Bulharsko Bulharsko

Mapa - Bulharská republika

Oficiální název: Bulharská republika
Hlavní město: Sofija (Sofie)
Státní zřízení: pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem
Náboženství: Největší procentuální zastoupení mají v Bulharsku ateisté a bez vyznání (60 %), následují pravoslavní se 30 %, muslimové 7 %, ostatní 3 %
Úřední jazyk: Úředním jazykem je bulharština, důležité nápisy jsou v latince, domluvíte se také rusky nebo jinými evropskými jazyky
Časový posun: po celý rok platí východoevropský čas (VEČ), tzn. o hodinu víc

Bulharsko - zájezdy od 2 250 Kč

O BULHARSKU

Tradiční Bulharsko - vyhledávaný cíl pro každého

Bulharsko má 7,5 milionu obyvatel. Poměrně velká část z nich žije v hlavním městě Sofie. Úředním jazykem je bulharština, která se však vlivem sousedních jazyků poměrně dost vzdálila slovanskému typu. Domluvit se světovými jazyky bývá obtížnější, uspějete nejspíše s ruštinou. V náboženském složení obyvatelstva převládají pravoslavní. Bulhaři jsou velmi temperamentní a pohostinní, při nejrůznějších příležitostech se obdarovávají květinami a i mezi neznámými lidmi je značně rozšířené tykání. Specifikem v bulharské komunikaci je přikyvování na znamení nesouhlasu a zavrtění hlavy na souhlas. Mnohdy se Bulhaři snaží přizpůsobit zvyklostem cizinců a užívají tato gesta v opačném významu, než je v Bulharsku obvyklé - snadno tak může dojít k nedorozumění. Při cestě do Bulharska se není třeba obávat žádných zvláštních rizik. V místech větší koncentrace lidí je vhodná zvýšená opatrnost vůči kapsářům, toto opatření však samozřejmě neplatí pouze pro Bulharsko. Také se turistům nedoporučuje, vydávat se samostatně na odlehlá místa.

Kulturně ovlivněno na podobu dnešního Bulharska

Bulharsko nezapře vlivy mnoha různých kultur na celou svou zemi - díky svému umístění ve východní části Balkánského poloostrova se stalo významným přístavním centrem. Mezi bulharskými památkami najdete řecké chrámy, římské lázně, byzantské pevnosti i kupolovité hrobky. Vnitrozemí Bulharska ukrývá až 700 jeskyní, z nichž nejhlubší dosahuje hloubky 415 m. Mořské pobřeží je 378 km dlouhé a je tvořeno rozmanitými přírodními útvary. Skládá se z písčitých pláží, zalesněných strání a hor, údolí řek i skalnatých zátok. Černé moře, které břehy Bulharska omývá, je bulharským největším přírodním bohatstvím. Může se pyšnit čistotou a průzračností až do hloubky 20 metrů. Pláže klesají pod mořskou hladinu jen velmi pozvolna, což jistě ocení zejména rodiny s malými dětmi. V zimě se Černé moře poměrně často bouří, v létě je ale poklidné. Jeho voda obsahuje málo soli, neboť se do ní vlévají řeky Dunaj a Dněpr.

Oblíbenost v mnoha směrech

Mezi nejčastěji navštěvovaná střediska letní rekreace patří Slunečné pobřeží, Zlaté písky, Nessebar, Primorsko a další destinace.

Zejména v posledních letech vzrůstá počet turistů, kteří si Bulharsko nevybírají pouze pro letní dovolenou u moře, ale také jako lyžařskou destinaci. Velmi oblíbeným je moderní lyžařské středisko Bansko v pohoří Pirin, dalšími vyhledávanými potom Borovec v pohoří Rila a Pamporovo v Rodopech.

Bulharsko - zájezdy od 2 250 Kč

Nejnovější recenze Bulharsko

Celkem: 9,6 Úplne užastná dovolenka :) ODPORÚČAM!

 • 9,5 Ubytování
 • 10 Strava
 • 10 Okolí
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
Úplne užastná dovolenka :) ODPORÚČAM! Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Ubytovanie bolo pekné! Ále myslela som si že to zariadenie bude iné. Ale tak ten výhľad bol úžastný! Takže nič viac mi nechýbalo :) Na izbu sme sa chodili v podstate len vyspať :D

Jediná nevýhoda hotela boli výťahy! Keď sme sa chceli ísť najesť tak sme stáli na každom poschodí! Potom ma už aj hlad prešiel!

Strava
Strava :O Tak tá bola fakt super! Všetkého bolo VŽDY dosť! Každý si prišiel VŽDY na svoje! Z dovolenky som prišla o pár kg ťahšia :D

Služby hotelu
Tak služby :) Tie boli tiež výborné :) Veľmi sa mi páčili animátory :) Zabávali neskutočne ;) Brali ľudí na dikotéky do okolia! Deťom sa venovali od rána do noci! Úplne super!

Pláž
Pláž bola čistá :) Taktiež aj more :)

Anonym, 14.12.2014
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Slunečné Pobřeží, Hotel:Burgas Beach

Byla tato recenze užitečná? Ano (2) Ne (0)

Burgas Beach, Slunečné Pobřeží, Bulharsko Anonym 2014-12-14 9.6 1 10 Burgas Beach

Celkem: 5,8 Jednoznačně nejslabším článkem dovolené byla úroveň stravy a all-inclusive nápojů. Rovněž úroveň animačních programů byla podprůměrná....

 • 6 Ubytování
 • 4 Strava
 • 5 Okolí
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
Jednoznačně nejslabším článkem dovolené byla úroveň stravy a all-inclusive nápojů. Rovněž úroveň animačních programů byla podprůměrná. Personál byl oproti tomu vstřícný a hotelové pokoje byly v pořádku. Oceňuji pěkný hotelový bazén a pláž v rozumné docházkové vzdálenosti. Celkový dojem ze zářijové dovolené velmi kazilo počasí (občas poměrně chladno a občasný déšť, opravdu teplých dnů bylo málo). Shrnutí: dovolená s dobrým poměrem cena-výkon. Zobrazit celou recenzi

Anonym, 08.12.2014, Datum pobytu: 12.9. - 19.9.2014
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Slunečné Pobřeží, Hotel:Marvel

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Marvel, Slunečné Pobřeží, Bulharsko Anonym 2014-12-08 5.8 1 10 MARVEL

Celkem: 9,6 Byla to moje první dovolená u moře, takže to nemám s čím srovnat, ale musím říct, že bych tam klidně jela znovu. Lidé tam jsou přátelští,...

 • 9,5 Ubytování
 • 10 Strava
 • 9 Okolí
 • 10 Cena

Celkové shrnutí
Byla to moje první dovolená u moře, takže to nemám s čím srovnat, ale musím říct, že bych tam klidně jela znovu. Lidé tam jsou přátelští, jsou zvyklí na turisty, domluvit se tam dá taky poměrně slušně, skoro všichni umí anglicky. Jediné, na co se mi opravdu špatně dívalo byli koně na ulicích, kteří tam stáli od ráno do večera. Nemyslím si, že během dne dostávali moc najíst nebo napít. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Skromný pokojíček, dvě postele sražené k sobě a jedna poschoďovka, klimatizace, stolík, židle, televizka, šatní skříň, věšáčky a záchod s koupelnou v jednom. Chodili jsme tam jen spát a sprchovat se, takže to bohatě stačilo :) Povlečení sice neměnili, ale týden se to dá vydržet. ručníky měnili jen, když jsme je nechali zmuchlané někde ležet. Když jsme to zjistili, praktikovali jsme to každý den.

Negativum byli komáři! Síťka proti hmyzu, která byla u vstupu na balkón byla v jednom místě natrhnutá a jelikož byl balkón jediný způsob, jak větrat, byli jsme neustále poštípaní od komárů.

Hotel zevnitř vypadá moc hezky, spolupracuje s vedlejším hotelem Trakia Plaza ****. Mají společný bazén a bar, lehátka a slunečníky u bazénu zdarma. Dva tobogány, vířivky...prostě vše.

Strava
Perfektní! Slyšela jsem nadávat spoustu lidí, kteří byli v Bulharsku, na mleté maso. To jsme tam neměli ani jednou. Všechna jídla vynikající! Formou rautů.

Snídaně: vejce na všechny způsoby, párečky se sýrem, salámy, sýry, máslo, veka, housky, toasty, spousta zeleniny, dortíků, koláčků, zákusků, ovoce. Pro děti cereálie a další dobrůtky, co se jí s mlékem. Na pití Káva, čaj, kakao, mléko (studené i teplé), džus, čistá voda.

Svačinka: to byly převážně dortíky a sladké pečivo.

Oběd: 2-3 druhý masa, brambory, rýže, těstoviny, omáčky, zelenina...

Druhá svačinka: na tu jsme nikdy nedošli. Byla ve vedlejším hotelu a to jsme se dozvěděli 2 dny před odjezdem. Ale myslím si, že se dalo přežít i bez svačinek, Byli jsme vždycky úplně plní. Všeho bylo pořád dost a když došlo, stačilo upozornit a za chvíli to tam zase bylo.

Večeře: více méně to, co na snídani, ale také cca dvě teplá jídla. U večeře mě jen mrzelo, že se nedal uvařit čaj.

No snad jediné jídlo, co jsme za celou dobu nepotkali, byl knedlík.

Takže si myslím, že i ti největší nejedlíci se pořádně nadlábnou :) Všechno moc dobré a čisté. Během dne jsme chodili pro pití na bar (cola, fanta, sprite, čaj, káva a alkoholické míchané nápoje. Měla jsem i jeden nealko, to byla fanta se sirupem a taky nebyl špatný.)

TIP:

(Byly tam automaty na horké mléko, kávu atd. Lidi tam chodili i pro horkou vodu a tvořily se tak dlouhé fronty. My jsme pro ni chodili ke stroji na pitnou vodu, tam byla ledová i horká...moc lidí na to nepřišlo)

Služby hotelu
Kromě nevyměněného povlečení bylo všechno super. Když jsme šli na pláž, klíč od pokoje jsme nechávali na recepci. Klimatizace fungovala, ale moc čistého vzduchu nefoukala, tak jsme ji raději nepoužívali. I bez ní se daly přežít horké dny.

Můžu mluvit jen za All inclusive. Přesně takhle jsem si vždy představovala dovolenou. Všechen komfort tam byl. Moc milá recepční. Asi 2x tam byla jedna starší a ta působila strašně neochotně a neuměla anglicky, ale vždy jsme se nakonec domluvili.

Byli jsme na výletě Jeep Safari. Nasbírali nás různě po hotelech a jelo se v několika jeepech. Byl to výlet asi na půl dne, sluníčko moc nesvítilo, takže bylo dobře. Provezli nás nějakou trasou s různými zastávkami a ochutnávkami. Vyzkoušeli jsme nějaký salát, kuřecí špíz a brambory a místní pálenku Rakia. Cestou v jeepu jsme mohli stát a kochat se přírodou. Po výletu jsme si zaplatili CD (není povinné), kde byla celá cesta nahraná a sestříhaná. Nahrává ji průvodce hovořící rusky a anglicky a říká si Godzila. Po čas cesty přebíhá z auta na auto a vozí se na rezervě vzadu na autě. Pán má zřejmě rád adrenalin :)

Jedinou nevýhodou výletu bylo, že v našem jeepu trčel nebezpečným způsobem nějaký kus kovu a já jsem si o něj rozsekla koleno. Tak mám památku do konce života. Ale výlet opravdu vřele doporučuji! :)

Výlety nabízí delegát, stačí mu říct a zaplatit, on vše zařídí.

Pláž
Pláž písčitá, úžasná, spousta malých mušlí, asi 10m voda po kolena, pak mírně stoupá.

Co se týče moře, byli jsem tam zrovna, když byl měsíc v divné poloze, takže příliv trval asi 5 dní, což trošku narušovalo chod pláže. Asi první dvě řady lehátek a slunečníků museli během našeho pobytu odstranit, protože je začala splachovat voda.

Příliv bohužel připlavil velké množství poměrně velkých (40-50 cm) medúz. Některé moře vyplavilo až na pláž.

Poslední den dovolené odešly medúzy a přišli malí ráčci. Voda byla průzračná a bylo až neuvěřitelné, kolik jich bylo vidět i bez toho, abychom hrabali v písku. Co krok, to rak :)

Během pobytu jsme nezažili ani jednou zelenou vlajku. Pořád byla žlutá a jednou červená (druhý den přišli raci).

Anonym, 08.12.2014, Datum pobytu: 7.9. - 15.9.2014
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Slunečné Pobřeží, Hotel:Trakia

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

5 fotografií

Trakia, Slunečné Pobřeží, Bulharsko Anonym 2014-12-08 9.6 1 10 Super dovolená!! :)

Celkem: 8,4 Dovolená probělha opět hladce,dle očekávání v tomto hotelu,kde jsme trávily léto již druhým rokem.A již vybíráme termín do tohoto hotelu...

 • 9 Ubytování
 • 8 Strava
 • 8 Okolí
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
Dovolená probělha opět hladce,dle očekávání v tomto hotelu,kde jsme trávily léto již druhým rokem.A již vybíráme termín do tohoto hotelu na léto 2015.Kam se rádi opět vrátíme. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Standardně zařízené pokoje,dvě lůžka,křeslo jako přistýlka.Stolek židlička,minilednice,televize se satem.Oddělený sprchový kout na toaletě.Absence fénu na vlasy.Každý pokoj má balkon s židličkami a stolkem.Na pokoji klimatizace zdarma.

Strava
Snídaně,celkem slušná rozmanitost nabízené stravyPo dobu pobytu na výběr každý den něco jiného.Smažená vajíčka,vařená na tvrdo volská oka,několik párečků,salamů,sýrů tři druhy pečiva,špagety s omáčkou,fazole v tomatě.Káva,čaj,mléko,pro děti výběr s různých křupinek,marmeláda,med.Dále chleba ve vajíčku,několik salátů.Na pití u snídaně tři druhy instantního džusu.

Večeře vynikající na výběr spousta salátů,dobré polévky,hranolky,brambory,bramborová kaše.Kuřecí křidélka z roštu,krkovice,vepřová jatýrka,roláda se sekané,masové rolády.Rýže na tři způsoby,omáčky a mnoho dalšího,každý den něco jiného.Prostě pestrý výběr.Nechybí ani ovoce.

Služby hotelu
Každý den úklid pokoje,vysypání koše,doplnění toaletních potřeb.Ložní povlečení výměna dvakrát za pobyt jedenácti dnů.Vifi zdarma na recepci,směnárna kterou jsme využívali.Trezor za poplatek.

Pláž
Cesta na pláž asi tak 300-350 metrů,pěkná procházka kolem množství stánků a restaurací.Dostatečně velká free zona kam je možné rozložit osušku na slunění.Jinak lehátka a slunečníky za poplatek 8 lev.Pozvolný vstup do vody.Za dobu pobytu celkem čistá voda,až na pár dní kdy bylo plno řas u břehu,ale asi tak 2-3 metry a pak už voda byla čistá.Čistá udržovaná pláž,pravidelně uklízená,sice sem tam nějaký ten vajgl,neco pecka od broskve,ale to je v lidech.

Alena V., 08.12.2014, Datum pobytu: 30.7. - 9.8.2014
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Slunečné Pobřeží, Hotel:Trakia Garden

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Hotel 10 fotografií

Trakia Garden, Slunečné Pobřeží, Bulharsko Alena V. 2014-12-08 8.4 1 10 Trakia Garden

Celkem: 8,4 Personál velmi příjemný. Ubytování a hotel pěkný a čistý. Pláže a okolí se nám také líbily. Sem tam byly znečištěné, lidé jsou prostě...

 • 9,5 Ubytování
 • 5 Strava
 • 9 Okolí
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
Personál velmi příjemný. Ubytování a hotel pěkný a čistý. Pláže a okolí se nám také líbily. Sem tam byly znečištěné, lidé jsou prostě hovada, to jsme si již zvykli. Celkově dovolenou shledáváme velmi pozitivně. Zobrazit celou recenzi

Anonym, 01.12.2014, Datum pobytu: 8.9. - 15.9.2014
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Nesebar, Hotel:Iris

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Iris, Nesebar, Bulharsko Anonym 2014-12-01 8.4 1 10 Hotel Iris

Všechny recenze Bulharsko

Potřebujete poradit?

Volejte zdarma Po - Ne 7-22 hod. 800 999 800