Madeira Madeira

 • Možnosti cestování a dopravy

  Madeirské souostroví má v současné době dvě letiště kam jsou situovány přílety letadel mezinárodních leteckých společností. Na ostrově Madeira je to letiště Santa Catarina. V roce 2000 byla jeho přistávací dráha prodloužena a část dráhy vede až nad moře, kde je podpírána řadami mohutných sloupů. Než se začalo s prodlužovacími pracemi na přistávací dráze, bývala jednou z nekratších v Evropě. Do Funchalu je to ze Santa Catariny asi 20 km a doprava je zajišťována taxíky, autobusy, nebo speciálními aerobusy. Ještě před vznikem letiště na Madeiře však bylo v roce 1960 postaveno letiště na ostrově Porto Santo pro potřeby NATO. Z Čech se většinou létá na Madeiru s mezipřistáním v Lisabonu, a mnoho letů je provozováno portugalskými aerolinkami TAP. Z Madeiry na Ostrov Porto Santo a naopak se lze dostat trajekty, výletními loděmi, ale i malými letdadly.

  Na Madeiře funguje síť silnic a moderních dálnic, a k přepravě lze využít autobusy, taxi, nebo auta z půjčovny. Autobusy jsou poměrně levné, pohodlné a jezdí spolehlivě podle jízdního řádu. Z Funchalu se autobusem snadno dostanete do nejrůznějších míst na ostrově. Přímo v hlavním městě funguje městská hromadná doprava a jízdenky lze zakoupit na některých zastávkách nebo přímo u řidiče. Seznam jízdních řádů lze opatřit na turistických informacích. Trasy autobusů jsou rozděleny do zón podle vzdálenosti os centra a podle toho se odvíjí také cena jízdenky, která se pohybuje od 1,07 do 1,90 EURO za zpáteční jízdenku. Výhodné je zakoupení permanentky, jejíž cena se pohybuje okolo 15 EURO.

  Poněkud dražší variantou, i když nejpohodlnější je doprava taxíkem. S ochotnými taxikáři se většinou snadno dorozumíte, a budu se vám snažit co nejlépe vyhovět. V noci a o svátcích počítejte s příplatkem.
  Dopravu po odlehlejších místech lze vyřešit zapůjčením automobilu v některé z autopůjčoven, kterých je na Madeiře dostatek. Ceny za zapůjčení se však mohou lišit. Minimální věk pro řízení automobilu je 21 let a prokázat se musíte mezinárodním řidičským průkazem a pasem nebo občankou platící minimálně ještě jeden rok. Ceny benzínu jsou stejné jako jinde v EU. I když jsou silnice v dobrém stavu, opatrnost se vyplácí hlavně v horských oblastech, kde se silnice klikatí nad strmými srázy a jsou velice úzké, často bez hrazení. Když se k tomu ještě přidá mlha nebo déšť, chce to opravdu pevné nervy.

  Doba letu je asi 5 hodin.