Francie - Bordeaux Francie

  • Popis

    Jihozápad Francie se vyznačuje pěstováním velmi kvalitního vína, které nese jméno podle místa produkce – Bordeaux. Město Bordeaux leží v regionu Akvitánie na řece Garonne, po které sem doplují i rozlehlé zaoceánské parníky. V červnu roku 2007 bylo Bordeaux připsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V centrální části žije na celkové rozloze téměř 50 kilometrů čtverečních na 290 000 obyvatel. Oceánský podnebný pás přináší do města mírné zimy a dlouhá horká léta s teplotami kolem 23oC. Hlavním ekonomickým artiklem je vinná réva. Roční produkce čítá 700 milionů lahví ročně. V Bordeaux kvete i letecký průmysl. Sídlí zde společnosti Dassault, Airbus nebo Ariane.

    Na území dnešní francouzské metropole se už před 30 000 lety zabydlel člověk neandrtálský. Stopy po něm si můžete prohlédnout v jeskyni Pair-non-Pair na severu Bordeaux. V roce 300 před naším letopočtem zde žil keltský kmen Bitur Vivisci, který v roce 60 před Kristem vytlačili Římané. V lokalitě se dále vystřídali Vizigóti a Frankové. Ve 12. až 15. století vládla v regionu vévodkyně Eleanor Akvitánská, manželka anglického Jindřicha II., která založila obchod s místním vínem. V 18. století se Bordeaux dočkalo nové architektonické koncepce. Na rozkaz Napoleona III. se složitého úkolu ujal architekt Baron Haussmann.

    Bordeaux je přezdíváno „Město umění a historie“. Katedrálu svatého André vysvětil v roce 1096 sám papež Urban II. V hlavní lodi se dochovaly původní fresky. Kostel svatého Kříže byl potřetí vystavěn v pozdním 12. století a čelní strana v románském stylu putuje na pohlednicích po celém světě. Nejstarší bazilika Saint- Seurin pochází ze 6. století. V její kryptě odpočívají členové dynastie Merovejců. Současnou architekturu zastupuje Hotel Seeko´o, Jardin botanique de la Bastide a Hangár 14 na nábřeží des Chartrons. Muzea se specializují na vědu, sport i umění. Jmenujme například Casa de Goya, Musée des Arts Décoratifs, Cap Sciences, Centre Jean Moulin. Rue Sainte-Catherine v délce 1,2 kilometru vymezují obchody, restaurace a kavárny všeho druhu. Není divu, že ulice drží prvenství nejdelšího nákupního bulváru v Evropě. Noční život v klubech a hudebních barech startuje s každým západem slunce.

Nejnovější recenze Francie - Bordeaux

Všechny recenze Francie - Bordeaux