Francie Francie

 • Jak trávit čas

  Je samozřejmé, že Francie nabízí bezpočet památek, pro jejichž shlédnutí bychom potřebovali několik let. Je však také možné poznat tuto nádhernou zemi z jiných úhlů pohledu. Nabízí se obrovské množství způsobů, jak strávit volný čas, aniž bychom měli pocit, že nám něco z Francie uniká mezi prsty.

  Jako první nás určitě napadne sport, ke kterému má Francie velmi kladný vztah, uskutečnily se zde dokonce zimní olympijské hry v roce 1992. Stále více Francouzů provozuje jogging, skvělou možnost jak se zbavit stresu a odpočinout si v různých parcích, které jsou na dosah téměř na každém rohu.

  Vhodné přírodní podmínky lákají především k turistice. Snadno přizpůsobíte turistickou trasu úrovni své fyzické kondice, ti nejnáročnější mohou zkusit adrenalinový zážitek v podobě túry v Pyrenejích. S tím je také spojena možnost využít podmínky pro horolezectví.

  Nemusíte mít žádné obavy, že se budete muset vzdát cyklistiky. Na území Francie je totiž rozmístěno přes 250 půjčoven kol přímo v železničních stanicích. Jako tip doporučujeme využít některou z vinařských cyklistických stezek v oblasti Champagne nebo Burgundska.

  Kdo by také neznal každoroční světoznámý cyklistický závod Tour de France, jehož průběh je spojen s různými akcemi i v malých městech, které se vyskytují poblíž naplánované trasy. Samozřejmě se nabízí i možnost užít si výlet na koni, rybaření nebo dokonce i lov.

  Vodní sporty rozhodně nemůžeme opomenout. Kromě luxusních bazénů, které jsou už samozřejmostí v každém větším hotelu, láká především Azurové pobřeží k vodnímu vyžití. Je nutno podotknout, že úroveň znečištění moře se posledních letech neustále zlepšuje a je také pravidelně měřena a kontrolována. Pokud je vám milejší spíše větší soukromí, doporučujeme pláže severněji, v oblasti Bretaně či Normandie. Místní půjčovny vám mohou pronajmout i windsurfing nebo dokonce větší loď i s posádkou, což vám rozhodně přinese zážitek na celý život. Pokud raději zůstáváte ve vnitrozemí, není nic neobvyklého vyrazit na sjíždění divokých francouzských řek. Kanoistika uprostřed nádherných lesů určitě má své kouzlo.

  Příznivcům zimy se doporučuje využívat Alp pro sjezdové lyžování, zatímco v Pyrenejích se spíše uplatní běžky. Zřejmě nejznámější lyžařská centra jsou například Meg?ve nebo Val d´Is?re.
  Mezi další významné sportovní akce patří turnaj v tenise v Monte Carlu v červnu, automobilové závody Grand Prix Monako a závod v Le Mans konají se koncem května.

  Posuňme se nyní z oblasti sportu do ostatních lákadel, jimiž Francie oplývá. Samozřejmě jako každá turistická destinace i Francie nabízí bujarý noční život, zejména ve velkých městech. V Paříži lze narazit na nepřeberné množství nočních podniků vyšší či nižší kvality, mezi kterými vyniká zejména proslulý Moulin Rouge na náměstí Blanche. Místní taneční show patří mezi nejznamenitější v Evropě. Dále můžeme zmínit třeba kabaret Chez Michou v Rue des Martyrs, ve kterém si přijdou na své obdivovatelé travesti show. Rozhodně ale nebudete mít problém najít noční podnik podle svého přání.

  21. červen se ve Francii slaví jako svátek hudby, není tedy divu, že koncertních hal zde najdeme obrovský počet. Jako příklad uveďme Opéru Bastille, která je oceňována hlavně pro svou akustickou kvalitu. Koncerty klasické hudby rozhodně stojí za to navštívit v proslaveném Théâtre des Champs-Elyse?s nebo v některém z početných historických kostelů. Ale ani fanoušci rockové hudby nepřijdou zkrátka. Pro ně je připravená aréna Zénith v La Villette.

  Francie by bez nadsázky mohla být nazývána zemí festivalů. Záleží na ročním období, ve kterém přijedete, ale rozhodně se vždy naskytne příležitost zakusit atmosféru některé z tradičních i méně tradičních slavností. Ať už se jedná o karneval v Nice v únoru na masopustní úterý, mezinárodní filmový festival v Cannes v květnu, býčí zápasy k letnímu slunovratu v římském amfiteátru ve městě Nîmes či slavnosti vína v Burgundsku v listopadu, určitě nikdy nebudete ochuzeni o velkolepou podívanou.