Francie Francie

 • Měna, ceny, nákupy

  Francouzské franky jsou už dávno minulostí, ve Francii se stejně jako v ostatních zemích Evropské unie doplatíte eurem. Přesuňme se tedy nyní k další lákavé činnosti, bez které si většina lidí sotva dokáže představit příjemnou dovolenou - k nakupování. Francie je přímo expert na módu, doplňky, parfémy a další luxusní zboží nejrůznějšího druhu. Rada na úvod zní: nejvyšší ceny samozřejmě najdeme v centru hlavního města, zatímco během víkendových bleších trhů například v Porte de Clignancourt můžeme značnou sumu i ušetřit. Začněme tedy od velkých pařížských obchodních domů ? Galeries Lafayette a Printemps na bulváru Haussmann. V prvním se můžete vyžít při nakupování kvalitní značkové módy, ve druhém spíše pokud hodláte udělat radost nějakým dárkem, ať už dětem či dospělým. V obou obchodech vám ochotné hostesky rády poradí, co kde hledat. Zřejmě jedno z největších obchodních center, specializujících se na pracovní oblečení najdeme v Samaritaine na Pont Neuf. V Rue de Rennes či Parvis de la Défense najdeme pobočky významného světového řetězce obchodních domů ENAC.

  Za původní centrum francouzské módy by se dal považovat pravý břeh Seiny, avšak v současnosti obchody překročily pomyslnou vodní hranici, a rozprostírají se na čím dál větším prostoru. Jména jako Dior, Givenchy či Gaultier není třeba ani představovat. Kožené zboží zastupuje firma Herm´s, zajišťující vybavení jak pro jezdce na koních, tak i pro cestovatele. Pokud toužíte mít kvalitní kufr či boty, rozhodně se zastavte v některé z poboček.

  Jako perličku na konec z oblasti módy můžeme doporučit těm, kdo si libují hlavně v tradičních a velmi kvalitních materiálech, především ostatní provincie. Například Bretaň se specializuje na voskovaná plátna či těžké vlněné svetry.

  Velmi specifický obchodní artikl najdeme v Carré des Antiquaires, a to všechny druhy a styly nábytku různého stáři a ze všech koutů světa. Podél Seiny často natrefíte na tzv. Bukinisty, prodejce knih, u kterých můžete objevit nejeden poklad světové literatury.

  Rozhodně ale nemůžeme vynechat obchůdky s rozličnými delikatesami, díky nimž francouzská kuchyně získala svou světovou proslulost. Samozřejmě se vyplatí nakoupit speciality přímo v regionu jejich původu. Pokud ale nechcete opustit území Paříže, navštivte obchod Fauchon na Place de la Madeleine. Potravinové obchůdky nabízejí často přímo v Paříži typické speciality z ostatních regionů. Trhy nabízející zejména sýry nebo uzeniny najdete na Rue de Seine či Rue Mouffetard a víno nejlépe seženete v obchodním řetězci Nicolas nebo přímo na nejvyhlášenějších vinicích v Alsasku, Burgundsku či Bordeaux.

 • Orientační ceny

  Francie nepatří mezi nejlevnšjší země, ceny základních potravin se však o mnoho neliší od našich cen, velký výběr potravin – sýrů, ryb, a hlavně ovoce a zeleniny je možné výhodně nakoupit na místních tržištích

  bochník chleba - od 9 Kč (od 0,3 EUR)
  sýr 100 g - od 30 Kc (od 1 EURA)
  šunka 100 g - 60 Kc (2 EURA)
  mléko 1 l - 23 KČ (0,75 EURA)
  pivo - 30 Kč (1 EURO)
  rajčata 1 kg - 75 KČ (2,5 EURA)
  víno - od 26 Kč (od 0,85 EURA)
  pivo točené - 115 až 185 Kč (2,8 až 6,15 EURA)
  pohled - 12 Kč (0,4 EURA)


  Náš tip: nakupujte ve velkých obchodech