Francie Francie

 • Měna, ceny, nákupy

  Francouzské franky jsou už dávno minulostí, ve Francii se stejně jako v ostatních zemích Evropské unie doplatíte eurem. Přesuňme se tedy nyní k další lákavé činnosti, bez které si většina lidí sotva dokáže představit příjemnou dovolenou - k nakupování. Francie je přímo expert na módu, doplňky, parfémy a další luxusní zboží nejrůznějšího druhu. Rada na úvod zní: nejvyšší ceny samozřejmě najdeme v centru hlavního města, zatímco během víkendových bleších trhů například v Porte de Clignancourt můžeme značnou sumu i ušetřit. Začněme tedy od velkých pařížských obchodních domů ? Galeries Lafayette a Printemps na bulváru Haussmann. V prvním se můžete vyžít při nakupování kvalitní značkové módy, ve druhém spíše pokud hodláte udělat radost nějakým dárkem, ať už dětem či dospělým. V obou obchodech vám ochotné hostesky rády poradí, co kde hledat. Zřejmě jedno z největších obchodních center, specializujících se na pracovní oblečení najdeme v Samaritaine na Pont Neuf. V Rue de Rennes či Parvis de la Défense najdeme pobočky významného světového řetězce obchodních domů ENAC.

  Za původní centrum francouzské módy by se dal považovat pravý břeh Seiny, avšak v současnosti obchody překročily pomyslnou vodní hranici, a rozprostírají se na čím dál větším prostoru. Jména jako Dior, Givenchy či Gaultier není třeba ani představovat. Kožené zboží zastupuje firma Herm´s, zajišťující vybavení jak pro jezdce na koních, tak i pro cestovatele. Pokud toužíte mít kvalitní kufr či boty, rozhodně se zastavte v některé z poboček.

  Jako perličku na konec z oblasti módy můžeme doporučit těm, kdo si libují hlavně v tradičních a velmi kvalitních materiálech, především ostatní provincie. Například Bretaň se specializuje na voskovaná plátna či těžké vlněné svetry.

  Velmi specifický obchodní artikl najdeme v Carré des Antiquaires, a to všechny druhy a styly nábytku různého stáři a ze všech koutů světa. Podél Seiny často natrefíte na tzv. Bukinisty, prodejce knih, u kterých můžete objevit nejeden poklad světové literatury.

  Rozhodně ale nemůžeme vynechat obchůdky s rozličnými delikatesami, díky nimž francouzská kuchyně získala svou světovou proslulost. Samozřejmě se vyplatí nakoupit speciality přímo v regionu jejich původu. Pokud ale nechcete opustit území Paříže, navštivte obchod Fauchon na Place de la Madeleine. Potravinové obchůdky nabízejí často přímo v Paříži typické speciality z ostatních regionů. Trhy nabízející zejména sýry nebo uzeniny najdete na Rue de Seine či Rue Mouffetard a víno nejlépe seženete v obchodním řetězci Nicolas nebo přímo na nejvyhlášenějších vinicích v Alsasku, Burgundsku či Bordeaux.

 • Orientační ceny

  Mléko (běžné), (1 litr) 26,95 Kč
  Bochník čerstvého bílého chleba (500g) 39,85 Kč
  Rýže (bílá), (1kg) 51,00 Kč
  Vejce (normální) (12) 81,13 Kč
  Místní sýr (1kg) 406,94 Kč
  Kuřecí řízečky (1kg) 282,70 Kč
  Hovězí kulaté (1 kg) (nebo ekvivalentní červené maso ze zadní kýty) 464,53 Kč
  Jablka (1kg) 66,64 Kč
  Banán (1kg) 49,06 Kč
  Pomeranče (1kg) 65,77 Kč
  Rajče (1kg) 76,62 Kč
  Brambory (1kg) 44,52 Kč
  Cibule (1kg) 49,57 Kč
  Hlávkový salát (1 hlava) 29,77 Kč