Řecko Řecko

 • Zdraví

  Občané České republiky jakožto občané EU mají v Řecku nárok na zdravotní péči, jež bude proplacena domácí zdravotní pojišťovnou. Přitom je nutné předložit formulář E111, který vydává příslušná zdravotní pojišťovna, popřípadě můžete předložit Evropskou kartu zdravotního pojištění.

  Zdravotní pojišťovna však za svého pojištěnce uhradí pouze takovou péči, kterou hradí zdravotní pojišťovny v zemi, kde byla péče poskytnuta, a pouze pokud byla poskytnuta v státních zdravotnických zařízeních. Proplacena vám tedy bude pouze nutná a neodkladná zdravotní péče. V Řecku pacienti platí spoluúčast (což je přímá platba v hotovosti) u léků, a sice spoluúčast ve výši 25%. Doporučujeme proto uzavřít před cestou do Řecka pojištění léčebných výloh, případně úrazové pojištění a praktické je také pojištění cestovních zavazadel.

  V této souvislosti bude jistě vhodné uvést nejdůležitější telefonní čísla, která můžete v případě zdravotních komplikací v Řecku potřebovat: tísňové volání (112), první pomoc (166), lékařská pohotovost (1016), centrum pro otravy (2107793777), policie (100) a hasiči (199).

  Zdravotní rizika

  V Řecku na Vás nečíhají žádná zvláštní zdravotní rizika a nebezpečí, ovšem je třeba si uvědomit, jaké zásady je vhodné dodržovat, abyste neohrozili své zdraví. Nejčastějším problémem turistů je příliš dlouhý a intenzivní pobyt na slunci, což zejména v letním období může způsobit úpal. Vyhýbejte se tedy dlouhodobému slunění a chraňte svou kůži používáním vhodných opalovacích prostředků, zejména s vyšším ochranným faktorem. Na hlavě noste klobouk nebo nějaký šátek a nutné je rovněž průběžné doplňování tekutin, zejména pijte čistou vodu.

  Dalším rizikem jsou ostré kameny v moři nebo nejrůznější mořští živočichové, jako jsou například mořští ježci. Ve vodách, kde si nejste příliš jisti stavem dna, noste raději obuv do vody. V odlehlých končinách mimo velké pláže se mohou ve vodě vyskytovat i medúzy, rejnoci nebo pestře zbarvené murény. Všem těmto živočichům je radno se vyhýbat.
  Na celém území Řecka se vyskytují i zmije, štíři nebo stonožky, jejichž kousnutí může být velmi nepříjemné. V oblastech mimo hlavní turistická centra dbejte prosím zvýšené opatrnosti!