Madeira - Funchal Madeira

 • Doprava letecky

  04:30 h

 • Popis

  Funchal je hlavním městem autonomní oblasti Madeira. Rozkládá se na ploše 75, 7 km2 a má přibližně 120 000 obyvatel. Administrativně se dělí na 10 samosprávných městských částí a pod Funchal spadají také ostrovy Selvagens. Svůj název město získalo podle portugalského slova funcho, které znamená fenykl. Právě tato aromatická rostlina se hojně vyskytovala na pobřeží.

  Osadu Funchal založil v roce 1421 portugalský mořeplavec Zarco. Na město byl Funchal povýšen v roce 1508. Se vzrůstajícím významem města rostla také výstavba významných budov. Na ochranu města byly postupně vystavěny 4 pevnosti. První z nich, Forte do Ilhéu, jež byla postavena na ostrůvku v místě dnešního přístavního mola, byla při rozšiřování přístavu zrušena. V pevnosti S?o Lourenço ze 16. století dnes sídlí armáda a některé městské úřady. Ve svahu nad přístavem stojí pevnost Fortaleza do Pico z počátku 17. století. V současnosti patří portugalskému námořnictvu. Na východní konec pobřeží je situována pevnost Forte de S?o Tiago, která dnes slouží jako muzeum moderního umění.

  Funchal se rozkládá v přírodní oblasti, která začíná na pobřeží moře a stoupá až do výšky 1 200 m. n. m. V horách pramení tři potoky, které městem protékají. Jejich toky však byly svedeny do hlubokých regulačních kanálů poté, co při povodni v roce 1803 zahynulo na 600 lidí. Zátoku, kolem které se město obtáčí, obklopují svahy plné domků a vilek. Nad ně ční do výšky vrcholky kostelních věží. Z přístavu do luxusního předměstí Monte nad městem vede lanovka, která je velmi oblíbenou místní atrakcí. Samotnou čtvrť Monte tvoří honosné vily, luxusní hotely a mnoho botanických zahrad.

  Obživu obyvatelům Funchalu zajišťuje především práce v cestovním ruchu, v obchodech, restauracích a hotelech. Své sídlo tu mají také stavební firmy, výrobny krajek a společnosti, které se zabývají pěstováním květin. Zemědělské produkci dominuje vinná réva, banány a subtropické plodiny. Funchal je také velmi oblíbenou zastávkou luxusních výletních lodí, plujících převážně ze Skandinávie a Německa. Během své první plavby zde zakotvila i slavná Queen Mary II.

  Mezi významné pamětihodnosti města patří kostel Santa Catarina, nejstarší církevní stavba na ostrově, kostel a klášter Santa Clara a katedrála Sé.
  S městem Funchal je spjat osud řady známých jmen a vlivných osobností. Například rakouská císařovna Sissi si tady léčila tuberkulózu. Pomník císařovny stojí nedaleko místního kasina. Ve Funchalu zemřel rakouský císař a český král Karel I. Svůj pomník má na Monte, kde je i pochován. Britský ministerský předseda Winston Churchil s oblibou navštěvoval nedalekou Câmaru de Lobos. Známým rodákem Funchalu je slavný portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo.

Nejnovější recenze Madeira - Funchal

Celkem: 9,2 Velmi kvalitní služby

 • 10 Ubytování
 • 10 Strava
 • 7 Okolí
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
Velmi kvalitní služby Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Velmi dobré.

Strava
Jídlo velmi chutné

Pláž
Na pláž špatný přístup zejména pro starší lidi

Jiří Škop, 13.06.2019, Datum pobytu: 3.6. - 10.6.2019
Oblast: Madeira Madeira, Funchal, Hotel: Pestana Bay

Byla tato recenze užitečná? Ano (1) Ne (0)

Celkem: 9,6 Úžasný hotel na úrovni, v centru Funchalu, vše fungovalo naprosto bezchybně.

 • 10 Ubytování
 • 10 Strava
 • 8 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Úžasný hotel na úrovni, v centru Funchalu, vše fungovalo naprosto bezchybně. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Pokoj prostorný, s velkou terasou, úklid 2x denně.

Strava
Strava velmi pestrá, snídaně švédské stoly, večeře ze 3 chodů - předkrm, hlavní jídlo, moučník - výběr z jídelního lístku, denně ryby, vše výborně připravené a upravené.

Služby hotelu
Služby hotelu perfektní, všichni ochotní a vstřícní. Jen nám trochu vadily časté nabídky u večeře - za příplatky rozšířená nabídka jídel a pití. Čedok má v hotelu 1 pokoj, takže jsme tam byly s dcerou samy. Naprostá nutnost je znalost angličtiny nebo němčiny - aspoň částečně.

Pláž
Madeira není plážová destinace, takže jsme denně jezdily na výlety -celá Madeira je úchvatná botanická zahrada. Dá se koupat i v oceánu, jely jsme cca 15 minut na kamenitou pláž Formosa s černým pískem. Po výletech jsme rády využily bazén a vířivku na střeše hotelu s krásným výhledem.

Marcela Klausová, 11.06.2019, Datum pobytu: 29.5. - 5.6.2019
Oblast: Madeira Madeira, Funchal, Hotel: Castanheiro Boutique

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 7,2 dobrý

 • 8 Ubytování
 • 6 Strava
 • 7 Okolí
 • 7 Cena

Celkové shrnutí
dobrý Zobrazit celou recenzi

Ubytování
pokoje čisté,pěkné

Strava
dobrá

Služby hotelu
personál ochotný,vstřícný

Josef Vašík, 10.06.2019, Datum pobytu: 28.5. - 5.6.2019
Oblast: Madeira Madeira, Funchal, Hotel: Florasol

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 9,2 Celkově měl zájezd velmi dobrou úroveň.

 • 9 Ubytování
 • 10 Strava
 • 9 Okolí
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
Celkově měl zájezd velmi dobrou úroveň. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Dobré, odpovídalo ceně.

Strava
Výborná.

Služby hotelu
Hotelová recepce byla bezvadná, horší to bylo se službami delegátky CK. Např. delegát z anglické cestovky byl k dispozici klientům několikrát do týdne přímo v hotelu, delegátka CK pouze na telefonu. Nicméně měla výbornou znalost ostrova.

Pláž
Koupání na vybraných místech mělo dobrou úroveň.

Anonym, 10.06.2019, Datum pobytu: 29.5. - 5.6.2019
Oblast: Madeira Madeira, Funchal, Hotel: Dorisol Komplex

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Celkem: 3,6 Na Madeiře jsem byl po desáté, takže lokalita krásná, ovšem ubytování nejhorší, co jsem kdy měl....

 • 4 Ubytování
 • 7 Strava
 • 1 Okolí
 • 2 Cena

Celkové shrnutí
Na Madeiře jsem byl po desáté, takže lokalita krásná, ovšem ubytování nejhorší, co jsem kdy měl.... Zobrazit celou recenzi

Ubytování
U hotelu s 5 * bych očekával, že pokud bude v okolí hotelu probíhat rozsáhlá rekonstrukce, budu na to CK upozorněn! Přímo naproti balkónu našeho pokoje pracovali denně od 7,30 do cca 20,00 hod na opravě velkého několika podlažního hotelu (jeřáb, těžká technika, hluk strojů, pracovníků, obrovská prašnost) a pod okny paralelně s velkou stavbou uzavřeli a revitalizovali chodníky a cestu.

Strava
OK, odpovídala standardu, ovšem 11 dnů stále to samá nabídka...

Služby hotelu
Hotel měl poddimenzovaný počet výtahů, ze tří fungovali 2, takže kolem snídaně se tvořili u výtahů naprosto pravidelně fronty ( případně se dalo jít po schodech, které byly na opačné straně hotelu, než byl náš pokoj a seběhnout 4 patra).

Pláž
Madeira není primárně o koupání v moři a ležení na pláži, takže OK, hotel žádnou pláž nemá....

Tomáš Barták, 10.06.2019, Datum pobytu: 27.5. - 7.6.2019
Oblast: Madeira Madeira, Funchal, Hotel: Pestana Casino Park

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Všechny recenze Madeira - Funchal