Madeira Madeira

 • Zajímavá místa

  Funchal

  Funchal je hlavním madeirským městem, ve kterém žije asi 100 847 obyvatel. Město bylo založeno roku 1421 portugalskými přistěhovalci. Postupně tak zde vzniklo významné centrum kultury a obchodu. V evropském stylu zde vyrůstala architektura, kterou ve Funchalu obdivujeme dodnes. Církevní stavby i protipirátské pevnosti nám připomenou dávnou historii Funchalu. Vůbec nejstarší církevní stavba na ostrově, kostel Santa Catarina, dodnes stojí ve stejnojmenném parku, který je odpočinkovou zónou v centru města. Další stavbou z počátků kolonizace ostrova je katedrála Sé, která byla dokončena roku 1518. Dříve, na konci 15. stol., byla započata stavba kláštera sv. Kláry, Santa Clara. Založil jej nejstarší syn kapitána Zarca, který Madeiru objevil. Ženský klášter františkánského řádu poskytoval útočiště pro vdovy po šlechticích, nebo ještě neprovdaným urozeným dívkám. Kapitán Zarco i jeho rodina jsou uloženi k poslednímu odpočinku v hlavním klášterním kostele, který vyniká výzdobou kachličkami azulejos. Většinou modře glazované kachličky jsou typickou součástí portugalské architektury.

  Něco z historie se dozvíte také na výletě po místních pevnostech, které měly pomoci uchránit město před výpady pirátů. Při procházce funchalským přístavem uvidíte nejen nespočet lodí a plachetnic včetně kopie Kolumbovy Santa Marie, ale i pevnost S?o Lourenço ze 16. století, kde dnes sídlí městské úřady. Nedaleko přístaviště se nachází palác ze 17. stol. Palácio de Sao Lourenco. Ze 17. stol. je také pevnost Fortaleza do Pico, muzeum moderního umění je umístěno v pevnosti Forte de São Tiago, a poslední ze čtveřice pevností je pevnost Forte do Iljou. V 19. století bylo založeno fotografické muzeum Photographia ? Museu ?Vicentes?, které se chlubí až stoletými exponáty. Umění keramiky je zasvěceno muzeum Casa-Museu Frederico de Freitas, krajkářství zase muzeum Tapecaria e Artesanato da Madeira.

  V centru města, na hlavní třídě Avenida Arriaga, zláká kroky návštěvníků The Old Blandy Wine Shop, kde se seznámíte s historií výroby vína na Madeiře, prohlédnete si sklepy a archiv vín. Ochutnávky pak mohou pomoci při rozhodování, které z vín zakoupit. Typické je dezertní likérové víno Madeira.

  Zajímavé pamětihodnosti jsou cílem výletů i jinde na Madeiře. 8 km od Funchalu se nachází další turistické centrum, městečko Canico, v jehož staré části je k vidění několik památek. Santana, tak se jmenuje madeirský skanzen na severovýchodě ostrova, který je skvělou příležitostí jak se seznámit s podobou madeirského venkova a jeho folkloru. Typické chaloupky Casas de Colmos, s doškovou střechou a červeno modro bílou omítkou, lemují upravené zahrádky a chodníčky. Prostá obydlí s jejich skromným vybavením si lze prohlédnout i zevnitř. Typickou ruční výrobou proutěného zboží je proslulá vesnička Camacha, kde se dozvíte něco o výrobě tohoto tradičního zboží a k vidění je tu mnoho proutěných výrobků. Nad městečkem Ponta do Garajau zaujme tyčící se socha Krista s rozpřaženou náručí, o něco menší než je ta v Brazílii. Větší město na jihovýchodě ostrova, Santa Cruz, bylo založeno v 15. století a mimo jiné tu za zhlédnutí stojí kostel Igreja Matriz de Santa Cruz dostvený roku 1533, městská radnice a budova městského soudu. Na ostrově Porto Santo míří krky milovníků historie např. do muzea Krištofa Klumba, který se tu kdysi oženil s dcerou Bartolomea Perestrelo, jednoho z objevitelů tohoto ostrova. Muzeum zřízené v bývalém Kolumbově domě Vila Baleáry, naleznete ve stejnojmenném hlavním městě ostrova. Také Porto Santo bránila před piráty pevnost na vrcholku Castela Peak, která byla postavena v 16. stol.