Řecko Řecko

  • Flóra

    Co se týče rostlinné vegetace, Řecko je poměrně zelenou zemí. Kolem 50% území je pokryto lesy s velmi pestrou vegetací - najdete tu jak horské jehličnany, tak rostlinstvo přímořského typu.

    Nejcharakterističtějším stromem Řecka, a zejména pak Kréty, je olivovník a cypřiš. Původním porostem této oblasti byly kromě cypřišů také cedry, platany a eukalypty. Ty však byly vymýceny italskými obyvateli na stavbu domů a lodí, a tak jich tu v současné době spatříte pouze několik málo posledních kusů. Pokud je budete hledat, tak spíše podél pobřeží v odlehlých, hůře přístupných roklinách a potom taky v horách.

    Na území Řecka rostou rovněž jedlé kaštany, duby kermesové nebo borovice halepské. Z nižšího porostu jsou to různé křoviny, mezi kterými prorůstá vřesovec stromový, myrta nebo pryšec chvojka. V horách pak rostou léčivky a aromatické byliny, z nichž jistě budete znát oregano, tymián, levanduli, majoránku, rozmarýn apod. Na Korfu se můžete kochat pohledem na orchideje, kterých tu roste na 40 druhů.

    Z užitkových rostlin pak v Řecku najdete vinnou révu, citrusové stromy, olivovníky, granátová jablka a obilniny. Zelenina se tu pěstuje jednak na poli, ale i ve fóliovnících. Z ovocných stromů stojí za povšimnutí i banánovníky, jejichž plody bývají poněkud odlišné od klasických banánů, jaké známe z našich obchodů, jsou totiž sladší a menší. Dále můžete v zahradách vidět mandlovníky a ořešáky.