Madeira Madeira

 • Jak trávit čas

  Protože se o Madeiře říká že je skvělým místem poznávacích zájezdů a pro trávení dovolené aktivním způsobem, je výčet míst a typů na výlety skutečně rozsáhlý. V hlavním městě Madeiry Funchalu si nenechte ujít prohlídku rozsáhlé botanické zahrady Jardim Botanico a zahrady Tropical Garden na vrcholku Monte který je s Funchalem spojen lanovkou. Terasovitá zahrada Jardim Botanico byla otevřena v 60. letech minulého století, je tu k vidění mnoho druhů květin, stromů a jiných rostlin. Zahrady parku Tropical Garden na Monte poskytují neméně krásnou podívanou spojenou s výhledem na Funchal. Nedaleko odtud se nachází zahrada orchidejí, kde si tyto rostliny můžete i zakoupit, a park chráněného ptactva. Bohatí kolonizátoři vybudovali na Monte vilovou čtvrť, a z mnoha krásných vil jsou dnes hotely. Dolů z Monte se pak vzrušení chtiví návštěvníci spouštějí na ručně vyráběných proutěných saních, které řídí muži v krojích a brzdí jen svými podrážkami. Jedná se vlastně o starý způsob přepravy těžkého nákladu.

  Také okolí Funchalu stojí za to prozkoumat. Do výšek láká překrásným výhledem plošina Cabo Giaro, vzdálená asi 20 km od Funchalu. Jedná se o jeden z nejvyšších útesů na světě který dosahuje výšky 590m. Blíže k Funchalu (asi 10km) je vesnička Cacha, kde kdysi pobýval Winston Churchil, a z místního pěkného náměstí se rozprostírá krásný výhled na moře.

  Výšlapy a horské túry vás zavedou do takových míst jako je nejvyšší hora Madeiry Pico Ruivo (1862 m), nebo na vrchol Pico do Arieiro (1818 m). Překrásné horské scenérie budete obdivovat na náhorní plošině Paul da Sera v 1500 metrech nad mořem, která se nachází v oblasti Rabaçal, a připomíná skotské pláně. Pod náhorní plošinou se rozprostírá hluboké údolí, do kterého přitéká a ze skal padá mnoho potůčků, které se slévají do říčky Ribeira da Janela. Putovat tu lze i po tzv. levádách, což jsou zavlažovací kanály, které sváděly vodu do obydlených oblastí. Podél levád se pochoduje po chodníčcích, které jsou upravovány a trasy se tak stále rozšiřují. Po celé Madeiře se táhne na 2150 km takových kanálů. Zdatnější horolezci se vydají po strmých skalnatých schodech, které vedou nad prudkými srázy, i do vysokých nadmořských výšek. Při výšlapech do hor je nutno počítat s občasnou mlhou a mraky, které se neustále mění a putují kolem hor. Přírodně zajímavé je okolí města Porto Moniz vzdáleného asi 70 km severovýchodně od Funchalu. Odsud vede úzká klikatá cesta bez hrazení nad strmými útesy a tunely skrze skaliska, ze kterých padají vodopády, někdy i přímo na silnici. Nabízejí se tu krásné pohledy do krajiny, ale i trocha adrenalinu při jízdě autem po takové silnici. Dole na pobřeží Porto Moniz se vyskytují vulkanická jezírka chráněná útesy, a návštěva samotného rybářského městečka je neméně zajímavá. V místních restauracích se podávají nejrůznější rybářské speciality, které stojí za ochutnání.

  Vulkanického původu jsou jeskyně u městečka Sao Vincente, 45 kilometrů severozápadně od Funchalu. Mnoho zajímavých poznatků se dozvíte v muzeu vulkanologie s jehož návštěvou je spojena i prohlídka sopečných jeskyní, které vznikaly před 400 tisíci lety po výbuchu sopky. Tmavá láva tu vytvořila mnoho zajímavých úkazů. Poloostrov Ponta De Sao Lourenco láká cestovatele svojí nedotčeností a drsnou přírodou. Vysoké útesy bičují vlny oceánu a pokud není zrovna větrno a deštivo, je možné si odpočinout a vykoupat se na písečné pláži Prainha.

  Pláže sice nejsou tím hlavním lákadlem a předností Madeiry, přesto se jich za pěkného počasí dá několik navštívit a zpříjemnit si tak pěší výlet. Pláže jsou přírodní s typickým černým pískem, nebo kamenité. S vodními hrátkami souvisí také kurzy potápění, nebo surfování, do kterých se můžete nechat zapsat. Hotely a ubytovací zařízení jsou vybaveny sportovišti, takže si tu ztuhlé svaly z pochodů po horách snadno rozhýbete pomocí různých sportů.

  Mnoho výletních lodí míří z Madeiry na druhý obydlený ostrov Porto Santo. Místní žlutobílý písek, který uvidíte na Zlaté pláži Praia Dourada, má prý léčivé účinky a využívá se proto v některých léčebnách. Písek je tvořen rozdrolenými korálovými skořápkami. Porto Santo má výhodné podmínky pro provozování vodních sportů i pěší turistiky.