Francie Francie

  • Zdraví

    Nejnutnější zdravotnická péče je samozřejmě hrazena z veřejného zdravotního pojištění v rámci Evropské unie. Je pouze nutné mít u sebe Evropský průkaz zdravotního pojištění, který vydává přímo vaše zdravotní pojišťovna.

    Co se týče lékáren, vzhledem k faktu, že jsou většinou v soukromých rukou, musíme počítat s vysokými cenami. Najdete je snadno pomocí označení zeleným křížem. Větší lékárny bývají otevřeny nonstop a často je jejich adresa zveřejněna na dveřích menších lékáren, které zavírají přibližně v 19 hodin. Pokud tomu tak není, můžete kontaktovat první pomoc (telefonní číslo 15) nebo policii (vytočte 17), kde vás poinformují o dalších dostupných lékárnách. Lékárníci s vámi většinou budou komunikovat francouzsky. Léky na předpis je lepší si obstarat předem, protože v případě, že si je necháte předepsat přímo na francouzském území, zaplatíte další nemalý poplatek. Jinak jsou ale poplatky u lékařů, kteří jsou členy francouzského systému sociálního zabezpečení, poměrně nízké.

    Lékařské služby patří k nejkvalitnějším na světě, ovšem někdy je problémem nedostatečné množství nemocničních lůžek. Omezené jsou i kapacity dalších zařízení, například domovů pro přestárlé.
    Není nutné se povinně nechat očkovat, pokud tuto zemi hodláte navštívit. Pokud se chystáte především do přírody, doporučujeme nechat se očkovat proti klíšťatům.