea ve Vídni. Dalším kulturním dědictvím jsou pozůstatky po Slovanech a Keltech.