Madeira Madeira

 • Měna, ceny, nákupy

  Měna a směnárny

  Protože je Madeira spolu s Portugalskem součástí Evropské unie, platí se zde eurem. Výhodné je vyměnit české koruny za eura již doma – nejlépe v bance. Hotelové recepce na Madeiře, které mohou fungovat jako směnárny, nabízejí totiž nepříznivý kurz.

  Samotné směnárny pak s českou korunou vůbec neobchodují. Jedinou bankou, která vám na Madeiře vymění koruny za místní měnu, je centrální banka Portugália v hlavním městě Funchalu. Bankovní poplatky za výměnu jsou poměrně vysoké, pročež se vyplatí používat bankomaty. Odečtou vám eura přímo z účtu při aktuálním kurzu. Pak je samozřejmě zapotřebí některá standardní mezinárodní kreditní karta, např. Visa, MasterCard nebo Plus.

  Obchody

  Otevírací doba obchodů bývá obvykle od 9:00 do 19:00. Menší obchody mívají polední pauzu kolem 13:00. Stejně jako u nás jsou na Madeiře déle otevřené supermarkety a obchodní domy ve větších městech většinou do 22:00. V marketech nakoupíte běžný sortiment potravin, ale i některé pro nás netypické. Ačkoli se většinou v cizích zemích doporučuje kupovat balenou vodu, na Madeiře je voda z kohoutků pitná a bez problémů.

  Ceny nejběžnějších potravin a nápojů

  Základní potraviny

  • Chléb: 0,70 € až 1 € (pro dvě osoby cca 0,89 €)
  • Jogurt: 0,20 €
  • Rýže (1 kg): 0,75 €
  • Celé kuře: 2 €
  • Vejce (12 ks): 1,80 €
  • Tvrdý sýr (1 kg): 5,70 €; 500 gramů sýra cca 4 €

  Ovoce a zelenina

  • Brambory (1 kg): 0,6 € až 0,84 €
  • Rajčata (1 kg): 1,30 €
  • Jablka (1 kg): 1,4 €
  • Pomeranče (1 kg): 1,15 €
  • Jahody (1 kg): 3 €

  Nápoje

  • Voda (1,5 l): 0,52 €; obecně stojí láhev vody necelé euro
  • Pytlíkový čaj: 2,5 €
  • Plnotučné mléko (1 l): 0,7 €; obecně stojí mléko od 0,50 do 0,80 €
  • Pivo (0,5): od 0,60 € do 1,50 €; v restauracích i 2 nebo 3 €

  Ceny ubytování

  Ceny ubytování se na turisticky atraktivní Madeiře pohybují vysoko. Ve funchalském tříhvězdičkovém hotelu *** stojí jedna noc ve dvoulůžkovém pokoji mezi 50–75 €. Záleží na tom, zda zvolíte ubytování v centru nebo na okraji města. Vždy je však lepší si před příjezdem zajistit rezervaci. Pronajmout se dají jednotlivé pokoje, apartmány i celé domky. Pro méně náročné cestovatele je další možností ubytování v kempu.

  Nákup suvenýrů

  Během pobytu se jistě budete poohlížet po nějakém pěkném suvenýru. Velmi oblíbené jsou pro svou kvalitu a krásu rukodělné produkty vyráběné tradičními technikami a postupy. V obchůdcích často uvidíte zručné řemeslníky přímo při práci. Lépe se tak seznámíte se zdejšími tradicemi. Velice populární je proutěné zboží za příznivé ceny. Některé rozměrnější výrobky (proutěná křesla, zrcadla v proutěných rámech apod.) si návštěvníci nechávají poslat do své země. Přeprava letadlem, kterým poletíte domů, v takových případech není možná.

  Květinové zboží

  Spokojit se můžete také s menšími dekoračními výrobky, košíky a miskami, které bývají ozdobené madeirskými květinami. Rozmanitost barev a vůní je vystavována na odiv na tržištích. Květinářky lehce rozeznáte podle voňavého zboží i pestrobarevných krojů. Kráse lilií, orchidejí, anturií nebo magnolií podléhá mnoho návštěvníků, a tak si je vozí domů speciálně zabalené, aby vydržely cestu. Jednu květinu pořídíte za 4 až 7 €. Strelície stojí obvykle do 1 € za kus.

  Krajkářství a vyšívání

  Dalšími tradičními výrobky jsou krajky a výšivky – důkazy působivé zručnosti madeirských žen. Ubrusy, prostírání nebo šaty se dají koupit v obchůdcích, kde mnohdy uvidíte dámy při práci. Řemeslo vyžaduje značkou dávku trpělivosti, výroba jednoho dekorativního ubrusu může trvat až dva roky. Menší výrobky j ako prostírání a ubrousky lze pořídit od 10 €.

  Madeirská vína

  Atmosféru Madeiry si doma můžete připomenout sklenkou dobrého vína. Ve vinotékách vám dají ochutnat z různých druhů madeirských i portugalských vín. T ypické je víno zvané podle samotného souostroví, Madeira. Jde o prokvašené likérové víno, které se při výrobě zahřívá na 45 °C ve speciální místnosti estufas (tj. kamna, pec).

  Různé typy a chuť záleží na odrůdě. Po prokvašení a dolihování se víno stočí do sudů. Na slunci je pak za pomoci trubek s horkou vodou ohříváno na teplotu 45–65 °C po dobu až půl roku.

  Obdivuhodná je vysoká trvanlivost vína. Některé lahve leží ve sklepech i 200 let. S věkem však stoupá také cena. Zajímavým zážitkem je návštěva muzea vína i s vinotékou The Old Blandy Wine Shop ve Funchalu. Kromě nákupu vína si zde můžete prohlédnout rozsáhlý archiv a sklepy. Nebude chybět ani ochutnávka. Běžnou láhev vína na Madeiře pořídíte od 4 do 6 €.