Rakousko Rakousko

 • Jak trávit čas

  Mezi nejoblíbenější turistické aktivity v Rakousku patří pochopitelně lyžování. Rakouské Alpy nabízí výběr z celé škály lyžařských středisek, vybrat si můžete podle velikosti střediska či podle obtížnosti sjezdovek. Lyžařská centra jsou vždy na vysoké úrovni, nabízí různé možnosti ubytování od prostých ubytoven až po luxusní hotely. V lyžařských střediscích obvykle bývají restaurace, obchůdky, pošta i doktor. Horská služba samozřejmě nesmí chybět.

  Pokud nejste vášniví lyžaři, můžete se vydat na túru do hor. Vysokohorská turistika je stále oblíbenější a proto se její úroveň v posledních letech rychle zvyšuje.

  Pokud jste ještě nebyli ve Vídni, tak rozhodně neváhejte. Je to krásné město plné památek a také nezapomenutelné atmosféry. Mimo jiné je Vídeň město plné kaváren. Tvrdí se, že první kavárna zde byla již v době vpádu Turků. Ať je to pravda nebo ne, faktem zůstává, že roztomilé kavárničky jsou ve Vídni již po staletí a utváří atmosféru města. První kavárník Franz Georg Kolschitzky po odchodu Turků v roce 1683 objevil v jejich táboře kávová zrnka. Z nich pak uvařil první kávu. Od těch dob se kavárny vyvinuly až v kulturní a také vzdělávací centra, kam si lidé chodí popovídat u kávy a lahodného zákusku, pánové přečíst noviny a zahrát kulečník. Kavárna je tedy místem střetávání lidí. Mezi známé kavárny patří Café Central na Herrengasse, dále kavárna Herrenhof, kavárna Griendteidl či kavárna Museum. V posledně zmíněných kavárnách se v minulosti scházeli literáti a jiní umělci. Další možností výletu jsou jezera, které jsou také důležitou částí rakouského cestovního ruchu. Oblíbená jsou Korutanská jezera, z nich je největší jezero Korutan Wörthersee.

  Pokud jste milovníci výtvarného umění, neopomeňte Vídeň, která byla dříve hlavním centrem secese. Zde působili Gustav Klimt a Egon Schiele. Ve Vídni rozhodně navštivte některou z budov navrženou Friedensreichem Hundertwasserem. Vídeň obecně byla dříve považována za kulturní centrum Evropy. Jen při výčtu známých skladatelů jako Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Schubert, Johann Strauss starší a Joseph Haydn je jasné, že Vídeň žila také hudbou. Proto se dodnes pyšní známou operou a tradicí hlavně ve vážné hudbě.

  Pokud s sebou máte děti, hezký výlet bude určitě do vídeňské zoologická zahrada v areálu zámku Schönbrunn. Další zoologická zahrada se nachází v Salcburku, jmenuje se Zoo Salzburg-Hellbrunn. Milovníci lázní by rozhodně měli navštívit Bad Ischl. Sem jezdil po léta sám císař František Josef I. Dalšími rekreačními oblastmi je např. okolo jezera Wolfgangsee v Solné komoře nebo oblast okolo Fuschlsee nedaleko Salcburku.