Řecko Řecko

 • Měna, ceny, nákupy

  V Řecku se platí evropským platidlem eurem (EUR), které má 100 centů. Současný kurz eura ke koruně je přibližně 1 EUR = 25,- Kč.

  V letoviscích najdete směnárny prakticky na každém rohu. Peníze můžete vyměnit i v hotelu nebo v bance (bez poplatku). Banky jsou otevřeny ve všední dny většinou od 8 do 14 hodin.

  Většina hotelů, obchodů, cestovních kanceláří, restaurací, ale i půjčoven aut běžně přijímají platební karty (Dinners Club, Visa, American Express, EuroCard, MasterCard). Bankomaty jsou poměrně dobře dostupné a přijímají všechny mezinárodní platební karty.

  Při cestě do Řecka a po zemi samotné nezapomeňte počítat s dostatečnou finanční rezervou na drobné výdaje, zakoupení výletů po okolí, pořízení případných léků a případně lékařské ošetření. A ptáte se jaká je tak přiměřená doporučená finanční rezerva pro týdenní pobyt v Řecku? Přibližně je to 100 EUR na osobu, ovšem samozřejmě záleží na vašich individuálních potřebách.

  Nákupy

  Zejména v turistických letoviscích se vám otevírají bezmezné možnosti nákupů. Otevírací doba se tu moc nedodržuje, bývá otevřeno i dlouho do večera, soboty i neděle. Na tržištích se smlouvá, i když zdaleka ne tak dramaticky, jako v afrických či arabských destinacích.

  Pokud budete hledat typický řecký suvenýr, pak se podívejte například po ručně tkaných přehozech, koberečcích, tradičních vyšívaných dečkách a ubrusech, keramice (vázy, misky, květníky), kožených kabelkách, páscích, peněženkách, netradičních šperkách nebo si z Řecka můžete přivézt dřevořezby, a to zejména předměty z olivového dřeva. Oblíbené jsou také olivová mýdla, mořské mycí houby, různé druhy koření, vína a likéry, mandlové cukroví, želé, chalva, sýry, med s příchutí tymiánu, med s ořechy či mandlemi.

  Z jídla jsou vyhlášené řecké džemy z třešní, švestek, fíků a dalšího ovoce. Turisté si oblíbili i CD s řeckou hudbou nebo suvenýry z mušlí.

 • Orientační ceny

  Řecko je zemí, kde na dovolené příliš neušetříte - ať už se vydáte na pobyt se zajištěnou stravou nebo se rozhodnete ochutnat speciality místní kuchyně někde v restauraci. I když ceny potravin v obchodech se od českých poměrů tolik neliší. Opět platí, podobně jako i v ostatních zemích, že čím blíž letovisku a centru, tím dráž.
  Pronájem auta - 1350 až 2000 Kč/den
  Mléko (běžné), (1 litr) 35,10 Kč
  Bochník čerstvého bílého chleba (500g) 27,53 Kč
  Rýže (bílá), (1kg) 49,70 Kč
  Vejce (normální) (12) 90,88 Kč
  Místní sýr (1kg) 270,48 Kč
  Kuřecí řízečky (1kg) 203,44 Kč
  Hovězí kulaté (1 kg) (nebo ekvivalentní červené maso ze zadní kýty) 270,86 Kč
  Jablka (1kg) 42,17 Kč
  Banán (1kg) 42,57 Kč
  Pomeranče (1kg) 30,31 Kč
  Rajče (1kg) 44,25 Kč
  Brambory (1kg) 24,93 Kč
  Cibule (1kg) 24,30 Kč
  Hlávkový salát (1 hlava) 20,67 Kč
  Zeleninu doporučujeme pořizovat na tržištích