Madeira Madeira

 • Zajímavá místa

  Funchal nejdůležitější město

  Hlavní město Madeiry Funchal, ve kterém žije asi 100 847 obyvatel, bylo založeno roku 1421 portugalskými přistěhovalci. Postupně zde vznikalo významné centrum kultury a obchodu. V evropském stylu tu vyrůstala architektura, již můžeme obdivovat dodnes.

  Dávnou historii připomínají četné církevní stavby i protipirátské pevnosti. Vůbec nejstarší církevní stavba na ostrově, kostel Santa Catarina, stále stojí ve stejnojmenném parku, který se využívá coby odpočinková zóna v centru. Další stavbou z počátků kolonizace je katedrála Sé, dokončená roku 1518.

  Na konci 15. století byla započata stavba kláštera sv. Kláry (Santa Clara). Založil jej nejstarší syn kapitána Zarca, který Madeiru objevil. Ženský klášter františkánského řádu poskytoval útočiště vdovám po šlechticích a neprovdaným urozeným dívkám. Kapitán Zarco i jeho rodina byli uloženi k poslednímu odpočinku v hlavním klášterním kostele, jenž vyniká výzdobou kachličkami azulejos. Tyto kachličky, většinou modře glazované, představují typickou součást portugalské architektury.

  Funchalské pevnosti a muzea

  Něco z historie se dozvíte také na výletě po pevnostech, které měly pomoci uchránit město před piráty. Při procházce funchalským přístavem uvidíte nejen nespočet lodí a plachetnic, včetně kopie Kolumbovy Santa Marie, ale i pevnost São Lourenço ze 16. století, kde dnes sídlí městské úřady.

  Nedaleko přístaviště se nalézá Palácio de São Lourenço ze 17. století. Z téhož století pochází i pevnost Fortaleza do Pico. Muzeum moderního umění je umístěno v pevnosti Forte de São Tiago. Poslední ze čtveřice pevností nese pojmenování Forte do Iljou.

  V 19. století bylo ve Funchalu založeno fotografické muzeum Museu de Fotografia – Vicentes, které se chlubí až stoletými exponáty. V současnosti je však bohužel zavřené. Umění keramiky je zasvěceno muzeum Casa-Museu Frederico de Freitas, krajkářství zase muzeum Tapecaria e Artesanato da Madeira.

  Lihovar a palírna ve Funchalu

  V centru města, na hlavní třídě Avenida Arriaga, láká návštěvníky lihovar a palírna The Old Blandy Wine Shop, seznamující s historií výroby vína na Madeiře. Můžete si tu prohlédnout sklepy a archiv vín. Ochutnávky pak pomohou při rozhodování, který z lahodných alkoholických nápojů zakoupit. Typické je dezertní likérové víno Madeira.

  Městečko Caniço

  Zajímavé pamětihodnosti lze hledat i jinde na Madeiře. Cca 7 km od Funchalu leží městečko Caniço, v jehož staré části je k vidění několik působivých památek. Na východních hranicích s Funchalem se nachází překrásná zahrada Palheiro s kaméliemi a ibišky. Její návštěvu doporučujeme završit kouskem dortu v útulné čajovně.

  Skanzen Santana

  Madeirský skanzen Santana na severovýchodě ostrova znamená skvělou příležitost k seznámení se s místním venkovem a folklorem. Upravené zahrádky a chodníčky lemují typické chaloupky Casas de Colmos s doškovou střechou a omítkou v červených, modrých i bílých barvách. Skromná obydlí si turisté mohou prohlédnout i zevnitř.

  Vesnička Camacha

  Vesnička Camacha je proslulá ruční výrobou tradičního proutěného zboží, o němž se tu dozvíte spoustu zajímavých věcí. K vidění jsou samozřejmě i hotové výrobky.

  Ponta do Garajau

  Nad městečkem Ponta do Garajau zaujme socha Krista s rozpřaženou náručí. Je o něco menší než ta slavná v Brazílii.

  Město Santa Cruz

  Santa Cruz, větší město na jihovýchodě ostrova Madeira, bylo založeno v 15. století. Za zhlédnutí tu stojí mj. kostel Igreja Matriz de Santa Cruz, dostavěný roku 1533, dále městská radnice a budova městského soudu.

  Porto Santo a Kolumbovo muzeum

  Na ostrově Porto Santo míří kroky milovníků historie např. do Muzea Kryštofa Kolumba, který se zde kdysi oženil s dcerou Bartolomea Perestrela, jednoho z objevitelů ostrova. Muzeum zřízené v bývalém Kolumbově domě Vila Baleáry naleznete ve stejnojmenném hlavním městě. Porto Santo, stejně jako Funchal, bránila před piráty pevnost. Byla postavena v 16. století na vrcholku Castela Peak.

  Laurisilva a Parque Natural da Madeira

  V srdci ostrova Madeira leží přírodní park „Parque Natural da Madeira“ zahrnující mj. nádherný a historicky významný vavřínový les neboli laurisilvu. Madeirský les byl pro svou jedinečnou faunu a floru zapsán na seznam světového dědictví UNESCO (1999). Patří bezpochyby mezi nejhezčí místa k navštívení. Nejlepší způsob, jak si vychutnat krásy parku, je pěšky po síti doporučených tras.