Francie Francie

 • Zajímavá místa

  Jeden z typických symbolů Francie můžeme najít pouhých jedenadvacet kilometrů od hlavního města. Palác krále Ludvíka XIV. Versailles představuje mistrovské veledílo, oplývající různorodými stavebními materiály, hýřící okázalostí, luxusem a marnivostí. Za dominující prvky tohoto komplexu můžeme považovat Apollonův salon, trůnní místnost s impozantní nástropní malbou samotného krále Slunce ve svém kočáře, či Zrcadlovou síň, bývalé centrum veškerého rozmařilého života, které rafinovaně pracuje se světlem od zapadajícího slunce. Některé místnosti, jako například králova ložnice, jsou otvírány pouze za speciálních příležitostí. Zdá se být neuvěřitelné, že bývalo povinností pozorovat krále, kterak večer uléhá do postele a ráno vstává.

  Versailles je však velkolepou podívanou nejen zevnitř. Okázalé zahrady, přesně vystihující podstatu francouzského parku nabízejí četné kolonády, fontánky či jezírka. Nemalou turistickou atrakcí je projížďka pramicí na tzv. Grand Canalu či návštěva vesničky Hamenau, s charakteristickými doškovými střechami, kde si dvořané hrávali na prostý život na venkově.

  Za další lákadlo bychom nepochybně mohli označit katedrálu v Chartres z přelomu 12. století, ve kterém se snoubí styl románský s nastupující gotikou. Obdivovat zde můžeme přes 170 různě barevných oken.

  Pro ty, které láká hlavně přírodní scenérie, bude les Fontainebleau jistě vytyčeným cílem. Nepřeberné množství stromů láká k podniknutí osvěžující procházky. Jsou zde dokonce umístěny četné skalní stěny pro tréninku chtivé horolezce.

  Městečko Chantilly, nalézající se přibližně padesát kilometrů severně od Paříže, může nabídnout svoji dominantu, a to zámek, sestávající z dvou částí, malého a velkého zámku.

  Pokud mluvíme o nejbližším pařížském okolí, musíme se samozřejmě pokusit vybrat aspoň některé z nesčetných zajímavostí a památek, které jsou k nalezení právě v hlavním městě. Nemusíme ani připomínat světoznámou uměleckou galerii Louvre, opředenou záhadami kolem zřejmě nejznámějšího obrazu Mony Lisy z tvorby renesančního génia Da Vinciho. Kdo by si dovedl představit Paříž bez tři sta metrů vysoké Eiffelovy věže, dar Američanů z roku 1886, který se stal jednou z nejvyhledávanější turistickou atrakcí? Katedrála Notre-Dame, Vítězný oblouk a Champs-Élysées jsou další typické atributy, které se nám při vyslovení jména Paříž určitě vybaví.

  Není ovšem nutné koncentrovat se pouze na hlavní město, ve Francii nalezneme i další zajímavá místa atraktivní pro turisty. Například malé městečko v Pyrenejích zvané Lurdy, místo, které letos slaví 150. výročí zjevení panny Marie, navštíví ročně miliony věřících z celého světa, aby zde nalezli duševní i tělesnou sílu.

  Region Burgundsko poskytuje jedny z největších vinic na světě. V minulosti oblast oplývala bohatstvím, takže není divu, že i v malých městech vždy nalezneme impozantní kostely nebo jiné stavby.

  Poněkud severněji, v oblasti Bretaně je patrný silný keltský vliv, který se v kultuře projevuje dodnes. Důkazem toho jsou časté festivaly s keltskou tématikou, například nejznámější Všekeltský festival v Lorentinu.

  Bez nadsázky jeden z nejatraktivnějších regionů Francie je Provensálsko, Alpy a Azurové pobřeží nabízí nepřeberné množství zajímavostí a možností. Ať už jsou to Alpy včetně nejvyšší hory Evropy Mont Blanc, nádherné Azurové pobřeží s mnoha jedinečnými plážemi, významná města Marseille, St-Tropez či Lyon, nebo miniaturní stát Monako, nebudete se v této oblasti nikdy nudit. Nedaleko odtud, v oblasti jihozápadu, lákají turisty mnohé atrakce, ať už se jedná o historická městečka, hrady nebo další architektonické stavby. Například město Bordeaux by mohlo sloužit jako čítankový příklad. Najdeme zde obrovský přístav plný lodí a tankerů z celého světa, velkolepou katedrálu Saint-André, postavenou ve stylu pro Francii tolik typické gotiky nebo věhlasné muzeum výtvarných umění, vystavující díla od světových tvůrců jako van Dycka, Veronese a dalších.

  Jako poslední můžeme zmínit Korsiku, ve Středozemním moři ležící ostrov s bílými písečnými plážemi a rajskou přírodou. Vzhledem ke své poloze byla Korsika vždy pod vlivem Itálie, o čemž svědčí častá archeologická naleziště i architektura. Atmosféra prehistorické doby na nás dýchne v nalezišti Filitosa, památce cháněné UNESCEM, kde je doloženo osídlení již z doby 6000 let před našim letopočtem.