Madeira Madeira

 • Jak trávit čas

  Procházka půvabnými zahradami

  O Madeiře se právem říká, že je skvělým cílem poznávacích zájezdů a ideálním místem pro trávení aktivní dovolené. Výčet zajímavých tipů na výlety je vskutku obsáhlý. V hlavním městě Funchalu si nenechte ujít prohlídku rozsáhlé botanické zahrady Jardim Botanico. Tato terasovitá zahrada byla otevřena v 60. letech minulého století a je v ní k vidění mnoho úchvatných druhů květin, stromů i jiných rostlin.

  Opomenout byste neměli ani park Tropical Garden na vrcholku Monte, který je s městem spojen lanovkou. Tamní zahrady poskytují neméně krásnou podívanou spjatou s výhledem na Funchal. Nedaleko odsud se nachází zahrada orchidejí, kde si lze zmíněné květiny zakoupit, a také park chráněného ptactva. Bohatí kolonizátoři vybudovali na Monte vilovou čtvrť. Z řady krásných vil jsou dnes hotely.

  Návštěvníci, kteří prahnou po vzrušení, se mohou dolů z Monte spustit na ručně vyráběných proutěných saních. Řídí je muži v krojích a brzdí jen svými podrážkami. Původně se jednalo o starý způsob přepravy těžkého nákladu.

  Objevování funchalského okolí

  Také okolí Funchalu stojí za to prozkoumat. Plošina Cabo Giaro, lákající do výšek překrásným výhledem, je od hlavního města vzdálená jen asi 20 km. Jde o jeden z nejvyšších útesů na světě, který dosahuje výšky 590 m. Blíže k Funchalu (asi 10 km) leží vesnička Cacha, kde kdysi pobýval Winston Churchill. Z tamního pěkného náměstí se nabízí úchvatný výhled na moře.

  Výlet do hor

  Výšlapy a horské túry vás zavedou na taková hezká místa, jako je nejvyšší hora Madeiry Pico Ruivo (1862 m) nebo vrchol Pico do Arieiro (1818 m). Překrásné scenerie budete obdivovat na náhorní plošině Paul da Sera (1500 m n. m.), která se nachází v oblasti Rabaçal a připomíná skotské pláně. Pod ní se rozprostírá hluboké údolí, do něhož přitékají ze skal potůčky a vlévají se do říčky Ribeira da Janela.

  Putovat lze i po tzv. levádách – zavlažovacích kanálech, které sváděly vodu do obydlených oblastí. Podél levád se pochoduje po upravených chodníčcích. Trasy se stále rozšiřují. Po celé Madeiře se táhne na 2150 km kanálů. Zdatnější horolezci se vydají po strmých skalnatých schodech nad prudkými srázy. Při výšlapech do hor je nutno počítat s občasnou mlhou a mraky.

  Návštěva města Porto Moniz a jeho okolí

  Přírodně zajímavé je okolí města Porto Moniz vzdáleného asi 70 km severovýchodně od Funchalu. Úzká klikatá cesta bez hrazení odtud vede nad strmými útesy a tunely skrze skaliska, ze kterých padají vodopády někdy i přímo na silnici. Nabízejí se tu krásné pohledy do krajiny i trocha adrenalinu při jízdě autem po takové silnici. Dole na pobřeží Porto Moniz se vyskytují vulkanická jezírka chráněná útesy. Návštěva samotného rybářského městečka je neméně zajímavá. V místních restauracích se podávají nejrůznější rybí speciality.

  Průzkum sopečných jeskyní

  Vulkanického původu jsou jeskyně u městečka Sao Vicente, 45 kilometrů severozápadně od Funchalu. Mnoho fascinujících poznatků se dozvíte v muzeu vulkanologie, s jehož návštěvou je spojena prohlídka sopečných jeskyní, které vznikly před 400 tisíci lety po výbuchu sopky.

  Tmavá láva tu vytvořila jedinečné úkazy. Poloostrov Ponta de São Lourenço láká cestovatele nedotčeností a drsnou přírodou. Vlny oceánu bičují vysoké útesy, a pokud není zrovna větrno a deštivo, je možné si odpočinout nebo se vykoupat na písečné pláži Prainha.

  Relaxace na plážích

  Pláže sice nejsou hlavním lákadlem a předností Madeiry, ale přesto se jich dá za pěkného počasí navštívit hned několik. Můžete si tak zpříjemnit nějaký pěší výlet. Přírodní pláže s typickým černým pískem nebo kamenité zvou k vodním radovánkám a zasloužené relaxaci. Zapište se také do kurzů potápění či surfování. Hotely a ubytovací zařízení jsou vybavené sportovišti. Ztuhlé svaly z pochodů po horách lze tudíž rozhýbat prostřednictvím dalších aktivit.

  Ostrov Porto Santo, kam míří výletní lodě z Madeiry, se pyšní Zlatou pláží Praia Dourada, jejíž žlutobílý písek má prý léčivé účinky a využívá se v některých léčebnách. Je tvořen rozdrolenými korálovými skořápkami. Porto Santo má taktéž výhodné podmínky pro pěší turistiku a provozování vodních sportů.

  Zábavné vodní hrátky

  Madeira má pět neodolatelných bazénů. Nejznámější jsou ty přírodní v Porto Moniz na severním pobřeží. Poklady sopečného původu lze rozdělit na část s malou hloubkou a na oblast umožňující krásné ponory. Jsou placené, ale dobře dostupné pro osoby se sníženou pohyblivostí.
  Druhou možnost představují neplacené přírodní bazény Seixal s idylickou černou pláží a s barem pár kroků od vody.

  Třetím oblíbeným místem je historický plážový resort Lido ve Funchalu, kde najdete bazén chráněný před vlnami a dva dětské bazény se skluzavkami. Za vstup se platí.

  Menší bazény s mimořádnými výhledy leží v Doca do Cavacas a také vyžadují vstupné. Na východním pobřeží se pak nachází placený komplex Caniçal s jedním bazénem pro dospělé a jedním pro děti. Má solárium, šatny, bar a několik přístupů do moře.