Rakousko - Salcbursko Rakousko

 • Popis

  Přírodním krásám Salcburska jednoznačně vévodí masivy hor. Patří sem Národní park Vysoké Taury, Lofer Steinberge, Radstädter Tauern, Hagengebirge a Tennegebirge. Většinu nejvyšších vrcholů Rakouska můžete obdivovat ze známé rakouské vysokohorské silnice Grossglockner Hochalpenstrasse. Ze skalnatých štítů se dolů k zemi snáší divoké vodopády a v krásných údolích se rozlévají půvabná jezera. Celá oblast je protkána udržovanými silnicemi a důmyslným systémem lanovek. Nejvyšší horu Rakouska Grossglockner a největší ledovec Východních Alp spatříte z vyhlídky Franz-Josephs-Höhe. Nejvyššími vodopády v Rakousku jsou 400 m vysoké Krimmlské vodopády. Nacházejí se v horní části údolí Salzachtal a jsou zároveň nejvyššími vodopády ve střední Evropě.

  Salcbursko ale nevyniká pouze výše zmíněnými velikány. I nenápadné malé vesničky a městečka v oblasti mají turistům určitě co nabídnout. Jejich kostelíky ukrývají vzácná sochařská díla a gotické fresky. Za účelem jejich obdivování se můžete vydat třeba do Sankt Johann im Pongau, Bischeshofen, Radstadt a Zell am See.

  Salcbursko je vhodné jak pro aktivně strávenou dovolenou, tak i pro poklidnou rekreaci rodin s dětmi. Čekají na vás vzorně upravené cyklotrasy různých obtížností, stezky pro pěší turistiku, samozřejmě také dokonalé areály pro zimní sporty a celá řada kulturních a historických atrakcí.

  Salcburk

  Hlavní město Salcburska má 145 tisíc obyvatel a v současnosti je čtvrtým největším městem v Rakousku. Přirovnání ,,Řím severu? si Salcburk zasloužil díky obrovskému množství historických památek, které obklopují zalesněné horské vrcholy. Městem Salcburk protéká řeka Salzach. Na jejím východním břehu se rozkládá náměstí Residenzplatz a v jeho okolí staré město. Nová část města je západním směrem od řeky Salzach a její součástí jsou náměstí Mirabellplatz a Marktplatz.

  Jednou z nejstarších ulic v Salcburku je Getreidegasse. V domě s číslem popisným 9 se narodil nejslavnější rodák města Salcburk, skladatel Wolfgang Amadeus Mozart. V Mozart Geburtshaus jsou dnes vystavené obrazy, dopisy i návrhy scén Mozartových slavných oper. Muzeum, které popisuje Mozartovo dílo, je zřízeno v domě Wohnhaus na náměstí Marktplatz 8. Právě tady skladatel v pozdějším věku bydlel, dům bohužel výrazně poškodily nálety během 2. světové války.

  Jednou z dominantních památek města Salcburk je pevnost Hohensalzburg, jejíž stavbu dokončili vládnoucí arcibiskupové v 17. století. Během návštěvy pevnosti si můžete prohlédnout středověké mučírny, oficiální místnosti, pevnostní věž a muzeum Rainer Museum, které vystavuje středověké zbraně a mučící nástroje.

  Zajímavým kontrastem ke strohé stavbě pevnosti je zámek Mirabell a jeho překrásné zahrady Zwerglgarten se záhony plnými růží. Konečné zkrášlovací úpravy provedl ve 20. letech 18. století architekt Lukas von Hildebrandt.

  Na vrcholu Nonnberg stojí nejstarší zachovaný ženský klášter v Rakousku. Byl založen na konci 7. století a poskytuje nádherný výhled do širokého okolí.

  V bývalém arcibiskupském paláci Residenz ve staré městské části jsou umístěny expozice barokních interiérů a galerie děl Rembrandtových, Rubensových a Bruegelových. Krásné historické budovy obklopují celé Rezidenční náměstí. Další církevní stavbou, která v Salcburku po arcibiskupech a mnišských řádech zůstala, je dóm sv. Ruperta. Pochází z počátku 17. století a stojí na jižní straně Residenzplatz. Interiér dómu zdobí fresky od D. Mascagniho a oltářní obraz od českého umělce Karla Škréty. Arcibiskupská rezidence z přelomu 15. a 16. století stojí na západní straně náměstí, Nová rezidence stojí přesně na opačné straně. Od roku 1702 je na věži rezidence nainstalována zvonkohra. Uprostřed náměstí se nachází 14 metrů vysoká kašna. Pokud se vydáte od kostela sv. Michala směrem na severovýchod, dostanete se na Mozartplatz s pomníkem slavného skladatele z roku 1842 od L. Schwanthalera. R. Donner navrhl kašnu na Kapitulním náměstí s komplexem františkánského kláštera sv. Petra, který byl založen již roku 690, jako nejstarší rakouský klášter. Přímo architektonickým skvostem je klášterní kostel Dreifaltigkeitskirche. Autorem návrhu je Johann Bernhard Fischer z Erlachu. Románská loď kostela byla vystavěna ve 13. století, kůr ve slohu gotickém ve století 15. a 5 barokních kaplí kostela v 17. století. Stejný architekt navrhl také kostel Universitätskirche na Univerzitním náměstí.

  Pokud jde o Salcburskou kulturu a možnosti trávení volného času, je příležitostí k vyžití více než dost. Každoročně od konce července do začátku září se v Salcburku koná proslulý hudební festival Salzburger Festspiele. Jestliže se festivalu budete chtít zúčastnit, počítejte s tím, že z důvodu opravdu velkého zájmu bude třeba, rezervovat si vstupenky s dostatečným předstihem. Zdrojem dobré zábavy může být také návštěva podniku Augustiner Bräustüble, nejstaršího pivovaru v Salcburku. Víno můžete ochutnat ve sklepě Felsenkeller, vytesaném do skály. Nachází se poblíž hřbitova sv. Petra.

  Oblast Solné komory s velkým počtem solných dolů se nachází nedaleko Salcburku. Nejbližší z dolů je v Bad Dürrnberg a můžete si jej prohlédnout oblečeni do tradičního hornického oděvu a po důlních chodbách se projet miniaturním vláčkem. Ke vchodu do dolu vás odveze lanovka Salzbergbahn.

Nejnovější recenze Rakousko - Salcbursko

Celkem: 9 Byli jsme v tomto ubytování již podruhé a byli jsme maximálně spokojeni.

 • 9 Ubytování
 • 9 Strava
 • 9 Okolí
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
Byli jsme v tomto ubytování již podruhé a byli jsme maximálně spokojeni. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Bydleli jsme v třílůžkovém pokoji, předsíň, koupelna se sprchovým koutem ( doplněná vysoušečem na vlasy) a vlastní pokoj(televize), který nám zcela vyhovoval.

Strava
Snídaně probíhaly formou švédských stolů, prakticky každý den to samé, ale neměli jsme problém. Večeře byli servírované majitelem podle předchozí nabídky ze dvou jídel, vždy polévka, zákusek a hlavně volná nabídka zeleninových salátů, což jsme ocenili.

Služby hotelu
Vždy ochotný a milý majitel.

Petra G., 16.02.2019, Datum pobytu: 2.2. - 9.2.2019
Oblast: Rakousko Rakousko, Salcbursko, Hotel: Gasthof Hammerschmidt

Byla tato recenze užitečná? Ano (1) Ne (0)

Celkem: 8,8 Rodinný penzion na okraji obce, přímo u dětského vleku a běžkařské stopy, příjemný personál s rodinným přístupem a důvěrou k vám....

 • 7,5 Ubytování
 • 10 Strava
 • 9 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Rodinný penzion na okraji obce, přímo u dětského vleku a běžkařské stopy, příjemný personál s rodinným přístupem a důvěrou k vám. Součástí je farma s kravičkami, poníky, lamami a jinými zvířaty. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Menší pokoj, starší zařízení ale funkční a čisté, chodby ve stylu horské chaty s obložením stěn dřevem. Na druhé straně proleželé měkké postele a nedostačující wifi signál na pokoji.

Strava
Snídaně formou bohatého bufetu v penzionu, přes poledne volná polívka a svačinka, na večeři se chodí do nedalekého hotelu, kde ale vaří naprosto výtečně, jen platíte pití.

Služby hotelu
V penzionu volná lyžárna a menší společenská místnost, v hotelu dále pak krásný nový bazén a sauna.

Rudolf H., 05.02.2019, Datum pobytu: 27.1. - 2.2.2019
Oblast: Rakousko Rakousko, Salcbursko, Hotel: Pension Salaterhof

Byla tato recenze užitečná? Ano (1) Ne (0)

Celkem: 9,2 Výborné. Jediným možná minus je poloha hotelu, přesněji úzká strmá silnice, která k němu vede. Zkušení řidiči s řetězy nebo s náhonem...

 • 9,5 Ubytování
 • 10 Strava
 • 8 Okolí
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
Výborné.

Jediným možná minus je poloha hotelu, přesněji úzká strmá silnice, která k němu vede. Zkušení řidiči s řetězy nebo s náhonem na 4 kola projedou. My, dámy 65+, necháváme auto ve vesnici (neplacené parkoviště) a nahoru se necháme vyvézt ski-busem nebo taxíkem. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Hotel Alpenkrone ve Filzmoos - výborné

Strava
Naprosto skvělá.

Služby hotelu
Výborná, vč. bazénu, sauny a páry.

Pláž
Zimní dovolená - menší a levnější lyžařská oblast s krásnými modrými sjezdovkami - vhodné pro děti a starší lyžaře. Je zde i množství upravených běžeckých tras.

Danuše Stehlíková, 05.02.2019, Datum pobytu: 26.1. - 2.2.2019
Oblast: Rakousko Rakousko, Salcbursko, Hotel: Hotel Alpenkrone

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 6,8 Pěkná a klidná lokalita, dobrá dostupnost lyžařských areálů.

 • 8 Ubytování
 • 7 Strava
 • 6 Okolí
 • 5 Cena

Celkové shrnutí
Pěkná a klidná lokalita, dobrá dostupnost lyžařských areálů. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Pokoj dostatečně veliký, každý den uklizeno, dobré služby (sportovní hala, sauny, herna), zastávka skibusu v blízkosti hotelu.

Strava
Snídaně velmi pestré, večeře formou švédských stolů - výběr ze 2 polévek, 3 hlavní jídla (možnost kombinace) a dezerty + salátový bufet.

Marta H., 02.02.2019, Datum pobytu: 25.1. - 29.1.2019
Oblast: Rakousko Rakousko, Salcbursko, Hotel: JUFA Altenmarkt-Zauchensee

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Všechny recenze Rakousko - Salcbursko