Madeira Madeira

 • Měna, ceny, nákupy

  Protože je Madeira spolu s Portugalskem součástí evropské unie, i zde se platí eurem. Výhodné je vyměnit české koruny za eura již doma v ČR. Jedinou bankou která vám na Madeiře vymění české koruny za místní měnu je totiž centrální banka Portugalka v hlavním městě Funchalu. Poplatky za výměnu jsou ale poměrně vysoké. Nepříznivý kurz nabízejí také hotelové recepce, které také mohou fungovat jako směnárny. Samotné směnárny s českou korunou neobchodují. K placení lze používat také platební karty, např.Visa, MasterCard, nebo Plus.

  Otevírací doba většiny obchodů se pohybuje kolem 9.00 až 19.00, v poledne okolo 13.h má většina meších obchodů polední pauzu. Tak jak je tomu u nás, i na Madeiře jsou déle otevřeny velké supermarkety a obchodní centra ve větších městech. V marketech nakoupíte běžný sortiment potravin, i některé pro nás netypické. Přestože se většinou v cizích zemích doporučuje kupovat balenou vodu, na Madeiře je voda z kohoutků pitná a bez problémů.

  Ceny ubytování se na Madeiře pohybují vysoko a je proto lepší si včas zajistit rezervaci pokoje, ještě před vaším příjezdem. Pronajmout se dají jednotlivé hotelové pokoje, apartmány, i celé domky. Pro ty méně náročné cestovatele je další možností zajistit si ubytování v kempu.

  Během vašeho pobytu se jistě budete poohlížet také po nějakém milém suvenýru. Velmi oblíbené jsou pro svoji kvalitu a krásu místní rukodělné výrobky, vyráběné tradičními technikami a postupy. Často v obchůdcích uvidíte zručné řemeslníky při práci a lépe se tak seznámíte s místním tradicemi. Velice oblíbené je proutěné zboží za příznivé ceny. Rozměrnější výrobky, jako proutěná křesla, či zrcadla v proutěných rámech, si neváhají někteří návštěvníci nechat poslat poštou do své země. Přeprava letadlem, kterým poletíte domů, v takových případech není možná.

  Spokojit se ale můžete také s menšími dekoračními výrobky, košíky, a miskami, které mohou být ozdobeny místními květinami. Jejich rozmanitost barvy a vůně je vystavována na odiv na tržištích, kde se s madeirskými květinami obchoduje. Květinářky lehce rozeznáte nejen podle voňavého zboží, ale i podle pestrobarevných krojů, které si nezadají s barevností samotných květin. Kráse lilií, orchidejí, nebo magnólií podléhá mnoho návštěvníků, a tak i ty si sebou vozí domů speciálně zabalené tak, aby vydržely dlouhou cestu. Jednu květinu pořídíte za cenu 4-7 EURO.

  Dalším tradičním výrobkem jsou beze sporu krajky a výšivky, které jsou důkazem zručnosti madeirských žen. Ubrusy, prostírání, nebo dokonce šaty, se dají koupit v obchůdcích, kde mnohdy uvidíte ženy při práci. Takové řemeslo vyžaduje kromě zručnosti i značkou dávku trpělivosti, neboť výroba jednoho dekorativního ubrusu může trvat až dva roky. Menší výrobky jako prostírání a ubrousky lze pořídit od 10 EURO.

  Atmosféru madeirského souostroví si doma se svými blízkými připomenete např. nad sklenkou dobrého vína. Ve vinotékách vám dají ochutnat z různých druhů madeirských i portugalských vín. Typické je víno zvané podle samotného souostroví, Madeira. Je to prokvašené likérové víno, které se při výrobě zahřívá na 45°C ve speciální místnosti ?estufas? (? pec?). Různé typy Madeiry a její chuť záleží na odrůdě vína. Po prokvašení a dolihování (jako Portské) se víno stočí do sudů, které je pak na slunci a za pomoci trubek s horkou vodou ohříváno na teplotu 45 - 65 °C po dobu až půl oku. Obdivuhodná je vysoká trvanlivost tohoto vína. Některé lahve leží ve sklepech i 200 let. S věkem však stoupá také cena tohoto vína. Zajímavým zážitkem je navštívení muzea vína i s vinotékou The Old Blandy Wine Shop ve Funchalu. Kromě nákupu vína si zde můžete prohlédnou rozsáhlý archiv vín, vinné sklepy, a nebude chybět ani ochutnávka.