Austrálie Austrálie

 • Zdraví

  Austrálie nepatří mezi zdravotně riziková teritoria, zvláštní očkování tedy není zapotřebí, avšak vakcinace proti hepatitidě B, tetanu, rubeole a mumsu je doporučována WHO.

  Místní zdravotnický systém s bohatou sítí státních i soukromých zařízení na vysoké úrovni, čemuž ale odpovídají i vysoké ceny za zdravotní péči - za návštěvu všeobecného lékaře se platí cca 50–100 AUD, za návštěvu odborného lékaře cca 120-150 AUD, za antibiotika cca 20 AUD za balení, za den pobytu v nemocnici od 500 AUD výše, za RTG 120 a více AUD. Z tohoto důvodu je nezbytné před jakoukoliv, i krátkodobou, cestou do Austrálie uzavřít zdravotní připojištění.

  Austrálie je ale zemí s vysokým výskytem rakoviny kůže, proto se doporučuje zvýšená ochrana pokožky a očí před slunečním zářením.

  Při cestách mimo velká města se doporučuje pít pouze balenou vodu.

  Při cestách do volné přírody hrozí nebezpečí uštknutí jedovatými hady a pavouky. V tropických vodách hrozí napadení krokodýlem. V Austrálii se opakovaně vyskytují případy napadení člověka žralokem při koupání či surfování v moři. Velké nebezpečí hrozí i od smrtelně jedovatých medúz (box jellyfish), které se vyskytují nejhojněji od října do dubna u Queenslandu. Při koupání v neznámých vodách je potřeba nejdříve konzultovat případné nebezpečí s místními obyvateli nebo použít ochranný koupací oblek, který lze v Austrálii koupit v obchodech se sportovním zbožím. Při koupání a surfování v moři je třeba dát zvýšený pozor na výskyt nebezpečných proudů, které mohou plavce odtáhnout daleko od pobřeží. V některých oblastech byla zaznamenána napadení divoce žijícími psy dingo.