Řecko Řecko

 • Zajímavá místa

  Míst, která stojí za návštěvu, je v Řecku opravdu hodně. Patří mezi ně například Athény, Soluň, Korinth, Olympie, Delfy, Athos, Meteora aj.

  Athény

  Athény jsou se svými 3,7 miliony obyvatel hlavním městem Řecka. Většina antických památek se nachází v turecké čtvrti Plaka. Nachází se tu Dionýsovo divadlo ze 4. stol. př.n.l. nebo chrám Dia Olympského. Ten byl největším chrámem v Řecku, čítal celkem sto čtyři korintských sloupů. Do dnešních dob se jich ale zachovalo pouze patnáct. Bohužel se zde nezachovaly ani dvě sochy vyrobené ze zlata a slonoviny, které nechal do chrámu umístit Hadrianus.

  Na náměstí Syntagma je starý královský palác (dnes parlament), před nímž se odehrává každou neděli v 11 hodin výměna tradičně oděných stráží ?evzones?. Athénským přístavem je Pireus, kam jezdí z centra Athén autobus i metro. Z několika trajektových terminálů míří lodě na různé skupiny ostrovů.

  Navštivte zdejší Olympijský stadion, který je postavený na místě dřívějšího stadionu z roku 330 před Kristem. Tento stadion vznikl pro první novodobé olympijské hry, která se v Řecku konaly v roce 1896. Nový stadion pojme kolem 70 tisíc diváků - jeho velikost si tedy asi dovedete představit.

  Přehlídnout nemůžete ani skálu o ploše čtyř hektarů, která se zvedá do výšky 90 metrů, a tím vévodí Athénám. Řeč je samozřejmě o Akropolis, jejíž název je odvozen z řeckého slova "acro" (nejvyšší bod) a "polis" (osada nebo město).

  Athos

  "Svatá hora Athos" je nejvýchodnějším výběžkem poloostrova Chalkidiki. Athos je mnišskou republikou, kde byl první klášter, Megístis Lávras, založen roku 963. O sto let později bylo nařízeno, že na Athos smí vstoupit pouze muži, přičemž tento zákaz vstupu ženám platí až do dnešních dnů. Zakázané území mohou ženy spatřit nanejvýš z lodi. Poustevny a dvacet klášterů, kde žije přibližně 1.700 mnichů, a které skrývají nevyčíslitelné poklady, jsou roztroušeny v romantické krajině lesů, skal a soutěsek.
  Kromě žen sem nesmějí ani turisté. Smějí sem jen dospělí muži, a to pouze na zvláštní povolení, jehož vyřízení může trvat i rok. Kláštery si však můžete prohlédnout a vyfotografovat z lodi během výletní plavby.

  Olympie, Delfy

  Olympia je střediskem kultu Dia Olympského, nejvyššího řeckého boha. Podle historických záznamů zde byly roku 776 př.n.l. založeny olympijské hry, které se pak opakovaly pravidelně každý čtvrtý rok. Od tohoto data počítali Řekové svůj letopočet. Nachází se tu velmi zajímavý archeologický areál a dvě muzea. Před oltářem chrámu bohyně Héry se dodnes zapaluje olympijská pochodeň.

  Delfy jsou antickým městem na úpatí hory Parnas. Kdysi patřily k nejposvátnějším místům antického Řecka, kam se sjížděli mocní vládcové i chudí poutníci ze všech koutů země, aby se ve věštírně zeptali kněžky Pýthie na radu. Na nejvyšším místě Delf můžete navštívit stadion, kde se konaly Pythijské hry. Stadion v Delfách, jež pojal až 500 diváků, je jedním z nejzachovalejších v Řecku.

  Olymp

  Nejvyšší hora Řecka, Olymp, má na svém vrcholu sídlo bohů. Z celkem sedmi vrcholů měří nejvyšší Mytikas úctyhodných 2.917 m n.m. V roce 1938 tu byl vyhlášen první řecký národní park. Základnou pro turistický výstup na vrchol je Litochoro, městečko nedaleko dálnice spojující města Soluň a Athény.

  Meteora

  Meteora to jsou podivuhodné kláštery ze 14. až 16. století, které najdete v Thessalské nížině severně od města Kalambáka. Původně celkem 24 klášterů bylo vystavěno řeckokatolickými mnichy na vrcholcích pískovcových skal. Meteora znamená v překladu "ve vzduchu zavěšené". Dnes jsou mniši pouze v posledních pěti z nich.

  Kláštery byly často bez přístupové cesty. Po dostavení kláštera bylo totiž lešení strženo. Pokud chtěli mniši klášter opustit, tak to bylo možné pouze v koši nebo v síti spouštěné na laně pomocí kladky. Stejným způsobem se do klášterů dopravovaly také potraviny. Dnes už jsou ale ke klášterům vytesány schůdky. V roce 1988 byla Meteora zapsána na seznam UNESCO.
  Ve zpřístupněných klášterech platí turisté vstupné. Od všech návštěvníků se vyžaduje decentní oblečení, všichni musí mít zahalena ramena, muži dlouhé kalhoty a ženy sukně pod kolena.

  Soluň

  Soluň je druhým největším řeckým městem, čítá 750 tis. obyvatel. Soluň má dvě hlavní náměstí - Eleftherias a Aristotelus. Archeologické muzeum skrývá cennou sbírku předmětů z královských hrobek makedonské dynastie. V Bílé věži se nachází Byzantské muzeum s freskami a ikonami. Najdete tu četné římské památky, byzantské kostely a kláštery. V centru města se nachází trajektový přístav. Soluň rozhodně stojí za návštěvu!

  Korfu

  Řecký ostrov Korfu patří mezi nejpopulárnější cíle dovolených, už proto, že se sem díky trajektu dá zajet i autem. Ostrov je jen o něco větší než naše hlavní město, takže je možné jej projet během týdenního pobytu.
  Určitě nezapomeňte navštívit atraktivní zámeček Achillion. Ten leží ve vesničce Gastouri asi deset kilometrů jihozápadně od hlavního města a nechala si ho vystavět rakouská císařovna Alžběta zvaná Sissi.

  Kréta

  Téměř 280 km dlouhý ostrov Kréta skrývá nádhernou přírodu, dlouhé pláže, krásné a cenné památky i výbornou řeckou kuchyni. Domy jsou tu modro-bílé, celý ostrov má neopakovatelné kouzlo.
  Na Krétě můžete strávit klasickou pobytovou dovolenou u moře a na jednom místě, ovšem lepší bude projet si ostrov křížem krážem, třeba vypůjčeným autem, a nebo si připlatit za výlety po okolí.
  Sever ostrova s hlavním městem Heraklionem je hektický a přeplněný turisty, naproti tomu jih je mnohem volnější - návštěvníků sem jezdí méně. Najdete tu rybářské vesničky i zapomenutá zákoutí. Ať se ale vydáte na kteroukoliv pláž na ostrově, neprohloupíte. Pobřeží Kréty je dlouhé 1050 kilometrů a najdete tu jak místa nabitá turisty, tak pláže zastrčené, kam se ještě turistický ruch nedostal. Za těmi se vydejte na jih nebo západ ostrova. Krétské pláže jsou většinou písečné a voda kolem Kréty patří mezi nejčistší v Řecku.