Madeira Madeira

 • Možnosti cestování a dopravy

  Madeirské souostroví má v současné době dvě letiště, kam jsou situovány přílety letadel mezinárodních leteckých společností. Na ostrově Madeira je to letiště Santa Catarina. V roce 2000 byla jeho přistávací dráha prodloužena a část vede až nad moře, kde je podpírána řadami mohutných sloupů. Než se začalo s prodlužováním, byla přistávací dráha jednou z nejkratších v Evropě. Do Funchalu je to ze Santa Catariny asi 20 km. Dopravu zajišťují taxíky, autobusy a speciální aerobusy.

  Ještě před vznikem letiště na Madeiře bylo roku 1960 pro potřeby NATO postaveno letiště na ostrově Porto Santo. Z Čech se většinou létá na Madeiru s mezipřistáním v Lisabonu. Doba letu je asi 5 hodin. Mnoho letů je provozováno portugalskými aerolinkami TAP. Z Madeiry na Porto Santo (a naopak) se lze dostat trajekty, výletními loděmi i malými letadélky. Na Madeiře pak funguje síť silnic a moderních dálnic. K přepravě lze využít autobusy, taxi nebo auta z půjčovny.

  Autobusová doprava

  Autobusy jsou poměrně levné, pohodlné a jezdí spolehlivě podle jízdního řádu. Z Funchalu se autobusem snadno přesunete do nejrůznějších míst na ostrově. Hlavní město má i svou vlastní MHD. Jízdenky lze zakoupit na některých zastávkách nebo přímo u řidiče. Seznam jízdních řádů je k dostání na turistických informacích.

  Trasy autobusů jsou rozděleny do zón podle vzdálenosti od centra. Na tom také závisí cena jízdenky. Jednosměrný lístek stojí 1,30 € (1 zóna) či 1,95 € při koupi jízdenky na palubě (2 zóny). Tyto ceny platí pro trasy, které nezahrnují tarifní zónu Funchalu. Cena jízdného pro trasy, jež onu zónu naopak zahrnují, začíná na 2,20 € (2 zóny). K dispozici jsou i různé denní jízdenky: jednodenní za 4,50 €, třídenní za 11,50 € nebo třeba pětidenní za 16,50 €.

  Taxi služby

  Doprava taxíkem je poněkud dražší, ale zároveň představuje nejpohodlnější variantu. S ochotnými taxikáři se většinou snadno dorozumíte. Budou se vám snažit co nejlépe vyhovět. V noci a o svátcích počítejte s příplatkem.

  Automobil z půjčovny

  Dopravu po odlehlejších místech lze vyřešit zapůjčením auta v některé z půjčoven, jichž je na Madeiře dostatek. Ceny se však mohou lišit. Minimální věk pro řízení auta je 21 let. Prokázat se musíte mezinárodním řidičským průkazem a pasem nebo občankou platící minimálně ještě jeden rok.

  Ceny benzínu jsou stejné jako jinde v EU. I když jsou silnice v dobrém stavu, opatrnost se vyplácí hlavně v horských oblastech, kde se cesty klikatí nad strmými srázy a jsou velice úzké, často bez hrazení. Když se k tomu přidá mlha nebo déšť, chce to opravdu pevné nervy.