Bulharsko Bulharsko

Mapa - Bulharská republika

Oficiální název: Bulharská republika
Hlavní město: Sofija (Sofie)
Státní zřízení: pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem
Náboženství: Největší procentuální zastoupení mají v Bulharsku ateisté a bez vyznání (60 %), následují pravoslavní se 30 %, muslimové 7 %, ostatní 3 %
Úřední jazyk: Úředním jazykem je bulharština, důležité nápisy jsou v latince, domluvíte se také rusky nebo jinými evropskými jazyky
Časový posun: po celý rok platí východoevropský čas (VEČ), tzn. o hodinu víc

Bulharsko - zájezdy od 6 590 Kč

O BULHARSKU

Tradiční Bulharsko - vyhledávaný cíl pro každého

Bulharsko má 7,5 milionu obyvatel. Poměrně velká část z nich žije v hlavním městě Sofie. Úředním jazykem je bulharština, která se však vlivem sousedních jazyků poměrně dost vzdálila slovanskému typu. Domluvit se světovými jazyky bývá obtížnější, uspějete nejspíše s ruštinou. V náboženském složení obyvatelstva převládají pravoslavní. Bulhaři jsou velmi temperamentní a pohostinní, při nejrůznějších příležitostech se obdarovávají květinami a i mezi neznámými lidmi je značně rozšířené tykání. Specifikem v bulharské komunikaci je přikyvování na znamení nesouhlasu a zavrtění hlavy na souhlas. Mnohdy se Bulhaři snaží přizpůsobit zvyklostem cizinců a užívají tato gesta v opačném významu, než je v Bulharsku obvyklé - snadno tak může dojít k nedorozumění. Při cestě do Bulharska se není třeba obávat žádných zvláštních rizik. V místech větší koncentrace lidí je vhodná zvýšená opatrnost vůči kapsářům, toto opatření však samozřejmě neplatí pouze pro Bulharsko. Také se turistům nedoporučuje, vydávat se samostatně na odlehlá místa.

Kulturně ovlivněno na podobu dnešního Bulharska

Bulharsko nezapře vlivy mnoha různých kultur na celou svou zemi - díky svému umístění ve východní části Balkánského poloostrova se stalo významným přístavním centrem. Mezi bulharskými památkami najdete řecké chrámy, římské lázně, byzantské pevnosti i kupolovité hrobky. Vnitrozemí Bulharska ukrývá až 700 jeskyní, z nichž nejhlubší dosahuje hloubky 415 m. Mořské pobřeží je 378 km dlouhé a je tvořeno rozmanitými přírodními útvary. Skládá se z písčitých pláží, zalesněných strání a hor, údolí řek i skalnatých zátok. Černé moře, které břehy Bulharska omývá, je bulharským největším přírodním bohatstvím. Může se pyšnit čistotou a průzračností až do hloubky 20 metrů. Pláže klesají pod mořskou hladinu jen velmi pozvolna, což jistě ocení zejména rodiny s malými dětmi. V zimě se Černé moře poměrně často bouří, v létě je ale poklidné. Jeho voda obsahuje málo soli, neboť se do ní vlévají řeky Dunaj a Dněpr.

Oblíbenost v mnoha směrech

Mezi nejčastěji navštěvovaná střediska letní rekreace patří Slunečné pobřeží, Zlaté písky, Nessebar, Primorsko a další destinace.

Zejména v posledních letech vzrůstá počet turistů, kteří si Bulharsko nevybírají pouze pro letní dovolenou u moře, ale také jako lyžařskou destinaci. Velmi oblíbeným je moderní lyžařské středisko Bansko v pohoří Pirin, dalšími vyhledávanými potom Borovec v pohoří Rila a Pamporovo v Rodopech.

Bulharsko - zájezdy od 6 590 Kč

Nejnovější recenze Bulharsko

Celkem: 8 celkový dojem z dovolenky je výborný. super dovolenka za rozumnu cenu. určite budeme odporučať. ocenujeme taktiež pana sprievodca z CK,...

 • 8 Ubytování
 • 8 Strava
 • 7 Okolí
 • 9 Cena

Celkové shrnutí
celkový dojem z dovolenky je výborný. super dovolenka za rozumnu cenu. určite budeme odporučať. ocenujeme taktiež pana sprievodca z CK, bol velmi prijemny, ustretovy, zhovorčivy a na celodennom vylete sme mohli oceniť jeho nadšenie pre pracu ktoru robi ale aj jeho vedomosti o meste ktorým nas sprevadzal...čiže velke plus za delegata:-) Zobrazit celou recenzi

Ubytování
ubytovanie vyhovujuce , vyhrady akurat k tomu, že bolo by určite vhodne izbu denne pozametať nakolko do izby sa nanosilo piesku.

Strava
strava vyhovujuca aj ked ranajkove menu sa opakovalo. pozitivne bolo že jedalen bola vždy čista, upratana

Služby hotelu
celkovy dojem vyborny, nakolko sme sa stretli s prijemnym, vždy dobre naladeným personalom , ochotným poradiť

Pláž
plaž- dostupnosť vyhovujuca, čistota plaže -vyhrady sme mali k odhodeným ohorkom na plaži

Frederika Kucerová, 23.10.2014, Datum pobytu: 10.8. - 17.8.2014
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Kiten, Hotel:Onyx

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Onyx, Kiten, Bulharsko Frederika Kucerová 2014-10-23 8 1 10 Onyx

Celkem: 6,4 Dovolenou hodnotím pozitivně pouze z toho důvodu, že jsme si odpočinuli od všedních starostí. Jinak bohužel samé negace. Vyrazili jsme na...

 • 8 Ubytování
 • 10 Strava
 • 1 Okolí
 • 5 Cena

Celkové shrnutí
Dovolenou hodnotím pozitivně pouze z toho důvodu, že jsme si odpočinuli od všedních starostí. Jinak bohužel samé negace. Vyrazili jsme na last-minute a to byla obrovská chyba...nestihli jsme si přečíst nic o této oblasti. Je to část Bulharska, která si snaží hrát na Mallorcu nebo obdobné destinace. Všude samé kluby. A jelikož jsou zde zvyklí na Ruské turisty, kteří se rádi přežírají a rozhazují peníze, vládne zde myšlenka: koho můžeš ober. Hned při transportu z letiště jsme měli v protisměru možnost zahlédnout v příkopu v protisměru mrtvého koně. V hotelu, kde jsme byli ubytovaní naštěstí nebyl žádný hluk a občasné výlevy hudby stánku s potravinami kousek od hotelu se dali přespat u zavřeného okna. Vypravit se na místní diskotéky je docela boj o peněženku a někdy i o život. Jedna runda pro dvě osoby vyjde 20 leva. Teda alespoň v okolí hlavní tepny, dál jsme neměli odvahu se sami vydat. Bohužel si nevzpomenu na název klubu, který jsme navštívili jako první. Celý týden nás "masírovala" hudba z jejich jeapu, který jezdí po městě. Hudba je sice lákavá, ale výsledek tragický. Dovnitř v houfech nahání mladé opilé němce, kterým nevadí sypat z peněženky vesele leva. Zaplatíte vstup 15 Lev za dvě osoby a navrch si ještě můžete zaplatit wc. Drink nás vyšel v přepočtu na 300,-. Na dovolené se sice člověk nemá ohlížet na peníze, ale abych platila 100% přirážku za to, co je ve střední Evropě standart, je více než trapné. Pokud dobře neovládáte jazyk, připravte si kalkulačku a přesnou sumu na zaplacení jídla i pití. Přesně Vám totiž vydají pouze v kamenných obchodech a na hotelu. Ze začátku jsme nechávali 1 až 2 leva díško a při ověřování ceny jsme zjistili, že už si obsluha sama nechala cca kolem 2 až 4 lev díško. Dále se připravte, že na Vás z každého rohu budou skákat bulhaři s nabídkou jídla, fotky se zvířaty atd. Aktivní nabízení služeb je sice zvykem ve více zemích, ale oni ve své naléhavosti a narušování osobní zóny umí být extra třídy.

Za navštívení stojí městečko Nessebar, jeho historický duch okouzlí každého. Pěšky po pláži je to asi na dvě hodiny. Vláček jede za 3 leva na okraj pobřeží a za další 3 leva Vás doveze přímo k centru Nessebaru.

K plážím je koment níže a pokud můžu doporučit, tak opravdu krásné a čisté pláže jsou v Elenite a Sv.Vlasu. Do Elenite jede bus za 4 leva a zpět je krásná procházka pěšky, většinou jdete podél útesů a po pláži. Pokud se nechcete namočit, můžete některé neprůchodné oblasti obejít po cestě. Pěkný výlet na celý den. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Pokoj čistý, malý, ale útulný. Pravidelný úklid, výměna ručníků i povlečení. Personál velice ochotný a přijemný. Uvítala bych ještě hadr na podlahu, protože při sprchování vytéká voda mimo kout.

Strava
Měli jsme sice pouze snídaně, takže nemohu hodnotit zbytek, ale to co nám bylo nabízeno na snídaních bylo naprosto dostačující a chutné. Sladké, slané pečivo, tousty, vajička, ovoce, zelenina, musli, jogurt a spousta dalšího, takže každý si vybere. Po dobu 10 dní jsme si byli vždy schopni nakombinovat spoustu dobrých snídaní.

Služby hotelu
Personál hovoří rusky a anglicky a pár slovíček i z jiných jazyků také ovládá. My se snažili domluvit rukama nohama a taky nebyl problém :). Je zde i směnárna. Velká spokojenost.

Pláž
Pláž, alespoň v období na začátku září byla otřesná. Po celé délce, slunečného pobřeží se vždy na jiné místo naplavovala tráva a jiné nečistoty z pláže s kterými si nikdo nedělal starosti. Navíc odpad i nechutně zapáchal rybinou, létali kolem něj mušky a buď toto člověk musel přebrodit nebo se jít koupat jinde. Na délku cca 5 km pláže jsme našli pouze 3 wc. Směrem k Nessebaru pevný záchod za 1 leva, kde se alespoň dali umýt ruce. Směrem na Sv.Vlas jsou asi 2 toitoi wc, taky za 1 leva, ale aby jste si mohli odskočit musíte prudit v restauraci...to vše za "bonus" smradu a humusu. Nedostatek wc je v této lokalitě vůbec problém. Lítat do města aby si člověk zaplatil za alespoň trošku důstojné wc zavání dobou ledovou, když už teda máte to štěstí, že na nějáké wc vůbec stihnete doběhnout.

Anonym, 22.10.2014, Datum pobytu: 1.9. - 11.9.2014
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Slunečné Pobřeží, Hotel:Kalofer

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Kalofer, Slunečné Pobřeží, Bulharsko Anonym 2014-10-22 6.4 1 10 Kalofer Hotel

Celkem: 8 Pěkné, moderní prostředí. Dobrá dostupnost pláže. Vše blízko, ale relativní klid (v noci).Celkově nás dovolená nadchla.

 • 8,5 Ubytování
 • 8 Strava
 • 7 Okolí
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
Pěkné, moderní prostředí. Dobrá dostupnost pláže. Vše blízko, ale relativní klid (v noci).Celkově nás dovolená nadchla. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Jednoduché vybavení, dostatek úložných prostor. Chyběl nám sušák na prádlo na balkóně. Lehátka u bazénu všechna beznadějně obsazená.

Strava
Pestrá, dostatek zeleniny a ovoce. Každý si vybere, mezinárodní i místní speciality.

Služby hotelu
Ubytování bylo s polopenzí, ale první večeři jsme nestihli. Dohodli jsme se ny výměně za oběd v den odjezdu.

Pláž
Cesta na pláž trvala 2-3 min, dobrý přístup (vhodný i pro děti).

Lada P., 21.10.2014, Datum pobytu: 7.8. - 15.8.2014
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Slunečné Pobřeží, Hotel:Marvel

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

Marvel, Slunečné Pobřeží, Bulharsko Lada P. 2014-10-21 8 1 10 Marvel Hotel

Celkem: 6,8 První dojem byl výborný, hezké domácí prostředí jak v hotelu, tak kolem hotelu, mnoho obchodů v ulicích. Nešťastné je akorát, že pokud...

 • 6,5 Ubytování
 • 7 Strava
 • 7 Okolí
 • 7 Cena

Celkové shrnutí
První dojem byl výborný, hezké domácí prostředí jak v hotelu, tak kolem hotelu, mnoho obchodů v ulicích. Nešťastné je akorát, že pokud dorazíte dopoledne třeba kolem 10h., tak v Bulharsku platí nějaký ubytovací řád, že Vás nejdříve ubytují kolem 14h. Takže pokud chcete vyrazit na pláž, tak si nechte věci k tomu potřebné někde po ruce a ostatní věci si můžete nechat zamčeny v jedné místnosti v hotelu.V obchůdcích v ulicích koupíte levné značkové věci na oblečení.Ceny přijatelné. Holka z toho byla v sedmém nebi. Dovolenou jsme si všichni náramně užili. Určitě pojedeme znova. Doporučujeme pro rodiny s dětmi. Zobrazit celou recenzi

Ubytování
Hotel byl čistý, v klidném místě, domácí prostředí, uklízelo se pravidelně, úklidový personál ochotný, škoda jen, že jsme neměli výhled na bazén a při nástupu nebo během pobytu se to již nedalo změnit, přitom v ubytovacím poukazu jsme to měli poznačené, ale nějak tam na to vůbec nebrali ohled. Přistýlky by potřebovaly vyměnit. Dcera, když spala na přistýlce byla rozlámaná, tak jsme jí to museli vystlat třemi dekami, aby tam nebyl cítit ten tvrdý překlad.

Na recepci některé recepční nebyly moc ochotné, jinak se to dalo.

Strava
Polopenze dostačující. Strava celkem na úrovni, nejsme vybíraví v jídle, ale být tam déle, tak už by to asi nebylo ono. Celkem se to dost opakovalo. Zeleniny dostatek. Letního ovoce hodně málo melouny, broskve, nektarinky, jablka atd. bylo to tam na to, že to je na jihu celkem hodně drahé. Ostatní potraviny přibližné ceny jako u nás. Výborné byli pizzy a mega palačinky prodávané na ulicích v různých stáncích. Vodu na pití jsme si radši kupovali v obchodě balenou. Dcera má bezlepkovou dietu, nebyl problém se domluvit v jídelně co může nebo ne, obsluhující personál nám vždy ochotně poradil.

Služby hotelu
Wifi připojení bylo zdarma na recepci na pokoji za poplatek. Směnárna byla v hotelu přínosem. U recepce byli trezory za poplatek. My je nevyužívali, dali jsme na delegátku, nevěděla za celou dobu o tom, že by se na pokojích někdy něco ztratilo. Zamykali jsme si cenné věci, doklady a peníze do kufru na vlastní riziko a i když jsme nechali někdy elektroniku volně v pokoji, tak se nám nikdy nic neztratilo. Čistota kolem hotelu i u bazénu, lehátka a slunečníky u bazénu zdarma. Pro malé děti průlezky v zahradě u hotelu, kousek od bazénu.

Pláž
Na pláž to bylo kousek asi 7 minut od hotelu. Pláže celkem čisté, až na plno nedopalků z cigaret zahrabaných do písku. Někteří lidí jsou fakt prasata. Manžel taky kouří a nebyl to pro něho problém nedopalky házet, vždy do kelímku. Je to v lidech.

Ještě co nám na Slunečném pobřeží hrozně vadilo, nemohli jsme nikdy ležet přímo u moře, poněvadž po celém pobřeží jsou slunečníky s lehátky za které vybírají nehorázné peníze za jeden den. Takže kdo chtěl mít svoji deku a svůj slunečník, musel ležet,až za pásem platících lehátek a slunečníku.

Moře bylo čisté, možná 2x za celou dobu co bylo více zelených řas. Medúzy se vyskytovaly minimálně, spíš ne než jo.

Kateřina K., 20.10.2014, Datum pobytu: 10.8. - 21.8.2014
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Slunečné Pobřeží, Hotel:Trakia Garden

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

48 fotografií

Trakia Garden, Slunečné Pobřeží, Bulharsko Kateřina K. 2014-10-20 6.8 1 10 Slunečné pobřeží hotel Trakia Garden

Celkem: 9 Velmi příjemný hotel vhodný pro rodiny s dětmi, velké pokoje, super jídlo, perfektní moře. Rádi sem někdy přiletíme znova v plné sezoně....

 • 9,5 Ubytování
 • 10 Strava
 • 8 Okolí
 • 8 Cena

Celkové shrnutí
Velmi příjemný hotel vhodný pro rodiny s dětmi, velké pokoje, super jídlo, perfektní moře. Rádi sem někdy přiletíme znova v plné sezoně. Cesta letadlem z Prahy trvá skoro 2 hodiny. Doporučuji výlet do Nessebaru lodí, jen pozor na žaludek :-) Zobrazit celou recenzi

Ubytování
velké rodinné pokoje, přistýlka je rozkládací gauč pro dvě osoby, bohužel jsme měli proleželé matrace. Pro miminko jsme nedostali postýlku, tak spalo v kočárku. Dva stolečky, lednice, klimatizace, TV - nejsou české programy, tak se děti kapku nudily. Měli jsme i pěkný stylový obraz moře :-) Okno přes celou stěnu, vstup na příjemnou terasu, kde byl stůl, židle a sušák. Náš pokoj nad jídelnou, takže nic moc výhled na kasíno. Naštěstí tam moc rušno nebylo. Akorát jsme na noc museli pečlivě rozhrnout závěsy, aby nás nerušilo blikání. jinak se spí dobře. V pokoji celoplošný koberec, což je fajn, když vám pod nohami nevrže písek. V koupelně vana bez špuntu, dá se to vyřešit. Dostali jsme jednu kartu k pokoji, ale stačilo to. k dispozici byly 2 výtahy, občas nestačily. My jej potřebovali kvůli kočárku. JInak jsme používali také boční schodiště vedoucí k jídelně a únikový východ k bazénu, který byl otevřený dlouho do noci. Nebylo nutné neustále chodit přes recepci :-)

Strava
Jídlo - byli jsme nadšení. Podle velikosti jídelny jsme byli opravdu překvapeni pestrým výběrem, velký výběr mas i salátů, maličkých zákůsků a také čerstvého ovoce. Já jsem ocenila zeleninu k snídani. Perfektní byly čerstvé lívance, které dělal kuchař na terase. Tam se také dalo stolovat, ale bohužel se tam dost kouřilo, tak jsme tam moc neseděli. Dokonce jsme si odnesli i pár kusů ovoce pro naše mimino a nikomu to nevadilo. K dispozici byly 2 dětské židličky a občas to nestačilo, tak jsme chodívali dolů s kočárkem. Jako nedostatek vidím to, že občas úplně chyběly sklenice na pivo a víno, a nestalo se to jednou. Skoro to vypadalo jako záměr. Pivo se dalo načepovat, což byla výhoda. Kromě snídaně ke každému chodu možnost nabrat si zmrzlinu, hojně jsme toho využívali. Synové tam krásně jedli, starší si sám chodil pro jídlo. Vždy byly nějaké těstoviny s omáčkou, ale také kuskus či rýže s masem, tak si měl co vybrat (5 let). Polévky byly také povedené. Co se týče mas, vždy bylo nějaké mleté, ale také hodně ryb, ty byly super. Také husí, krůtí. Trochu nám chyběl chod mezi snídaní a obědem, který byl až ve 12,30. Syn měl pravidelně hlad po 11. hodině. Jinak svačina u bazénu trochu hrůza, smažené věci od oběda a sušenky, kafe se dalo vzít z baru. to by mohli vylepšit, klidně čerstvé pečivo se sýrem, šunkou, zelenina.

Služby hotelu
Úklid probíhal každý den - stlaní postelí, vynesení košů. Určitě také luxovali, protože nám mizel přinesený písek pod nohama :-). Wifi zdarma jen u recepce v pohodlných křeslech. Na pokojích za poplatek, nevyužívali jsme. Bazén krásný, ale studený, asi neustále připouštěli čerstvou vodu. Ale dětem to nevadilo. Obsluha pohotová, dobře mluvili anglicky. Ne vždy se usmívali, ale chápu to, sezona je dlouhá, byli jsme tam v září. Jinak vždy ochotní vyslechnout žádosti ohledně koktejlů :-) Na baru dělali koktejly, ale takové omezené, bez čerstvého ovoce, smetany apod., jen alkohol a sirup a led. Alkoholem ale nešetřili :-) Trochu mi chyběly večerní aninace. Byly jen dětské diskotéky, naštěstí jen tak půl hodiny. Možná se přes den něco konalo u bazénu, my ale byli většinou u moře. Jiné služby jsme nevyužívali. Jinak delegátka cestovky někdy nedorazila, což považuji za nespolehlivost!!!! zrovna den před odletem, kdy měla sdělit informace. Jen pak zůstal papír u recepce.

Pláž
Moře úžasné, asi to nejdůležitější, proč sem lidi jezdí :-) čirá voda, spousta mušlí, teplá voda, vlnky a občas i vlny. děti si stále hrají samy. My tam byli v září, a to už nebylo tak horko, tak se mi občas do vody nechtělo. Ale když už tam člověk vlezl, tak spokojenost. Na pláži je stále co pozorovat - parasailing neboli lítání za člunem, nebo člun táhnoucí lidi na velikém kole, nebo různé "kolotoče" vyhazující koule. Když byly větší vlny, byl pak vstup do moře trochu znečištěný asi řasami. ale viděla jsem, že to chodí uklízet. Na pláži byly také nedopalky a obaly. Tomu jsem se divila, jelikož přímo na pláži se prodávaly jen sušené ryby a čerstvé ovoce. Pro jiné jídlo museli lidi do stánků mimo pláž na promenádu. Lehátka a slunečníky za poplatek, tak jsme hledali jiná místa. Našli jsme, ale dalo to fušku. JInak cesta na pláž asi 10-15 minut. nechápu, jak můžou napsat 80 m od hotelu...

Lucie Krajcarová, 20.10.2014, Datum pobytu: 7.9. - 14.9.2014
Oblast: Bulharsko Bulharsko, Slunečné Pobřeží, Hotel:Mercury

Byla tato recenze užitečná? Ano (0) Ne (0)

5 fotografií

Mercury, Slunečné Pobřeží, Bulharsko Lucie Krajcarová 2014-10-20 9 1 10 Mercury hotel - moc příjemná dovolená

Všechny recenze Bulharsko

Potřebujete poradit?

Volejte zdarma Po - Ne 7-22 hod. 800 999 800