Francie - Val Cenis Francie

 • Popis

  Klidné lyžování v srdci Savojska

  Malebné lyžařské středisko Val Cenis leží v savojském údolí Maurienne nedaleko italských hranic. Klidné ubytovací vesničky s rodinnou atmosférou obklopují středně velký areál s nadstandardním 1400 metrovým převýšením a se 125 kilometry sjezdovek procházejícími skrze zalesněné pasáže i holé pláně. Díky severní orientaci svahů a blízkosti ledovců se sníh drží na kopcích až do jarních měsíců. Dlouhé sjezdovky bez nudných přejezdů nesou nejčastěji červené označení, ale najdou se i závodní černé tratě, jako je Le Lac v délce 3,5 kilometrů a s převýšením 750 metrů. Areál obsluhují expresní 6 sedačkové lanovky, 2 kabinky i klasické vleky. 2 snowparky a hluboký sníh v oblasti L´Ouillon přitahují vyznavače snowboardingu a milovníky free ride lyžování. Běžecký panoramatický okruh v okolí jezera Lac du Mont Cenis čítá 7 kilometrů stop vhodných ke klasice i bruslení a dalších 15 kilometrů stop se proplétá v okolí vesničky Termignon. Val Cenis si zamilují rodiny s dětmi a návštěvníci mířící za pohodovou dovolenou v srdci savojských Alp.

  Après-ski

  Bohatý après-ski program přináší zábavu pro děti i dospělé. Středisko nabízí procházky na sněžnicích, paragliding, horolezectví, bruslení, bowling, krytý bazén s vířivkou a dalšími vodními atrakcemi, sáňkařskou dráhu, heliskiing, dětská hřiště a samozřejmě množství obchodů, restaurací, kaváren a barů. Sjezdovky se neutiší ani po setmění, kdy probíhají večerní lyžařské show a sjezdy s pochodněmi. Savojsko proslulo výrobou sýru Beaufort, který zraje v padesátikilových kolech a musí se denně omývat a obracet. Zpestřete si dovolenou návštěvou sýrárny ve vesnici Lanslebourg a degustací místní speciality nebo se nechte unášet atmosférou pravidelných farmářských trhů.

  Doprava

  Lyžařský areál Val Cenis leží ve francouzském regionu Savojsko nedaleko národního parku La Vanoise. Cestra z Prahy přes Karlsruhe, Ženevu a Chambéry v délce 1170 kilometrů trvá přes 10 hodin. Trasa z Brna vede také přes Prahu a za volantem strávíte přes 11 hodin. Před dovolenou si obstarejte roční švýcarskou dálniční známku a počítejte i s mýtem ve francouzském úseku. Dálniční sjezd na Chambéry je vzdálený pouhých 28 kilometrů, proto nečekejte náročné pasáže po zasněžených horských silnicích. Ski bus mezi vesničkami Lanslebourg a Lanselvillard je zdarma pro držitele platných ski pasů a netradiční dopravu obstarává i bryčka pro 12 osob tažená koňským spřežením. Ski bus v rámci rozšířeného ski pasu Eski-mo bezplatně přepravuje návštěvníky do středisek Aussois (čtvrtek), Valfréjus (středa), Bonneval-sur-Arc (denně) a La Norma (úterý), ovšem je nutné ho rezervovat nejpozději 24 hodin předem na pokladnách areálu.

  Kolik to stojí?

  Ski pas Val Cenis zahrnuje vstupné na 125 kilometrů sjezdovek a 28 vleků a lanovek. Jeho šestidenní varianta stojí 175 € pro návštěvníky od 12 do 64 let, 145 € pro děti od 5 do 11 let a 157,5 € pro seniory od 65 do 75 let. Zdarma lyžují děti do 5 let a senioři nad 75 let. Skupinové a rodinné slevy žádejte na pokladnách stejně jako jednorázové vstupné pro pěší a běžkaře či omezené permanentky pro začátečníky. Rozšířený ski pas Eski-mo vás zavede i do areálů Aussois, Bonneval sur Arc, la Norma a Valfréjus s celkovým počtem 300 kilometrů sjezdovek. Jeho ceny jsou řádově o 30 € vyšší.

  Letní dovolená ve Val Cenis

  Val Cenis obklopuje překrásná krajina národního parku La Vanoise. Oblast si zachovala své tradice a zvyky děděné z generace na generaci. Při toulkách malebnými vesničkami uvidíte výrobu sýra podle prastaré receptury, ochutnáte místní speciality, lahodná vína a sladké dezerty. V létě Val Cenis shazuje zimní kabát a připravuje zábavu a atrakce pod širým nebem. Ve výšce 2000 metrů nad mořem leží průzračná hladina jezera Lac du Mont Cenis, kde si můžete vyzkoušet plavbu na plachetnici a další vodní aktivity. S dětmi se vydejte na minigolf, do vyhřívaného bazénu nebo se svezte lanovkou na vyhlídku na jednom z okolních vrcholů. Aktivní návštěvníci křižují pěší a cyklistické stezky v národním parku, sjíždějí divoké peřeje na raftu, kajaku a kanoi, testují svou sílu na horolezecké stěně a svou přesnost při lukostřelbě. Kraj oplývá historickými památkami, které nejlépe poznáte na naučných stezkách. Blízkost Itálie svádí k výletům do nedalekých měst Susa nebo Turín.

Nejnovější recenze Francie - Val Cenis

Všechny recenze Francie - Val Cenis