Francie - Akvitánie Francie

 • Popis

  Třetí největší francouzský region Akvitánie je kraj plný borovic, dobrého vína a překrásných písečných pláží podél Atlantského oceánu. Jeho jižní hranici tvoří Pyrenejské pohoří, břehy řeky Garonne lemují úrodné nížiny a slunné svahy jsou obsypány vinicemi. Města plná historických památek chrání dominantní hrady a silná opevnění, v malebných vesničkách na venkově jako by se zastavil život. Rybáři časně ráno vyjíždějí na volné moře za svým každodenním chlebem a doprovází je klapot větrných mlýnů z 18. a 19. století. Už za rozbřesku se na plážích scházejí surfaři a čekají na svou příležitost. Procházky v panenské přírodě na vás čekají v Regionálním přírodním parku Périgord-Limousin.

  Lázeňství a rekreace

  Akvitánské pobřeží v délce 250 kilometrů se táhne od městečka Hendaye v Baskicku až k Verdon-sur-Mer na řece Gironde. Pláže s jemným pískem střídají důležité přístavy, lázeňská města a romantické rybářské vesnice. Střediska Biaritz, Hendaye či Biscarrosse patří k vyhlášených surfařským lokalitám, kde o příznivý vítr a velké vlny není nouze. Pohodovou dovolenou, lenošení na pláži a blahodárné účinky thalassoterapie si vychutnáte v 30 lázeňských centrech, jimž vévodí největší francouzské lázeňské město Dax. O zábavu a nezapomenutelný gastronomický zážitek se postarají bary a restaurace na promenádách, odkud můžete sledovat západ slunce na oceánem a vychutnat si svěží večerní vánek. Akvitánie přitahuje i rodiny s dětmi a zájemce o aktivní dovolenou. Vyšplhejte na dunu Pyla v zátoce u Arcachonu, zdolejte vysokohorské túry v Pyrenejích, projeďte se na kole podél oceánu a naučte se surfovat v jedné z certifikovaných škol. S dětmi navštivte zoologickou zahradu v Bordeaux, zábavní park Walibi Sud-Ouest či vyplujte na jednodenní výlet pirátskou lodí.

  Historie na každém kroku

  Památky Akvitánie mohou vyprávět tisíce let staré příběhy. Nástěnné malby v jeskyni Lascaux zařazené na seznamu UNESCO věrně zobrazují zvířata z mladšího paleolitu. V Národním muzeu v hradu Pau zhlédnete expozici o dějinách Akvitánie a téměř polovina města Bordeaux spadá pod ochranu UNESCO díky jedinečné architektuře z doby osvícenství. Celé území střeží majestátní hrady, jako jsou Château de Beynac, Château des Milandes a Château de Castelnaud, a na církevní památky narazíte v každém městě.

  Gastronomie

  Akvitánie patří mezi lídry francouzské gastronomie. Vína odrůd Cabernet Savignon, Merlot či Bergerac vás budou provázet na cestách regionem. Není nic snadnějšího než navštívit některý rodinný sklípek a poslechnout si zajímavosti o pěstování vína z první ruky. Ke skleničce dobrého vína můžete přikusovat šunku z Bayonne, tradiční paštiku foie gras, domácí ovčí sýry a výrobky z pálivých papriček z Espelette. V rybářských restauracích u oceánu si pochutnáte na čerstvých mořských plodech a v departementu Périgord na lanýžích, drůbeži a omeletách.

Nejnovější recenze Francie - Akvitánie

Všechny recenze Francie - Akvitánie