Francie Francie

 • Svátky a události

  Francie patří mezi země, jejichž kladný vztah ke kulturnímu životu je více než proslulý. Je to způsobeno samozřejmě přílivem turistů, kteří zde hledají všemožné druhy zábavy, ale také zakořeněnými tradicemi a dlouhou historií, na jejímž základě se vytvořila řada svátků nebo obecně významných událostí, na které Francouzi nedají dopustit. Na většinu státních svátků mají úřední instituce i většina obchodů zavřeno. Je také zajímavostí, že pokud některý ze svátků připadá na pondělí nebo čtvrtek, prodlouží si Francouzi volno o pondělí nebo pátek. Komu by se nehodil prodloužený víkend?

  Státní svátky se většinou shodují s ostatními zeměmi Evropy. Na první leden připadá Nový rok (Jour d´An), první květen je slaven jako Svátek práce a přesně o týden později se oslavuje konec druhé světové války pod názvem Den vítězství.

  Národní den Francouzů (Fete Nationale) připadá na 14. červenec, kdy je vzpomínán pád Bastilly. O měsíc později , 15. srpna přichází na řadu slavnost Nanebevzetí Panny Marie
  (Assomption). Tak jako i v dalších zemích se dne 1. listopadu slaví svátek Všech svatých (Toussaint) a 11. listopadu Den armádních vysloužilců.

  Vánoce oficiálně začínají 25. prosince. Jejich oslavy se liší podle regionů. Neodmyslitelně k nim však patří mše s tradičními chorály. Obyvatelé Paříže často opouštějí město a slaví Vánoce u svých příbuzných nebo známých na venkově, kde je přece jen více prostoru a klidu. Rozhodně se ale nesmí zapomenout na vynikající vánoční speciality, jako jsou šneci, lanýže s vínem či tradiční dezert buche de Noel ve tvaru dřevěného polínka politého vynikající křehkou čokoládou.

  Nesmíme také zapomenout na pohyblivé svátky - Velikonoce, Nanebevstoupení Páně a Svatodušní svátky. Svatodušní pondělí však bylo před třemi lety změněno ze dne pracovního klidu na oficiální státní svátek pod názvem Den solidarity.

  Kromě oficiální svátků se slaví i při jiných příležitostech. Například 21. červen je považován za svátek hudby, četné slavnosti vína se konají od srpna co listopadu například v městě Colmaru, Dijonu a samozřejmě v Burgundsku, kde jsou doprovázeny hudbou, tancem a příjemnou atmosférou. Festivaly a přehlídky všeho možného od filmů, hudby či lidového umění se konají během celého roku. Sportovní události jako je Tour de France, tenisové turnaje nebo automobilová Grand Prix v Monaku se těší obrovské oblibě nejen u domácích obyvatel, ale také u turistů, kteří neváhají kvůli těmto příležitostem přijet až z dalekého zahraničí.